💡 آموزش کامل معامله فیوچرز در صرافی کوینکس 📈

فیوچرز در کوینکس
کوینکس یکی از پلتفرم های خارجی است که به ایرانیان خدمات می دهد و بستر معاملات فیوچرز را فراهم می کند.

 

صرافی کوینکس(Coinex) یکی از صرافی های پرطرفدار به خصوص در میان ایرانیان است. این صرافی با رابط کاربری جذاب و نرخ کارمزد های پایین، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. کوینکس از همان ابتدا قابلیت های زیادی را برای انجام انواع معاملات از جمله فیوچرز در نظر گرفت که تعداد و تنوع بالای آن ممکن است برای برخی گیج کننده باشد. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات و ترفند های فیوچرز در کوینکس را با هم بررسی و استراتژی های مورد نیاز برای معامله فیوچرز درکوینکس را معرفی کنیم. با ما همراه باشید!

 

معامله فیوچرز چیست؟

مفهوم معاملات فیوچرز دقیقا مقابل معاملات اسپات است. در جایی که اسپات می تواند فقط در جهت افزایش قیمت یک ارز برای شما سود آور باشد، در معاملات فیوچرز اما شما می توانید در جهت کاهش قیمت ارز هم به سود برسید. در معاملات فیوچرز، تنها چیزی که اهمیت دارد این است که شما پیش بینی درستی از تغییرات قیمتی داشته باشید؛ قیمت یک کوین چه بالا برود و چه پایین بیاید، اگر پیش بینی شما درست باشد، سود خواهید کرد.

 

مراحل افتتاح حساب و شروع معاملات فیوچرز در کوینکس

پس از آشنایی با فیوچرز، وقت آن می رسد که برای انجام معاملات فیوچرز در کوینکس افتتاح حساب کنیم. افتتاح حساب در کوینکس مراحل سختی ندارد و فقط با صرف اندکی زمان می توانید اولین حساب کاربری خود در کوینکس را داشته باشید. در ادامه تمامی مراحل ایجاد حساب کاربری در کوینکس را آموزش می دهیم.

 

ایجاد حساب کاربری در صرافی کوینکس

برای شروع معامله فیوچرز در کوینکس ابتدا باید در صرافی افتتاح حساب کنید. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

 1. به وب سایت رسمی کوینکس بروید و در صحفه اصلی روی کلمه sign up کلیک کنید.
صفحه اصلی صرافی کوینکس
برای افتتاح حساب، در صفحه اصلی روی Sign Up کلیک کنید.

 

 1. بعد از ورود به صفحه ثبت نام، یک ایمیل و پسورد برای اکانت خود تعیین کنید. تیک موافقت با ضوابط را بزنید و روی sign up کلیک کنید.
صفحه افتتاح حساب در کوینکس
در صفحه ثبت نام یک ایمیل و پسورد وارد و روی Sign Up کلیک می کنید.

 

 1. در این مرحله کد تایید اعتباری که برایتان ایمیل شده است را وارد و روی confirm کلیک کنید. بعد از این مرحله، فرآیند افتتاح حساب به پایان می رسد.
صفحه تایید ایمیل در کوینکس
در صفحه تایید ایمیل، کد تایید ایمیل شده را وارد کنید تا حساب ایمیل شما مورد تایید صرافی قرار بگیرد.

 

واریز و برداشت دارایی در بخش فیوچرز

برای واریز به بخش فیوچرز در کوینکس، ابتدا باید موجودی حساب اصلی خود را از قبل شارژ کرده باشید. برای انتقال وجه از حساب اصلی یعنی اسپات به حساب فیوچرز، به منوی بالای صفحه مراجعه و روی assets بزنید و از منوی باز شده روی futures کلیک کنید.

منوی دسترسی به بخش فیوچرز در کوینکس
در منوی بالای صفحه می توانید از بخش Assets ، به صفحه معاملات فیوچرز دسترسی داشته باشید.

 

در قسمت بعد، لیست ارزها و موجودی حساب های شما نشان داده شده است. برای انتقال موجودی خود به حساب فیوچرز در کوینکس، کافی است روی transfer که دقیقا رو به روی هر حساب وجود دارد کلیک کنید.

لیست دارایی ها برای انتقال به بخش فیوچرز
برای انتقال دارایی ها به بخش فیوچرز روی گزینه transfer در مقابل هر دارایی کلیک کنید.

 

با کلیک روی transfer صفحه ای به این شکل زیر برای شما باز خواهد شد. در این بخش، from باید روی حالت spot و قسمت to روی حالت فیوچرز قرار بگیرد. در قسمت Coin باید ارز مورد نظر خود برای انتقال را تعیین و مقدار آن برای انتقال را در بخش amount وارد کنید. بعد از این مراحل روی confirm کلیک می کنید.

تعیین نوع و مقدار دارایی برای انتقال به بخش فیوچرز
در صفحه From/To باید مقدار و نوع دارایی خود برای انتقال را انتخاب و روی confirm کلیک کنید.

 

معرفی پنل معاملاتی فیوچرز در کوینکس

با وارد شدن به صفحه معاملات فویچرز، ممکن است اعداد و بخش های مختلف برای شما کمی گیج کننده باشد اجازه دهید یک نگاه کلی به پنل معاملاتی فیوچرز در کوینکس بیندازیم و به طور مختصر با اجزای مهم این پنل آشنا شویم:

 • در بخش هایی که با کادر قرمز مشخص کردیم، linear contract را می بینیم که در کنار آن گزینه inverse contract نیز وجود دارد. این دو گزینه مبنای قرارداد را تعیین می کنند.
 • در قسمتی که به طور پیش فرض روی BTCUSDT قرار دارد، نمودار ارز موردنظر را مشاهده می کنید.
 • در بخش order می توانید سفارشات جاری روی ارز انتخاب شده را ببینید.
 • همچنین در پایین صفحه با گزینه ای که به طور پیش فرض روی isolated وجود دارد، می توانید اهرم های معاملاتی را تنظیم کنید.
 • در پایین پنل معاملاتی چهار گزینه متفاوت وجود دارد؛ که به صورت پیش فرض روی حالت limit قرار دارد. در این بخش می توانید نوع سفارش را با توجه به استراتژی معاملاتی خود تغییر دهید.
پنل معاملاتی فیوچرز کوینکس
در پنل معاملاتی فیوچرز کوینکس بخش های مربوط به سفارشات، نمودار قیمتی و بخش ثبت سفارش را می بینید.

 

انواع سفارشات در معاملات فیوچرز کوینکس

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، نوع سفارش را می توانید با توجه به استراتژی معاملاتی خود تغییر دهید. به طور کلی چهار روش برای ثبت سفارش وجود دارد که عبارتند از:

 • Stop Market
 • Stop Limit
 • Limit
  Market

سفارش Market

در این نوع از ثبت سفارش، به صرافی می گویید تا ارز مورد نظر را در بهترین قیمت موجود در بازار برای شما بخرد یا بفروشد. در این حالت سفارش شما در لحظه اجرا می شود؛ اما ممکن است به دلیل نوسانات، قیمت اجرا با قیمت چارت کمی تفاوت داشته باشد.

 

سفارش Limit

سفارش Limit این امکان را به شما می دهد تا در قیمت دلخواه، سفارش خرید یا فروش خود را ثبت کنید. در این حالت تنها زمانی سفارش شما اجرا خواهد شد که قیمت بازار به قیمت تعیین شده برسد.

 

سفارش Stop Market

در این نوع از سفارش ها، شما مانند سفارشات limit، یک قیمت را برای فعال شدن سفارش تعیین می کنید؛ با این تفاوت که وقتی قیمت بازار به قیمت تعیین شده رسید، صرافی در آن لحظه بهترین قیمت بازار را برای شما در نظر می گیرد.

 

سفارش Stop Limit

یکی از ویژگی های سفارشات استاپ لیمیت، ترکیب آن از سفارشات Stop و Limit است. در این حالت در واقع شما دو قیمت را تعیین می کنید:

قیمت stop: قیمتی است که در آن قصد دارید تا سفارش شما به یک سفارش اولیه تبدیل شود.

قیمت limit: قیمتی است که پس از فعال شدن سفارش stop، از صرافی می خواهید تا آن را برای اجرای سفارش به عنوان قیمت ایده آل شما در نظر بگیرد.

 

معرفی سفارشات Trailing Stop و OCO

سفارشات trailing stop و OCO (order cancel other) زمانی به کار می آیند که نیاز به مدیریت ریسک و خروج به موقع از پوزیشن دارید. در ادامه شما را با این دو سفارش آشنا خواهیم کرد:

 • در سفارش Trailing stop با جا به جایی استاپ لاس خود در جهت سود، به حفظ سود بیشتر در معامله خود کمک می کنید.
 • در سفارش OCO شما دو نوع سفارش فرعی ثبت می کنید که می توانند یا هر دو حد سود یا هر دو حد ضرر یا یکی حد ضرر و دیگری حد سود باشند. در این سفارش با فعال شدن یکی از سفارش ها، دیگری به طور خودکار حذف خواهد شد.

 

استراتژی های معاملاتی پرکاربرد در فیوچرز کوینکس

بعد از آشنایی با پنل معاملاتی و انواع سفارش ها، نوبت به استراتژی های پر کاربرد در رابطه با معامله فیوچرز در کوینکس می رسد. برای معامله فیوچرز در کوینکس، می توانید از چند استراتژی استفاده کنید که در ادامه مهم ترین ها را معرفی خواهیم کرد.

 

معامله با اهرم بالا، ریسک بالا!

به عنوان یک اصل ثابت در معاملات ارزهای دیجیتال، هر استراتژی که پتانسیل سود بالایی داشته باشد، از ریسک بیشتری هم برخوردار است. یکی از استراتژی های پر سود اما با ریسک زیاد، معامله با اهرم یا همان لوریج بالاست. اگر سرمایه کمی داشته باشید و بخواهید در عین حال سود های بزرگی کسب کنید، این استراتژی می تواند خیلی سریع شما را به نتیجه برساند. فارغ از پتانسیل بالایی که این روش برای سودهای بزرگ دارد، باید همواره ریسک بالای آن را نیز در نظر بگیرید و در معاملات خود از مدیریت ریسک و سرمایه استفاده کنید.

معاملات با اهرم بالا معاملات با اهرم پایین
پتانسیل سود بیشتر پتانسیل سود کمتر در مقایسه با اهرم های بالاتر
مناسب برای بازدهی سریع تر بازدهی زمان بر
ریسک بسیار بالا ریسک پایین

 

اسکالپینگ: معاملات کوتاه مدت و کسب سود جزئی

در این استراتژی، تریدرها به دنبال نوسان گیری از حرکت های بسیار جزئی بازار هستند. مفهوم اسکالپینگ معمولا در فواصل کوتاه و در تایم فریم های یک دقیقه تا پنج دقیقه تعریف می شود. هدف اصلی این استراتژی، ورود و خروج سریع در پوزیشن ها است و بدین ترتیب، سود کمی از معاملات حاصل می شود.

 

هجینگ: محافظت از دارایی در برابر نوسانات بازار

هدف اصلی استراتزی هجینگ (Hedging) حفظ سرمایه در برابر نوسانات و ریسک های احتمالی بازار است. در استراتژی هجینگ، شما می توانید از چند روش استفاده کنید؛ یکی از این روش ها باز کردن یک پوزیشن دقیقا در خلاف جهت معامله قبلی خودتان با همان مقدار حجم سفارش است. برای مثال اگر 5 اتریوم در بازار خریداری کرده اید، همزمان یک پوزیشن با 5 واحد اتریوم در بازار فیوچرز می فروشید. با این کار در صورت بالا یا پایین رفتن قیمت اتریوم نه سود خواهید کرد و نه ضرر؛ بلکه ارزش دلاری سرمایه خود را حفظ خواهید کرد.

 

معاملات گریز: سود بردن از اختلاف قیمت در دو صرافی

معالات گریز که به آربیتراژ هم معروف است، یکی از محبوب ترین روش های معاملاتی ارزهای دیجیتال به شمار می آید. در این روش با زیر نظر گرفتن اختلاف قیمتی یک ارز در دو صرافی، در یکی از صرافی ها آن ارز را با قیمت پایین تر می خرید و در صرافی دیگر با قیمت بالاتر می فروشید.

 

جمع بندی

برای اینکه بتوانید در صرافی کوینکس به معاملات فیوچرز بپردازید، نیاز دارید ابتدا با پنل معاملاتی آن آشنا شوید و از امکاناتی که صرافی در اختیار شما گذاشته است، استفاده و بیشترین بهره را از معاملات خود ببرید. مهم تر از همه باید با انواع سفارشات آشنا شوید و آن ها را طبق استراتژی های خود انتخاب کنید. برای معامله در بازار فیوچرز بهتر است انواع استراتژی های ترید در بازار فیوچرز را یاد بگیرید و با ریسک های هرکدام از آنها آشنا شوید. نظرات، پیشنهاد و تجربیات خود را در رابطه با معاملات فیوچرز در کوینکس، اینجا با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی تان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🔷 انواع سفارش فیوچرز در کوینکس چیست؟

در صرافی کوینکس و در بخش فیوچرز می توانید از چهار سفارش یعنی Market، Limit، Stop Market و Stop Limit استفاده کنید.

🔷 استراتژی های پرکاربرد در فیوچرز کوینکس چه مواردی هستند؟

از مهم ترین و پرکاربرد ترین استراتژی ها در فیوچرز کوینکس، می توان به مواردی مانند معامله با اهرم بالا، اسکالپینگ، هجینگ، معاملات گریز یا همان آربیتراژ اشاره کرد.

🔷 برای افتتاح حساب در کوینکس به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای ثبت نام و افتتاح حساب در کوینکس تنها به یک ایمیل و پسورد نیاز دارید.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.