مالیات فارکس در ترکیه | بررسی کامل قوانین و نحوه محاسبه

مالیات یکی از منابع مهم درآمد دولت ها در هر کشوری محسوب می شود که کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. درست است که فعالیت در فارکس، بازار کریپتو و … در ایران قانونی نیست، اما در کشور ترکیه قوانین در مورد این نوع بازارها کمی متفاوت است! شاید تا به حال “مالیات فارکس در ترکیه ” به گوش تان نخورده باشد، اما جالب است بدانید هم مالیات فارکس و هم مالیات ارز دیجیتال در ترکیه حقیقی است.

مالیات فارکس در ترکیه
مالیات فارکس در ترکیه 10 % است.

 

مالیات ارز دیجیتال در ترکیه چگونه است؟

ارزهای دیجیتال (crypto) در کشور ترکیه بیشترین مقبولیت را دارند و با افزایش ارزش بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و … در چند سال گذشته، به عنوان «دارایی های جدیدی برای سرمایه گذاری» شناخته می شوند. با این حال، جالب است بدانید که هیچ مالیاتی برای ارزهای دیجیتال در ترکیه دریافت نمی شود! دولت ترکیه سال قبل در رابطه با این موضوع اعلام کرد که قوانین جدیدی در این رابطه تصویب خواهد شد، اما در حال حاضر با وجود عدم پرداخت مالیات برای ارزهای دیجیتال/کریپتو، پرداخت با این دارایی ها قانونی نیست و تنها به عنوان کالای سرمایه گذاری شناخته می شود.

در تاریخ «آوریل ۲۰۲۱ » مطبوعات ترکیه اعلام کرد که قانون گذاری های جدیدی در مورد خرید، نگهداری و معاملات ارزهای دیجیتال اعمال خواهد شد. دولت ترکیه ادعا داشت این قانون با هدف نظارت بر عملکرد سرمایه گذاران و افزایش نظارت بر نحوه معاملات دارایی های دیجیتال تصویب خواهد شد. همچنین “رئیس بانک مرکزی ترکیه” در مصاحبه ای عنوان کرد که دولت در حال تصمیم گیری برای مالیات ارزهای دیجیتال است و احتمال دریافت مالیات ارز دیجیتال در ترکیه در سال آینده وجود خواهد داشت!

 

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات فارکس در ترکیه هستند؟

سرمایه گذاران فارکس ۱۰٪ درصد مالیات بر درآمد می پردازند. این مبلغ توسط مؤسسات واسط به اداره مالیات واریز می شود. سرمایه گذاران فارکس که از آی سی ام کپیتال، کوتکس یا هر بروکر دیگری استفاده می کنند، باید ۱۰ % مالیات بر درآمد سالانه خود اعمال کنند و مالیات را محاسبه کنند، سپس این مالیات محاسبه شده را با مالیاتی که در طول سال پرداخت کرده اند مقایسه کنند. در صورتی که مالیات پرداختی بیشتر از مالیات محاسبه شده باشد، باید اظهارنامه اختیاری تا ۲۳ ماه فوریه سال بعد به اداره مالیات ارائه شود. از آنجایی که کسر و بازپرداخت مالیات اضافه پرداختی تنها در صورتی امکان پذیر است که این اظهارنامه در موعد مقرر ارائه شود، نباید ارائه این اظهار نامه بیشتر از تاریخ نام برده زمان ببرد.

 

میزان مالیات فارکس در ترکیه

میزان مالیات فارکس در ترکیه چقدر است؟! بر اساس قوانین مالیاتی ترکیه، تمامی شهروندانی که در عرصه فارکس فعالیت می کنند، می بایست برای درآمد معاملاتی خود مالیات بپردازند که تقریبا ۱۰٪ از درآمد معاملاتی فارکس را شامل می شود. شهروندانی که قصد دارند از طریق فعالیت در بازار فارکس به کسب درآمد بپردازند، بهتر است قبل از انجام معاملات با قوانین مالیاتی و نحوه پرداخت آن در ترکیه آشنا باشند.

 

نحوه محاسبه مالیات فارکس در ترکیه

مالیات فارکس در ترکیه برای موقعیت های بسته شده از اول ژانویه 2021 اعمال شده است و منطق” FIFO” و میانگین وزنی به عنوان مبنای محاسبه مالیات در نظر گرفته می شود. در محاسبات پایه مالیاتی مورد نظر، سوآپ-کمیسیون و غیره در موقعیت های بسته گنجانده شده است. عواملی از این قبیل با توجه به نرخ خرید ارز “CBRT” مرجع در تاریخ بسته شدن موقعیت به TL تبدیل می شوند و بنابراین در محاسبه لحاظ می شوند. علاوه بر این، گروه بندی مبتنی بر محصول بر اساس اطلاعیه انجام شده است. بر اساس این گروه بندی کلیه دارایی ها مانند طلا، نقره، نفت، گاز طبیعی و … [ که تنها بر اساس مبادلات خارجی – فلزات گران بها، سهام و قراردادهای CFD نیستند] به عنوان «سایر ابزارهای بازار سرمایه» گروه ‌بندی می ‌شوند.

محاسبه قیمت خرید /فروش محصولات در تعیین پایه مالیاتی محاسبه شده؛ معادل لیر ترکیه در تاریخ معامله در نظر گرفته خواهد شد. تفاوت نرخ مبادله “USDTRY” در تاریخ خرید هر موقعیت و نرخ تبدیل” USDTRY” در تاریخ فروش در پایه مالیاتی محاسبه می شود[ به عبارت دیگر مابه التفاوت نرخ ارز اعمال خواهد شد].

 

زمان پرداخت مالیات فارکس در ترکیه

زمان پرداخت مالیات فارکس در ترکیه متغیر است، اما زمان بندی این فرایند به شکل زیر می باشد:

  • دوره اول پرداخت مالیات فارکس در ترکیه:1 ژانویه و 30 نوامبر؛
  • دوره بعدی: 1 دسامبر و 31 دسامبر.
مالیات ارز دیجیتال در ترکیه
مالیات ارز دیجیتال در ترکیه هنوز به طور دقیق شخص نشده است.

 

روش ‌های پرداخت مالیات فارکس در ترکیه

با اصلاح قانون مالیات بر درآمد[از روز جمعه اول ژانویه 2021] حدود10 % مالیات بر درآمد حاصل از معاملات اهرمی و ارزهای دیجیتال اعمال می شود. همچنین در صورتی که موقعیت های باز شده قبل از روز جمعه ۱ ژانویه 2021 بسته شده باشند، مالیات تکلیفی اعمال خواهد شد و مشمولین باید مالیات خود را به اداره مالیات ترکیه بپردازند.

 

معافیت‌ های مالیاتی ارز دیجیتال در ترکیه

برخی از معاملات از جمله معاملات ارزی بین بانک ها و مؤسسات مجاز، فروش ارز به خزانه داری و وزارت دارایی و فروش ارز توسط بانک ها به وام گیرندگان با وام ارزی در ترکیه، از پرداخت این مالیات معاف هستند.

 

جرائم مالیاتی ارز دیجیتال در ترکیه

کشور ترکیه در حال حاضر قصد دارد مقرراتی را برای بازار کریپتو وضع کند. چرا که ترکیه رتبه چهارم جهان در تجارت کریپتو را دارد. طبق این قوانین، پرداخت مالیات کم تر از ۱۰ % دارایی ها، عدم پرداخت در زمان مقرر و پرداخت مالیات بابت اعمال غیرقانونی پیرامون ارزهای دیجیتال مانند پول شویی، فعالیت‌ های تروریستی و فعالیت‌ های مرتبط با مواد مخدر، جز جرائم مالیاتی به حساب می آیند.

سوالات متداول

🟢 مالیات فارکس در ترکیه چند بار گرفته می شود؟

مالیات فارکس در این کشور دو دور در سال گرفته می شود.

🟢 میزان مالیات فارکس در ترکیه چقدر است؟

شما باید حدود 10% از درآمد معاملاتی تان را به عنوان مالیات پرداخت کنید.

🟢 مالیات فارکس در ایران بیشتر است یا ترکیه؟

در حال حاضر تریدر های داخل ایران هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنند؛ البته احتمال وضع قانون مالیات بر این گروه بسیار زیاد است.


نظرات (2)
  1. سلام متاسفانه مالیات ارز دیجیتال در ترکیه، مبهم و غیرشفافه

    • این مشکل، به این دلیل است که مقررات مالیاتی ارزهای دیجیتال در ترکیه، هنوز در حال توسعه است

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.