📊 آموزش نکات و ترفندهای فیوچرز در صرافی نوبیتکس 📈

فیوچرز در نوبیتکس
فیوچرز در Nobitex سبکی از معاملات است که سررسید آنها در آینده است و خرید و فروش دارایی مورد نظر در تاریخ مشخصی انجام می شود.

 

معاملات فیوچرز چیست؟

معاملات فیوچرز یا قراردادهای آتی [Futures contract]، قراردادهایی هستند که خریدار را ملزم به خرید دارایی پایه مانند کالا، ارز، شاخص سهام و … در قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده می کنند. آنها به عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در برابر نوسانات قیمت، حدس و گمان در مورد حرکات بازار و مدیریت ریسک استفاده می شوند. به تازگی، صرافی نوبیتکس امکان انجام معاملات فیوچرز را برای کاربران خود فراهم کرده است که در ادامه به آموزش آن می پردازیم.

 

ثبت نام و احراز هویت در صرافی نوبیتکس

پیش از اقدام به انجام هرگونه معامله در صرافی نوبیتکس، در وهله اول باید در این صرافی ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید. مراحل ثبت نام در نوبیتکس:

 1. برای ثبت نام در صرافی نوببتکس به وب سایت این صرافی به آدرس ir مراجعه کرده و در صفحه اول، روی گزینه «ثبت نام» در قسمت چپ وب سایت کلیک کنید؛
 2. در صفحه جدید، اطلاعات درخواست شده همچون شماره تلفن، رمز عبور، و … را وارد کنید؛
 3. پس از انجام ثبت نام اولیه، روی گزینه احراز هویت کلیک کنید
 4. اطلاعات کامل خود ازجمله نام، نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد را وارد کرده و تصویر کارت ملی را نیز آپلود کنید؛
 5. پس از تکمیل فیلدها، درخواست احراز هویت سطح یک وارد مرحله بررسی شده و معمولا در طی یک روز کاری نتیجه آن مشخص می شود.
آموزش معامله فیوچرز در نوبیتکس
فیوچرز در Nobitex یکی از معاملات محبوب است که به تریدرها امکان ترید بر روی دارایی های مشتقه را می دهد.

 

شارژ و برداشت وجه در نوبیتکس

برای آغاز معامله در صرافی نوبیتکس نیاز است تا از طریق حساب بانکی، به حساب خود مبلغی را واریز کنید. پس از فروش رمز ارز، از طریق گزینه برداشت می توانید مبلغ ریالی را از حساب صرافی خود برداشت کنید.

 

مراحل واریز در نوبیتکس:

واریز به حساب در صرافی نوبیتکس در 3 مرحله و به آسانی انجام می شود. این مراحل عبارتند از:

 1. در وهله اول باید در وب سایت صرافی، وارد پنل کاربری شده و از طریق داشبورد کنار صفحه بر روی گزینه واریز ریالی کلیک کنید؛
 2. کارت بانکی و مبلغ واریزی مورد نظر خود را وارد کرده و با انتخاب گزینه سبز رنگ «انتقال به درگاه پرداخت» به سامانه شاپرک انتقال داده می شوید.
 3. اطلاعات کارت بانکی را وارد کرده و در آخر، مراحل پرداخت را نهایی کنید تا مبلغ موردنظر به حساب کاربری صرافی نوبیتکس واریز شود.

 

برداشت از حساب نوبیتکس:

برای برداشت وجه از نوبیتکس و انتقال آن به حساب بانکی خود باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. از طریق انتخاب گزینه «کیف های من» در پنل کاربری اصلی خود، وارد صفحه ای می شوید که باید در آن، روی گزینه «برداشت» کلیک کنید.
 2. با وارد کردن اطلاعاتی مانند مبلغ برداشت و شماره حساب مقصد، می توانید میزان کارمزد انتقال وجه را مشاهده کنید.
 3. در نهایت نیز باید روی گزینه «ایجاد درخواست برداشت» کلیک کنید تا درخواست برداشت در سیستم ثبت شده و پس از انجام بررسی های لازم، مبلغ مورد نظر واریز شود.

 

شروع معاملات فیوچرز در نوبیتکس

برای آغاز معاملات فیوچرز در Nobitex، باید در ابتدا وارد پنل کاربری خود در سایت شده و از قسمت “بازار” وارد صفحه معاملات تعهدی یا همان فیوچرز نوبیتکس شوید. در این بخش دو گزینه «اسپات» و «تعهدی» وجود دارد که با کلیک بر روی گزینه “تعهدی” وارد بازار فیوچرز می شوید. در ادامه، به توضیح بیشتر این پروسه می پردازیم.

 

انتقال دارایی به حساب معاملات فیوچرز

اولین اقدام برای ورود به بازار فیوچرز در نوبیتکس، شارژ کردن کیف پول حساب تعهدی است که باید از طریق گزینه «موجودی در دسترس» و «انتقال دارایی» انجام شود. با کلیک روی گزینه انتقال دارایی، می توانید تمام مبلغ کیف پول اسپات خود را به کیف پول تعهدی خود انتقال دهید.

هنگام انتقال، باید ارز مورد نظر خود را بین دو گزینه پیشفرض “تومان” و “تتر” انتخاب کنید. پس از تعیین مبلغ انتقال وجه، روی گزینه انتقال کلیک کنید تا وجه مورد نظر از کیف پول اسپات به کیف پول تعهدی شما منتقل شود.

 

انتخاب ابزار معاملاتی (جفت ارز یا رمز ارز)

پس از انتقال مبلغ مورد نظر به کیف پول تعهدی، نوبت به انتخاب نماد معاملاتی می رسد. دو‌گزینه “ترون/تتر” و “ترون/تومان” در این بخش وجود دارد که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید. برای مثال، اگر ترون/تومان را انتخاب کنید، نمودار مخصوص به آن نمایش داده می شود. نمودار نوبیتکس مخصوص ترون/تومان و نمودار جهانی مخصوص ترون/تتر است.

انواع سفارشات در معاملات فیوچرز

انواع سفارشات در معاملات فیوچرز، همان طور که در صفحه اصلی بازار نیز قابل مشاهده است، به چهار دسته زیر تقسیم می‌ شوند.

 1. سفارشات سریع؛
 2. سفارشات محدود
 3. حد ضرر؛
 4. OCO.

 

مدیریت ریسک در معاملات فیوچرز

مدیریت ریسک برای به حداقل رساندن زیان های احتمالی ناشی از عدم قطعیت در معاملات فیوچرز ضروری است. معامله ‌گران موفق، نوسانات بازار را درک می ‌کنند و می ‌پذیرند که در هر شرایطی امکان ضرر در معاملات وجود دارد؛ معامله گران حرفه ای همچنین فقط به بازده توجه نمی کنند، بلکه میزان ریسکی که متقبل شده اند را نیز محاسبه می کنند. برای این کار، ابزارهای پیشرفته ای همچون استاپ لاس ها [Stop Loss] وجود دارد که پیش از رسیدن معامله به ضرر بیشتر از حد، سفارش را به طور خودکار می بندند.

 

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در معاملات فیوچرز

تحلیلگران از تکنیک های مختلفی برای مطالعه روند و تغییرات قیمت استفاده می کنند که تحلیل تکنیکال و فاندامنتال نام دارند. تحلیل فاندامنتال در معاملات فیوچرز شامل جمع آوری حجم قابل توجهی از داده ها و اطلاعات، ارزیابی انتظارات شرکت کنندگان و تجزیه و تحلیل اطلاعات برای پیش بینی حرکات قیمت در آینده می شود. تحلیل تکنیکال نیز با استفاده از الگو ها، نمودارهای قیمتی، اندیکاتورها و … انجام می شود.

 

نکات کلیدی در معاملات فیوچرز نوبیتکس

آنچه باید در معاملات آتی نوبیتکس به آن توجه داشت، هزینه معاملات و به کارگیری استراتژی های معاملاتی مناسب است که در ادامه به بررسی بیشتر این نکات می پردازیم.

 

هزینه های معاملات فیوچرز در نوبیتکس

هزینه های معاملات فیوچرز در نوبیتکس بر اساس درصدی از مبلغ کل سفارش، محاسبه شده و از هر دو طرف معامله دریافت می شود. همچنین، به هنگام ثبت معاملات در این صرافی، مبلغ دقیق کارمزد معاملات برای شما نمایش داده می شود. بنابراین، هزینه های کارمزد معاملات در این صرافی بسیار شفاف است.

کارمزد فیوچرز در نوبیتکس
کارمزد فیوچرز در نوبیتکس درصدی از کل مبلغ معامله است و از خریدار و فروشنده دریافت می شود.

 

استراتژی های معاملاتی در فیوچرز

معامله گران از استراتژی های معاملات فیوچرز برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده می کنند. با پیروی از استراتژی‌ ها، معامله‌ گران می‌ توانند از تصمیم ‌گیری بر اساس احساسات اجتناب کنند و زمان مناسب باز کردن پوزیشن خرید یا فروش را شناسایی نمایند. این استراتژی ها موارد زیر را شامل می شوند.

 • معاملات گسترده: در این استراتژی، شما قراردادهای آتی دو دارایی همبسته را به طور همزمان با هدف کسب سود از تفاوت یا گسترش بین قیمت آنها خریداری کرده و یا می فروشید؛
 • معاملات شکست: در معاملات شکست، هدف شما سود بردن از حرکات جدید قیمت در معاملات آتی است. شما به دنبال نقاط قیمتی خاصی مانند سطوح مقاومت یا حمایت خواهید بود که یک معامله آتی قبلاً از آنها عبور نکرده باشد؛
 • معاملات طولانی مدت: در معاملات فیوچرز، “طولانی شدن” به خرید یک قرارداد آتی با انتظار افزایش قیمت آن در تاریخ انقضا اشاره دارد؛
 • معاملات پولبک یا بازگشتی: معاملات پولبک در فیوچرز مربوط به ورود به بازار در هنگام کاهش قیمت و پیش بینی افزایش قیمت در آینده هستند؛
 • معاملات جریان سفارش: این استراتژی حجم و جهت سفارشات قراردادهای آتی را برای سنجش احساسات کلی بازار تحلیل می کند.

 

روانشناسی معاملات و غلبه بر احساسات

روانشناسی معاملات به کنترل احساسات، هیجانات و … که بر فرآیند تصمیم گیری معامله گر تاثیرگذار هستند گفته می شود. این نوع روانشناسی شامل درک و مدیریت احساسات، طرز فکر و الگوهای رفتاری فرد به منظور تصمیم گیری منطقی و منضبط در معاملات می باشد. از جمله مولفه های کلیدی روانشناسی معاملات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل احساسات و هیجانات؛
 • داشتن انضباط؛
 • صبر؛
 • مدیریت ریسک؛
 • اعتماد به استراتژی های معاملاتی.

 

منابع آموزشی مفید برای معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز برای افرادی که با تازگی با بازار فارکس و ارزهای دیجیتال آشنا شده اند، می تواند بسیار جذاب و پرسود باشد. با این حال، عدم آشنایی با این نوع معاملات، استراتژی ها، تحلیل های تکنیکال و زمان ورود و خروج از بازار می تواند بسیار پرریسک باشد و به از دست دادن کلی سرمایه منجر شود. بنابراین، کاربران قبل از اقدام به انجام این معاملات بهتر است با مراجعه به وب سایت صرافی های معتبر، اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنند. همچنین تریدر ها می توانند در کلاس ها و دوره های آنلاینی که با هدف آشنایی معامله گران مبتدی با انواع روش ها و تکنیک های معاملاتی برگزار می شود، شرکت کنند.

فیوچرز در نوبیتکس
عدم آشنایی کامل با معاملات فیوچرز در نوبیتکس منجر به ضرر های گسترده و چشمگیر می شود.

 

جمع بندی

معاملات فیوچرز یکی از روش های معاملاتی پرسود در صرافی ها هستند که برای خرید یا فروش یک دارایی خاص در تاریخ آتی استفاده می شوند. به تازگی نوبیتکس بستر این معاملات را برای کاربران ایرانی فراهم کرده تا به انجام آن بپردازند. حالا شما به ما بگویید، آیا از معاملات «فیوچرز در نوبیتکس» استفاده می کنید؟! از همراهی تان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🔷 فیوچرز در نوبیتکس چیست؟

امکان معامله فیوچرز در Nobitex اخیرا به این پلتفرم محبوب افزوده شده است و به معامله گران اجازه می دهد تا دارایی های مشتقه را در آینده و تاریخی مشخص معامله کنند.

🔷 بهترین استراتژی های معاملاتی فیوچرز چه مواردی هستند؟

معاملات شکست، معاملات طولانی مدت و پولبک جزو بهترین استراتژی های معاملاتی فیوچرز هستند.

🔷 انواع معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال چه مواردی هستند؟

معاملات فیوچرز استاندارد و پرپچوال از جمله انواع مختلف معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال هستند.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.