هج کردن در فارکس چیست و بهترین استراتژی هجینگ کدام است؟

اگر شما هم قصد دارید تا سفر معاملاتی خود را در بازار فارکس آغاز کنید پس باید با ریسک های آن آشنا شوید! هج کردن در فارکس یک استراتژی است که برای محافظت از سفارش در برابر حرکات بازار استفاده می شود. در واقع هج کردن روشی برای کاهش ریسک در معاملات با ایجاد یک یا چند موقعیت است که سفارشات موجود را متعادل می کنند. اگرچه هجینگ یا پوشش ریسک به طور کامل از ریسک معاملات جلوگیری نمی کند، اما می تواند ضرر را تا حد زیادی محدود کند. این همه داستان نیست و به همین بهانه قصد داریم تا در ادامه مقاله به بررسی مفهوم «هج کردن در فارکس» بپردازیم، با ما همراه باشید.

هج کردن در فارکس چیست
هج کردن یا هجینگ، نوعی استراتژی معاملاتی در بازار فارکس است که از طریق باز کردن 2 پوزیشن متضاد و همزمان بر روی یک جفت ارز به سود می رسد.

 

تعریف هجینگ و کاربرد آن در بازار فارکس

هج کردن در فارکس یک روش متداول برای جبران خطر نوسانات قیمت و کاهش قرار گرفتن در معرض موقعیت های معاملاتی خطرناک است. باید توجه داشته باشید که هیچ استراتژی صد درصدی برای حذف کامل ریسک در معاملات وجود ندارد، اما با استفاده از استراتژی هجینگ می توان ضرر را تا جای ممکن کاهش داد. معمولا معامله گران حرفه ای با درک بالایی از بازارهای مالی، از استراتژی ‌های هجینگ استفاده می کنند؛ در واقع برای اینکار مهم است که بازار فارکس را درک کنید و پیش از هرکاری برنامه معاملاتی مناسبی برای خود طراحی نمایید.

هجینگ یکی از محبوب ترین استراتژی های معاملاتی است چرا که به محافظت از سبد سرمایه گذاری در برابر حرکات نامطلوب بازار کمک می کند. هج کردن معمولاً با بیمه دارایی ها مقایسه می شود چرا که سرمایه گذاران برای محافظت از موقعیت های معاملاتی هزینه اضافی پرداخت می کنند. اگر اتفاق ناخوشایندی رخ دهد، ضرر و زیان معامله محدود می شود، اما در غیر اینصورت سود حاصل از معاملات محدود شده و باید هزینه بیمه را از درآمدئپرداخت کنند.

 

انواع استراتژی ‌های هجینگ

هج کردن در فارکس عمل باز کردن موقعیت های استراتژیک اضافی برای محافظت در برابر حرکات نامطلوب در بازارهای معاملاتی است. پوشش ریسک یا به اصطلاح هجینگ، فرآیند خرید/فروش ابزارهای مالی برای جبران یا متعادل کردن موقعیت ‌های فعلی شما است و با انجام این کار، ریسک معاملات را کاهش می ‌دهد. بیشتر معامله‌ گران و سرمایه ‌گذاران به دنبال یافتن راه‌ هایی برای محدود کردن ریسک خود در نوسانات شدید بازار هستند و هج کردن تنها استراتژی است که می ‌توانند از آن استفاده کنند. به طور کلی، انواع مختلفی از استراتژی هجینگ وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها را در ادامه توضیح داده ایم.

 

هجینگ ساده (Direct Hedging)

بهترین استراتژی هجینگ را می توان هجینگ ساده دانست که از شما می ‌خواهد موقعیت‌ های لانگ/شورت [Short/Long] را در یک جفت ارز باز کنید. سود خالص در این استراتژی صفر است چرا که زیان معامله، سود حاصل از آن را خنثی می کند. با این حال، هنگام استفاده به عنوان یک استراتژی کوتاه مدت، راهی برای محافظت از موقعیت های خرید در زمان نوسان است. به طور کلی، هجینگ ساده یا مستقیم شامل باز کردن 2 موقعیت معاملاتی مخالف بر روی 1 دارایی است. به عنوان مثال می توانید یک موقعیت خرید و فروش در یک دارایی مشابه باز کنید.

 

هجینگ با استفاده از آپشن ها (Options Hedging)

هجینگ با استفاده از آپشن ها، این امکان را به معامله‌ گران می دهد که با پرداخت حق بیمه، خرید یا فروش یک دارایی را در تاریخ معین و با قیمتی مشخص انجام دهند. استفاده از این استراتژی نیز از دارایی ها و معاملات سرمایه گذاران در برابر نوسانات شدید و حرکات نامناسب بازار محافظت می کند.

 

هجینگ با استفاده از فیوچرز (Futures Hedging)

یکی دیگر از استراتژی های هجینگ، استفاده از قراردادهای آتی یا فیوچرز است که به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک سرمایه‌ گذاری در بازارهای معاملاتی بی ثبات مانند رمز ارزها، مورد استفاده قرار می گیرد. این استراتژی به معامله گر اجازه می دهد که سود حاصل از معاملات را قفل کند. به عنوان مثال، اگر فردی بر روی دارایی سرمایه گذاری کرده باشد و با رشد بازار قیمت دارایی مذکور افزایش یافته باشد، این احتمال وجود دارد که بازار بلافاصله خلاف جهت حرکت کند و پوزیشن به ضرر برسد. در این مواقع، معامله گر از طریق هجینگ با استفاده از فیوچرز می‌تواند بدون توجه به شرایط بازار در آینده، سود حاصل را ذخیره کند.

انواع استراتژی های هجینگ
در استراتژی هجینگ فیوچرز از قرارداد های آتی برای محافظت از سرمایه استفاده می شود.

 

هجینگ با استفاده از سواپ (Swaps Hedging)

اگر می خواهید از سرمایه خود در برابر تغییرات نرخ ارز محافظت کنید، می توانید از مزایای سوآپ هجینگ بهره مند شوید؛ این استراتژی شامل مبادله سرمایه با یک واحد پولی متفاوت است. به عنوان مثال، می ‌توانید صندوق سرمایه ‌گذاری خود را با یک صندوق دلار آمریکا تعویض کنید. این استراتژی از سرمایه شما در برابر کاهش ارزش یک دارایی محافظت کرده و ریسک حاصل از نوسانات بازار را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

 

مزایا و معایب هج کردن در فارکس

هجینگ یکی از استراتژی های کمتر شناخته شده برای مدیریت ریسک معاملات است. مزایای این استراتژی عبارتند از:

 • کاهش تاثیر نوسانات قیمت و تغییرات در بازار؛
 • حفظ ثبات مالی سیستم؛
 • کاهش ریسک معاملات؛
 • افزایش انعطاف‌ پذیری استراتژی های سرمایه‌ گذاری؛
 • امکان پیش‌ بینی بازار بر اساس هج کردن؛
 • بالا بردن توانایی مدیریت ریسک؛
 • قابلیت بهره مندی از معاملات مشتقات برای هج کردن؛
 • تعدیل آثار ناشی از خطرات متغیرهای کلان اقتصادی.

همچون هر استراتژی دیگری، هجینگ هم معایب خاص خود را دارد. معایب هجینگ:

 • محدودیت در سود معامله؛
 • عدم کارکرد صد درصدی؛
 • نیاز به استراتژی های پیچیده و یادگیری تحلیل تکنیکال.

 

نکات مهم در هج کردن

در رابطه با هج کردن در بازار فارکس، برخی نکات مهم وجود دارد که توجه به آن ها ضروری است. این نکات عبارتند از:

 • مدیریت سرمایه: رعایت چهارچوب ها و اصول مدیریت سرمایه، یک موضوع بسیار مهم در به کارگیری استراتژی هجینگ است. همین موضوع منجر شده تا شرکت‌ ها و صندوق‌ های سرمایه‌گذاری از این استراتژی برای محافظت از سرمایه استفاده کنند.
 • استفاده از استراتژی های رایج: هج کردن استراتژی‌ های مختلفی را شامل شود، اما می توانید در سرمایه گذاری های آپشن، معاملات آتی و دیگر مشتقات از آن استفاده کنید؛
نکات مهم برای استفاده از استراتژی هجینگ
هج کردن در فارکس نیازمند مدیریت سرمایه، استفاده از استراتژی های متفاوت و … است تا نتیجه مناسبی را فراهم کند.

 

جمع بندی

یکی از مشکلات و مسائلی که پیرامون بازار فارکس مطرح می شود، خطر از دست رفتن سرمایه است. به همین دلیل، روش های مختلفی همچون هجینگ یا همان پوشش ریسک وجود دارد که معامله‌ گران می توانند از آن برای کنترل ریسک استفاده کنند. این روش به معامله‌ گران این امکان را می دهد تا از موقعیت‌ های معاملاتی خود در برابر تغییرات ناگهانی بازار فارکس محافظت کنند. شما چه تجربه ای از هجینگ دارید؟ آیا از این استراتژی استفاده می کنید؟! از اینکه تا پایان مقاله «بهترین استراتژی هجینگ» همراه ما بودید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🟢 آیا هج کردن موقعیت‌ های سرمایه‌ گذاری مهم است؟

علی رغم اینکه با به کارگیری استراتژی‌ های مختلف هجینگ، ریسک معاملات کاهش می یابد اما به دلیل پیچیدگی‌ ها و محدودیت‌ های این روش، استفاده از آن چندان ضرورتی ندارد.

🟢 محدودیت‌ های استراتژی هجینگ چیست؟

نیاز به دانش کافی در حوزه سرمایه گذاری، آشنایی با ابزارهای مالی، برخی هزینه های خاص و کاهش بازدهی احتمالی سرمایه گذاری از محدودیت های استراتژی هجینگ هستند.

🟢 کاربرد اصلی هجینگ چیست؟

تغییرات زیادی در بازار های مالی رخ می دهد که این تغییرات ممکن است تاثیر منفی یا مثبت بر سرمایه معامله گران داشته باشند. می توان برای کنترل ریسک نوسانات از این استراتژی استفاده کرد.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.