نحوه گذاشتن استاپ لاس (Stop Loss) یا حد ضرر در فارکس

معرفی کامل استاپ لاس و نحوه تعیین آن
استاپ لاس در همه استراتژی های معاملاتی کاربرد دارد

 

همه ما می دانیم که فارکس هم مانند دیگر بازار های معاملاتی پر از نوسان است و قیمت ها در هر لحظه تغییر می کنند. به همین دلیل تریدر ها باید استراتژی های (مدیریت ریسک) را به خوبی بشناسند و در معاملاتشان از آن ها استفاده کنند. در میان همه استراتژی های مدیریت ریسک، تعیین استاپ لاس در فارکس جایگاه ویژه ای دارد و جلوی ضرر های احتمالی را می گیرد. اما استاپ لاس یا حد ضرر در فارکس چیست و چطور باید از آن استفاده کرد؟

 

استاپ لاس یا حد ضرر در فارکس چیست؟

شکست بخشی اجتناب ناپذیر از معاملات فارکس است و حتی بزرگ ترین معامله گران جهان هم آن را تجربه می کنند. اما رخ دادن شکست نباید باعث از دست رفتن کل سرمایه تان شود. دستور «حد ضرر» یا «استاپ لاس» – “Stop Loss” در معاملات برای جلوگیری از ضرر بیش از اندازه استفاده می شود؛ در واقع سفارش استاپ لاس در فارکس برای بستن یک پوزیشن معاملاتی در صورت حرکت نزولی قیمت به کار می رود.

هدف اصلی دستورات توقف ضرر، به حداقل رساندن ریسک و حفظ سرمایه است. تریدر ها با تعیین حد ضرر در فارکس، حداکثر مقدار پولی را که حاضر به از دست دادن در معامله هستند، تعیین می کنند. در نتیجه درگیر تصمیم گیری هیجانی نمی شوند و بخش بزرگی از سرمایه شان را از دست نمی دهند.

 

چرا استاپ لاس در معاملات مهم است؟

دنیای فارکس بسیار پویا و پیش بینی ناپذیر است و قیمت ها در آن نوسان بالایی دارند. گفتیم که برای حرکت درست از میان پیچ و خم های بازار و محافظت از سرمایه، اجرای Stop Loss در فارکس اهمیت بسیار بالایی دارد. دلایل اهمیت استاپ لاس در فارکس:

 • مدیریت ریسک موثر
 • کنترل احساسات و هیجانات
 • محافظت از اصل سرمایه
 • مدیریت نوسانات بازار
 • ثبات و پایبندی به برنامه معاملاتی
 • تعیین استراتژی خروج موفق.

 

مدیریت ریسک موثر

مهم ترین هدف از اجرای حد ضرر، مدیریت ریسک موثر است. با تعیین سطح خروج از معامله، مقدار ضرر های احتمالی مشخص و محدود می شوند. با این کار می توانید جلوی تاثیر بزرگ یک معامله منفی روی سبد معاملاتی تان را بگیرید.

 

کنترل احساسات و هیجانات

احساسات بیش از حد و کنترل نکردن آن بد ترین دشمن یک معامله گر است! دو حس (ترس) و (طمع) شخص را از قضاوت درست دور می کنند و باعث تصمیمات هیجانی و در نهایت ضرر های هنگفت می شوند. دستور توقف ضرر به طور خودکار معامله را می بندد و تریدر را از احساسات دور می کند.

اهمیت حد ضرر در کنترل هیجانات تریدر ها
حد ضرر اشتباه می تواند کل برنامه معاملاتی تان را به هم بریزد.

 

محافظت از اصل سرمایه

حفظ اصل سرمایه برای کسب موفقیت بلند مدت و پایدار در فارکس بسیار مهم است. دستور استاپ لاس در فارکس به عنوان یک مانع عمل و از ضرر های بزرگ و بروز فاجعه جلوگیری می کند.

 

مدیریت نوسانات بازار

بازار فارکس به نوسانات زیادش شهرت دارد و انتشار اخبار مختلف سیاسی، اقتصادی، تکنولوژی و… باعث نوسان قابل توجه قیمت ها می شوند. تریدر ها با تعیین حد ضرر از سرمایه شان در برابر چنین اتفاقاتی محافظت می کنند.

 

ثبات و پایبندی به برنامه معاملاتی

گنجاندن حد ضرر در استراتژی معاملاتی باعث افزایش نظم و ثبات در برنامه می شود. به این ترتیب هر معامله به یک برنامه مدیریت ریسک از پیش تعیین شده پایبند خواهد بود و همه چیز با نظم و انضباط پیش خواهد رفت.

 

تعیین استراتژی خروج موفق

هر معامله ای نیاز به یک استراتژی خروج دارد و Stop Loss در فارکس یک نقطه خروج مشخص و مناسب را برایتان فراهم می کند. البته استاپ لاس در شرایطی نقطه خروج محسوب می شود که معامله در ضرر باشد.

 

مراحل گذاشتن استاپ لاس در متاتریدر 4 و 5

پنجره سفارش در متاتریدر
اگر حد ضرر بیش از اندازه به قیمت اصلی نزدیک باشد، متاتریدر اجازه ثبت سفارش نمی دهد

 

خوشبختانه امکان تعیین مقدار استاپ لاس در فارکس در اکثر پلتفرم های معاملاتی فراهم است. از آن جایی که بسیاری از تریدر ها از پلتفرم های (MT4) و (MT5) استفاده می کنند، دانستن نحوه تعیین حد ضرر در آن ها می تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد. مراحل تعیین مقدار استاپ لاس در متاتریدر:

 1. ابتدا برنامه متاتریدر را باز کنید و وارد حسابتان شوید؛
 2. سپس نماد معاملاتی مورد نظرتان را از بخش (View) و بعد (Symbols) انتخاب کنید؛
 3. روی چارت نماد باز شده راست کلیک کنید و گزینه (New Order) را بزنید؛
 4. در پنجره باز شده که مربوط به ثبت سفارش است، گزینه (Stop Loss) را انتخاب کنید؛
 5. در کادر مشخص شده، قیمت مورد نظرتان برای استاپ لاس را انتخاب کنید؛
 6. در مرحله آخر روی گزینه خرید یا فروش کلیک کنید تا حد ضرر ثبت شود.

 

یادتان باشد که متاتریدر کارگزاری های مختلف ممکن است کمی با هم فرق داشته باشند؛ برای مثال در متاتریدر بعضی از کارگزاری ها، پس از تعیین حد ضرر باید ابتدا روی گزینه (OK) کلیک و بعد سفارش خرید یا فروش را ثبت کنید. همچنین باید بدانید که اگر حد ضرر یا حد سود بیش از اندازه به قیمت فعلی نزدیک باشند، امکان ثبت آن ها وجود ندارد!

 

تکنیک های تعیین مقدار استاپ لاس (Stop Loss)

با وجود آنکه تقریبا همه تریدر ها اهمیت استفاده از حد ضرر در فارکس را درک می کنند، اما بسیاری از آن ها برای تعیین نقطه حد ضرر مشکل دارند. تریدر ها دلشان نمی خواهد که نقطه حد ضرر را خیلی نزدیک به قیمت فعلی نماد قرار دهند تا زود از معامله خارج نشوند؛ از طرف دیگر نمی خواهند با تعیین استاپ لاس در نقطه ای بسیار دور، درگیر ضرری بزرگ شوند. بنابراین باید نقطه مناسبی را برای گذاشتن حد ضرر پیدا کرد تا وضعیتی متعادل به وجود آید. رایج ترین روش های تعیین Stop Loss در فارکس:

 • استفاده از درصد
 • استفاده از سطوح حمایت و مقاومت
 • استفاده از اندیکاتور های تکنیکال.

 

استفاده از درصد

استفاده از درصد برای تعیین استاپ لاس در فارکس به خاطر سادگی آن بسیار پر طرفدار است. در واقع تنها باید درصدی از سرمایه ورودی به معامله را که حاضر به از دست دادن هستید، تعیین کنید. مثلا شما یک معامله 50 دلاری باز کرده اید و تحمل از دست دادن 10% از آن را دارید. به این ترتیب باید حد ضررتان را روی 5$ قرار دهید.

 

استفاده از سطوح حمایت و مقاومت

بسیاری از تریدر ها از سطح حمایت برای تعیین میزان حد ضرر استفاده می کنند. احتمالا می دانید که (سطح مقاومت) از افزایش قیمت در یک روند صعودی و (سطح حمایت) از کاهش قیمت در یک روند نزولی جلوگیری می کنند. این روش کمی سخت تر از اجرای روش درصدی است، اما امکان تنظیم حد ضرر بر اساس نوع نماد معاملاتی و شرایط ویژه آن را به شما می دهد.

در این روش باید سطح حمایت را شناسایی و حد ضررتان را زیر آن قرار دهید. مثلا فرض کنید سهامی را روی قیمت 100 دلار خریده اید و سطح حمایت آن 92 دلار است. شما باید حد ضررتان را کمی پایین تر از 92 دلار بگذارید؛ دلیل این تصمیم، آن است که اگر قیمت به سطح حمایت رسید، فرصت برای اصلاح و تغییر روندش را داشته باشد. اما اگر استاپ لاس را روی 92 دلار قرار دهید، به محض رسیدن قیمت به سطح حمایت معامله تان بسته می شود.

 

استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال

یکی دیگر از روش های رایج برای تعیین استاپ لاس در فارکس، استفاده از شاخص ها و نمودار های تحلیل تکنیکال است. استفاده از اندیکاتور های تکنیکال نیاز به دقت بالا و تجربه زیادی دارد و کوچک ترین اشتباهی در تحلیل آن ها، منجر به تعیین نقطه اشتباه برای حد ضرر می شود. دقت بسیار بالا در تعیین استاپ لاس و امکان شخصی سازی آن ها بر اساس تحمل ریسک و سبک های معاملاتی از مزیت های استفاده از اندیکاتور ها است. برخی از بهترین اندیکاتور های تکنیکال برای تعیین حد ضرر در فارکس:

 • اندیکاتور پارابولیک سار
 • اندیکاتور (ATR Trailing Stop)
 • اندیکاتور خروج شمعدانی (Chandelier Exit)
 • اندیکاتور (TRIX).

 

انواع استاپ لاس (Stop Loss)

آشنایی با انواع استاپ لاس
روند صعودی قیمت می تواند معامله شما را به معامله ای بدون ریسک تبدیل کند.

به طور کلی حد ضرر به دو نوع «ثابت» و «متغیر» تقسیم می شود که هر کدام از آن ها بر اساس شرایط معامله تنظیم می شوند. در ادامه با هر کدام از انواع استاپ لاس بهتر آشنا می شویم.

 

استاپ لاس ثابت

حد ضرر ثابت زمانی اتفاق می افتد که بازار خلاف جهت پیش بینی تریدر حرکت می کند و با رسیدن قیمت به نقطه مشخص شده، معامله به طور خودکار بسته می شود. این نقطه ثابت است و با تغییر شرایط معامله، عوض نمی شود.

 

استاپ لاس متغیر

بسیار اتفاق می افتد که پس از تعیین حد ضرر، تغییرات قیمتی طبق پیش بینی تریدر باشند و معامله در سود قرار بگیرد. در چنین شرایطی تریدر می تواند با بالا بردن میزان حد ضرر، ریسک معامله اش را کاهش دهد. حال اگر قیمت نماد خریداری شده به قدری بالا رود که شخص بتواند حد ضرر را در نقطه خرید اولیه اش دهد، معامله اش (بدون ریسک) یا اصطلاحا (ریسک فری) می شود. در چنین معامله هایی استاپ لاس متغیر به وجود می آید.

 

استفاده از استاپ لاس در استراتژی‌های معاملاتی

تا اینجا از اهمیت و نحوه استفاده از استاپ لاس در فارکس گفتیم؛ استفاده از این ابزار مدیریت ریسک باید پای ثابت همه استراتژی های معاملاتی تان باشد و بدون استفاده از آن وارد ترید نشوید. البته باید بدانید که استاپ لاس یک نکته منفی بزرگ دارد. گاهی اوقات قیمت یک دارایی برای مدت بسیار کوتاهی افت می کند و بعد به قیمت اصلی اش بر می گردد؛ در چنین شرایطی استاپ لاس باعث می شود تا معامله را با ضرر ببندید؛ در حالی که بعد از بسته شدن معامله، قیمت به روند صعودی خودش بر می گردد!

 

جمع بندی

استاب لاس در فارکس یک ابزار ضروری برای مدیریت ریسک و محافظت از سرمایه است تا تریدر ها بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری در بازار فارکس حرکت کنند. تریدر ها با تعریف سطح ریسک مشخص و استفاده از استراتژی های مناسب برای Stop Loss در فارکس می توانند معاملاتشان را به خوبی مدیریت کنند. با این حال باید بدانید که حد ضرر در فارکس خالی از خطا و ایراد نیست و در کنار آن باید از دیگر ابزار های مدیریت ریسک هم استفاده کنید.

سوالات متداول

🟣 آیا استاپ لاس تنها مخصوص معاملات فارکس است؟

خیر، در بازار سهام، دنیای معاملات ارز دیجیتال و دیگر بازار ها هم مفهوم استاپ لاس وجود دارد.

🟣 آیا برای تغییر استاپ لاس در میان معامله نیاز باید هزینه ای پرداخت شود؟

خیر؛ تغییر حد ضرر در هیچ بروکری هزینه اضافی در پی ندارد.

🟣 آیا همیشه امکان تغییر حد ضرر وجود دارد؟

به جز روز های شنبه و یکشنبه که بازار فارکس تعطیل است، در دیگر زمان ها می توانید حد ضرر را تغییر دهید.


نظرات (2)
 1. مگه هنوز کسی هست که بدون تنظیم استاپ لاس معامله کنه!!؟

  • متاسفانه بله، هنوز هم افرادی هستند که بدون تنظیم استاپ لاس معامله می کنند. این افراد معمولاً از استراتژی های معاملاتی مبتنی بر احساسات استفاده می کنند و معتقدند که می توانند با استفاده از مهارت های خود، معاملات خود را به سود برساند.

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.