بررسی و تحلیل نمودار عمق بازار (DOM) در تریدینگ ویو

معرفی نمودار عمق بازار (DOM)

عمق بازار یا اوردر بوک معیاری برای اندازه گیری عرضه و تقاضا برای دارایی های گوناگون است. این نمودار، عرضه و تقاضا را بر اساس تعداد سفارشات خرید و فروش باز یک دارایی مشخص، همچون سهام یا قرارداد های فیوچرز اندازه گیری می کند؛ هرچه تعداد سفارشات بیشتر باشد، بازار نقد شونده ‌تر است. عمق بازار (DOM) به عنوان اوردر بوک یا دفترچه سفارش نیز شناخته می شود، چرا که فهرستی از سفارش های باز یک اوراق بهادار یا ارز را لیست می کند. داده های DOM در بسیاری از بروکر ها و صرافی ها به طور رایگان یا با هزینه اندک، در دسترس قرار می گیرند و می توان از آن ها برای شناسایی روند آتی قیمت استفاده کرد.

نمودار عمق بازار در تریدینگ ویو
DOM در تریدینگ ویو که با نام اوردر بوک یا دفترچه سفارش هم شناخته می شود، فهرستی از سفارش های باز یک اوراق بهادار یا ارز را لیست می کند.

 

تحلیل نمودار عمق بازار در تریدینگ ویو

هیچ قطعیتی در جهان وجود ندارد جز اینکه تمامی نمودار ها و شاخص ها قابل تجزیه و تحیل هستند و می توان از تحلیل تکنیکال برای استخراج داده های آن ها استفاده کرد. نمودار عمق بازار در تریدینگ ویو نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توانید آن را برای درک بهتر از بازار تحلیل کنید. با این حال، تحلیل دقیق و درست عمق بازار نیازمند توجه به اصول خاصی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

شناسایی سطوح حمایتی و مقاومتی

سطوح حمایت و مقامت، یکی از عناصر شناخته شده و پر کاربرد در بازارهای مالی همچون سهام، فارکس، کریپتو و … هستند که محدوده ترس و طمع را به تریدرها نشان می دهند. درواقع سطح حمایت به محدوده ای بر روی نمودارهای تحلیل تکنیکال گفته می شود که ریزش قیمت یک دارایی به زیر این محدوده امکان پذیر نیست چرا که سرمایه گذاران از دارایی مورد نظر حمایت کرده و اجازه ریزش بیشتر قیمت را نمی دهند.

سطح مقاومت نیز به ناحیه ای اشاره دارد که بیشترین حد افزایش قیمت یک دارایی اتفاق افتاده و بیشتر از آن امکان پذیر نیست. با رسیدن قیمت به سطح مقاومت، روند دارایی معکوس شده و به سمت یک بازار نزولی پیش می رود.

 

پیش بینی روند قیمت

بدیهی است که تمام ابزارهای تکنیکال و همچنین استراتژی های معاملاتی، به منظور پیش بینی روند قیمت یک دارایی خاص به کار گرفته می شوند. بدون شک یکی از ابزارهایی که می توان تا حد زیادی به پیش بینی روند قیمت دارایی ها کمک کند، نمودار عمق بازار است. پیش بینی روند با استفاده از نمودار DOM در تریدینگ ویو، به شما این امکان را می دهد به بهترین نحو از تغییرات قیمتی کوتاه مدت با خبر شده و تغییر جهت بازار را شناسایی کنید.

 

اندازه گیری حجم معاملات در سطوح مختلف قیمت

یکی از اصلی ترین و البته مهم ترین کاربرد نمودارهای عمق را می توان مشاهده حجم سفارش ها در سطوح مختلف قیمتی دانست. معامله گران می توانند با استفاده از نمودار عمق، به داده هایی دسترسی پیدا کنند که به وضوح حجم معاملات بر روی یک محدوده قیمتی خاص را نشان می دهد. درواقع با استفاده از این نمودار، تمامی معامله گران می توانند به راحتی هجوم سفارسات در محدوده خرید/فروش در قیمت لحظه ای بازار را شناسایی کنند. از این طریق، شما می توانید نواحی پر اهمیت سفارش که حجم معامله در آن ها بالا است را بیابید و شانس خود را برای کسب سود از بازارهای مالی در زمان صحیح، افزایش دهید.

 

تشخیص روانشناسی بازار

ارزیابی میزان نقد شوندگی، یافتن نقاط حمایت/مقاومت، رفتار سرمایه گذاران و … همگی به یک چیز ختم می شوند؛ شناسایی رفتار بازار! اطلاعاتی که یک نمودار عمق در اختیار ما می گذارد، تا حد زیادی رفتار بازار و نوع رفتار سرمایه گذاران در زمان های خاص را بازگو می کند. روان شناسی بازار با استفاده از نمودار عمق به شما کمک می کند از رفتارهای هیجانی به دور بوده و در زمان های درست سرمایه گذاری کنید.

روانشناسی بازار
روانشناسی بازار به شما کمک می کند تا از تصمیمات احساسی جلوگیری کنید.

 

کاربردهای نمودار عمق بازار در تریدینگ ویو

نمودار DOM در تریدینگ ویو یک چارت تحلیلی ساده اما با دقت است که به معامله گران کمک می کند به اطلاعات مهمی همچون حجم نقدینگی، مقدار عرضه/تقاضا، حجم مبادلات در سطوح قیمتی خاص، روند بازار و … دسترسی داشته باشند. کاربرد های نمودار DOM عبارتند از:

 • شناسایی نقاط ورود و خروج از سفارشات؛
 • مدیریت ریسک؛
 • فیلتر سهام.
نحوه استفاده از نمودار عمق بازار در تریدینگ ویو
نمودار DOM در تریدینگ ویو یکی از ابزارهای محبوب این وب سایت تحلیلی است که داده های بسیار مهمی را در اختیار معامله گران قرار می دهد.

 

ورود و خروج به معاملات

یکی از مهم ترین کاربردهایی که نمودار عمق در تریدینگ ویو دارد، کمک به تصمیم گیری درست برای ورود و خروج از سفارشات است. این نمودار با تحلیل تجمع قیمتی در محدوده های مهم، سطوح مقاومت/ حمایت و … به معامله گران نشان می دهد که چه زمانی برای خرید یک دارایی [ورود به بازار] و چه زمان برای فروش دارایی [خروج از بازار] اقدام کنند.

 

تعیین حد ضرر و حد سود

نمودار عمق در تریدینگ ویو می تواند افزایش قیمتی که در حال رخ دادن است، به خصوص در معاملات کوتاه مدت، را اطلاع رسانی کند. درواقع این ابزار با تحلیل عناصر ارزشمندی همچون نوسانات بازار، مقدار نقدشوندگی یک دارایی، شناسایی اوردرهای ترس و طمع، قدرت خرید/فروش معامله گران و … روند نزولی یا صعودی بازار را به معامله گران نشان می دهد. در نتیجه، شما می توانید با آگاهی از نوسانات و شناسایی تغییر روند در آینده، از دارایی خود محافظت کنید.

 

شناسایی فرصت های معاملاتی

همان طور که نمودار DOM در تریدینگ ویو توانایی اطلاع رسانی از تغییرات قیمتی و نوسانات در آینده را دارد، فرصت های طلایی برای معامله را نیز به معامله گران نشان می دهد. برای مثال، تصور کنید با استفاده از نمودار عمق، تحلیل می کنید که قیمت دارایی خاص در یک ناحیه قوی از لحاظ حجم سفارش قرار گرفته است؛ بدین ترتیب شما می فهمید که دارایی ارزشمند در آینده ای نزدیک به سمت افزایش قیمت حرکت می کند. همچنین، زمانی که شما با استفاده از نمودار عمق مشاهده می کنید که حجم نقدینگی برای یک دارایی بالا رفته و یا در نقطه حمایت قرار گرفته است، می توانید به آینده آن خوش بین بوده و سریعا یک سفارش سود ده را در بازار ثبت کنید.

 

فیلتر کردن سهم ها

معامله گران فیوچرز در بازار سهام دائما به دنبال موقعیت مناسب برای باز کردن پوزیشن شورت یا لانگ هستند. این پوزیشن های معاملاتی بر اساس شرایطی خاص مانند افزایش یا کاهش قیمت ها تعیین می شوند. نمودار عمق می تواند سهام هایی که مشابه با شرایط پوزیشن معاملاتی مورد نظر ما هستند را لیست کند. این بدان معنا است که اگر شما قصد داشتید یک پوزیشن شورت یا لانگ باز کنید، این نمودار با توجه به میزان عرضه/تقاضا و همچنین قدرت خرید/فروش مردم برای دارایی های مختلف، به شما می گوید که کدام سهام با معیار مورد نظر تان همخوانی دارند و آنها را برای شما فیلتر می کند.

 

نکات و ترفندهای تحلیل نمودار (DOM) عمق بازار

نمودار عمق در تریدینگ ویو می تواند خارق العاده عمل کند، اما معمولا معامله گران حرفه ای با استفاده از نکات و ترفندهای گوناگون، کاربرد این نمودار را به سطوح بالاتر ارتقا می دهند. برخی از این ترفندها و نکات مهمی که می توانید برای عملکرد هر چه بهتر نمودار عمق از آن ها استفاده کنید را در ادامه به طور کامل توضیح داده ایم.

 

استفاده از ابزارهای جانبی تریدینگ ویو

تریدینگ ویو یک وب سایت تحلیلی محبوب و جامع است که از طیف وسیعی از ابزار های تحلیل تکنیکال/فاندامنتال پشتیبانی می کند. معامله گران می توانند با استفاده از این وب سایت مشهور، به دنیایی از ابزارهای فنی و مطالب مفید در خصوص تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی دسترسی داشته باشند. به همین خاطر، اگر تمایل به استفاده از نمودار DOM در تریدینگ ویو دارید، نیازی نیست خودتان را محدود کنید؛ شما می توانید از سایر ابزارهای مفید این وب سایت در کنار نمودار عمق استفاده کنید. از دیگر ابزارهای مفید تریدینگ ویو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندیکاتورها و شاخص های پر کاربرد [ایچیموکو، پیوت پوینت، RSI و …]؛
 • چارت های قیمتی و نمایش قیمت دارایی ها به صورت زنده؛
 • استفاده از تایم فریم های متعدد؛
 • اوردر بوک های دقیق؛
 • مطالب آموزشی مفید؛
 • تحلیل های اختصاصی و … .
تکنیک های ارتقا DOM در تریدینگ ویو
برای بهتر شدن نمودار عمق در تریدینگ ویو، می توانید آن را با سایر اندیکاتورهای محبوب و ابزارهای فنی کاربردی این پلتفرم ترکیب کنید.

 

توجه به اخبار و رویدادهای بازار

توجه به اخبار و رویدادهای مهم جهانی نه تنها برای استفاده از نمودار عمق بازار کاربرد دارد، بلکه در عملکرد بهتر سایر ابزارهای تکنیکال نیز مفید واقع می شود. درواقع بررسی رویدادها، اخبار و اتفاقات مهم جهانی تاثیرگذار بر اقتصاد/بازارهای مالی و سپس استفاده از نمودار DOM در تریدینگ ویو، به شما این امکان را می دهد بازار را از تمامی جهات بررسی کنید. این کار مشابه ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندامنتال [بنیادی] در نظر گرفته می شود که همیشه برای معامله گران حرفه ای جواب داده است. شما می توانید برای بهتر شدن عملکرد نمودار عمق در تریدینگ ویو و ارتقا سطح معاملاتی خود، به اخبارها و رویدادهای مهم زیر توجه کنید:

 • اخبار مربوط به میزان عرضه و تقاضا برای یک دارایی خاص؛
 • رویدادهای سیاسی/اقتصادی؛
 • قانون گذاری دولت ها برای دارایی های مختلف؛
 • سیاست های بانکداری و … .

 

مدیریت ریسک و معامله با احتیاط

مدیریت ریسک را می توان به عنوان یک ضرورت برای معاملات فارکس یا سایر بازار ها در نظر گرفت. مدیریت ریسک به معنای در نظر گرفتن خطر و داشتن راه حل برای جلوگیری از آن است. درست است که نمودار عمق در تریدینگ ویو برای مدیریت ریسک کاربرد دارد، اما به تنهایی از ضرر معاملات جلوگیری نمی کند. درواقع این نمودار هشدارهایی را درباره تغییر روند بازار به ما ارائه می دهد، اما نمی تواند ضرر سفارشات را برای ما کنترل کند. برای این کار، بهتر است از ابزارهای مخصوص مدیریت ریسک مانند استاپ لاس ها استفاده کرده و همه دارایی خود را وارد معاملات نکنید.

 

جمع بندی

فرض کنید نموداری وجود داشته باشد که تعداد سفارش های خرید و فروشی که برای یک ارز وجود دارد را در لحظه نشان دهد. قطعا چنین نموداری به پیش بینی روند قیمت و شناسایی سیگنال های معاملاتی کمک می کند و خبر خوب اینکه بله، همچنین نموداری وجود دارد. عمق بازار یا اردر بوک پنجره ای است که تعداد پوزیشن های باز خرید و فروش با قیمت های گوناگون را نشان می دهد. ما در این مقاله به معرفی نمودار عمق پرداختیم، از همراهی تان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🟢 نمودار عمق در تریدینگ ویو چیست؟

نمودار عمق یا DOM در تریدینگ ویو یک چارت مهم است که داده های ارزشمندی در رابطه با شرایط بازار و تغییر روند یک دارایی را در اختیار معامله گران می گذارد.

🟢 نمودار DOM در تریدینگ ویو چه کاربردی دارد؟

معمولا از نمودار عمق برای به دست آوردن اطلاعات مهمی همچون تغییرات قیمتی، پیش بینی نوسانات بازار، شناسایی نقاط حمایت/مقاومت، حجم معاملات در سطوح قیمتی مختلف، نمایش عرضه و تقاضا برای یک دارایی و … استفاده می شود.

🟢 چگونه می توان تحلیل دقیقی از نمودار عمق در تریدینگ ویو به دست آورد؟

بهتر است این نمودار را در کنار سایر ابزارهای تحلیلی تریدینگ ویو به کار گرفته و تحلیل به دست آمده را در یک محیط دمو ارزیابی کنید.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.