ساعت کار فارکس به وقت ایران | بازار فارکس کی باز میشود؟

ساعت کار فارکس
آشنایی با ساعت باز شدن فارکس- ساعت شروع فارکس

 

ساعت کار بازارهای مختلف فارکس به وقت ایران

فارکس (FX) که اغلب به عنوان «بازار ارز های خارجی» نیز شناخته می شود، امروزه به یکی از محبوب ترین تجارت های آنلاین جهان تبدیل شده است. در فارکس نمادهای معاملاتی مختلفی همچون جفت ارزها، شاخص ها، کالا ها، فلزات گران بها و … خرید و فروش می شوند که سود زیادی برای معامله گران حرفه ای به ارمغان می آورد! گفتنی است که ساعت کار فارکس به طور 24 ساعته است و تحلیل گران و تریدرهای بازار می توانند به صورت شبانه روز معاملات فارکس خود را هدایت کنند. با این حال، توجه داشته باشید که این بازار در روز های شنبه و یکشنبه فعالیت ندارد و تعطیل است. ساعت کاری فارکس بر اساس سشن های معاملاتی [ساعت شروع و پایان معاملات در کشور های مختلف] فعالیت می کند.

در کل، چهار سشن معاملاتی اصلی با نام های سیدنی، توکیو، لندن و … در بازار فارکس وجود دارد که آگاهی داشتن از این ساعات برای انجام معاملات موفقیت آمیز بسیار مهم است. در این مقاله، با ما همراه شوید تا همه چیز درباره ساعت کار فارکس، ساعت باز شدن فارکس و همچنین ساعت کار بازارهای مختلف فارکس به وقت ایران را به شما عزیزان آموزش دهیم.

 

سشن سیدنی

همان طور که گفته شد، در بازار فارکس چهار سشن معاملاتی مهم وجود دارد که سیدنی یکی از این سشن های مهم است. چراکه در سشن سیدنی و 3 سشن معاملاتی محبوب دیگر [توکیو، نیویورک و لندن] اغلب بیشترین حجم معاملات و سودهای کلان اتفاق می افتد. این چهار سشن شامل بخش هایی از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا می شوند که اطلاع از ساعات کاری آن ها تاثیر بسزایی در انجام معاملات موفقیت آمیز دارد. ساعت شروع فارکس سشن سیدنی به وقت محلی 7:00 صبح و ساعت اتمام آن 4:00 بعد از ظهر است. ساعت کار این سشن طبق ساعت شرقی(ETC) 4:00 بعد ازظهر تا 01:00 بامداد بوده و همچنین طبق ساعت جهانی (UTC) نیز برابر با ۹:۰۰ شب تا ۶:۰۰ صبح است.

ساعت شروع فارکس سشن سیدنی مشخصات
سشن سیدنی به وقت محلی شروع از 7:00 صبح- 4:00
سشن سیدنی بر حسب طبق ساعت شرقی/ ETC 4:00 بعد ازظهر – 01:00 بامداد
سشن سیدنی بر حسب ساعت جهانی 9:00 شب- 6:00 صبح

 

سشن توکیو

همان طور که اشاره کردیم، سشن های معاملاتی به بخش هایی از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا اختصاص دارند. در سشن آسیا، علاوه بر سیدنی که چند سالی است اضافه شده، سشن توکیو در کشور ژاپن، مهم‌ ترین سشن معاملاتی حال حاضر است. توکیو را می توان مهم ترین مهره آسیایی در بازار فارکس معرفی کرد که حجم معاملات انجام شده در آن بسیار بالا است. به همین دلیل، آشنایی با ساعات کاری آن، برای معامله گران ایرانی بسیار مهم است. ساعت باز شدن فارکس توکیو به وقت محلی از ۹:۰۰ صبح و ساعت اتمام به کار آن ۶:۰۰ بعد از ظهر است. ساعت کار این سشن طبق ساعت شرقی (ETC) از ۷:۰۰ صبح تا ۴:۰۰ بعد از ظهر و همچنین طبق ساعت جهانی (UTC) نیز برابر با ۱۲:۰۰ بامداد تا ۹:۰۰ صبح است. بهترین زمان کار در بازار فارکس به وقت ایران که بیشترین حجم معاملات بازار در آن اتفاق می افتد نیز در سشن توکیو از ۳:۳۰ بامداد تا ۱۲:۳۰ است. از آنجایی که این بازه زمانی برای ایرانیان چندان مساعد نیست، بیشتر معامله گران ایرانی تمایلی به انجام معامله در این سشن ندارند.

ساعت باز شدن فارکس توکیو مشخصات
سشن توکیو به وقت محلی از ۹:۰۰ صبح- ۶:۰۰
سشن توکیو به وقت شرقی/ ETC از ۷:۰۰ صبح -۴:۰۰ بعد از ظهر
سشن توکیو به وقت جهانی/ UTC از ۱۲:۰۰ بامداد- ۹:۰۰ صبح

 

سشن لندن

اتحادیه‌ اروپا، یکی از نهاد های مهم در حوزه تراکنش های مالی و اقتصاد در جهان است. شهر لندن در انگلستان، از نظر معاملات جهانی نقش مهمی داشته و به عنوان قلب اقتصادی اروپا به حساب می آید. به همین دلیل معامله گران ایرانی باید برای انجام معاملات با ساعات کاری این سشن نیز آشنایی داشته باشند. ساعت شروع به کار بازار لندن طبق ساعت محلی از ساعت ۸:۰۰ صبح و ساعت اتمام آن ۵:۰۰ بعد از ظهر است. ساعت کار این سشن طبق ساعت شرقی(ETC) از ۲:۰۰ بامداد تا ۱۱:۰۰ صبح و همچنین طبق ساعت جهانی (UTC) نیز از ۷:۰۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر است. بهترین زمان کار در بازار فارکس به وقت ایران که بیشترین حجم معاملات بازار در آن اتفاق می افتد نیز در سشن اروپا، از ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۹:۳۰ عصر است.

ساعت کار فارکس سشن لندن مشخصات
سشن لندن به وقت محلی از ساعت ۸:۰۰ صبح – ۵:۰۰ بعد از ظهر
سشن لندن به وقت شرقی/ ETC از ۲:۰۰ بامداد -۱۱:۰۰ صبح
سشن لندن به وقت جهانی/ ۷:۰۰ صبح – ۴:۰۰ بعدازظهر

 

سشن نیویورک

کشور آمریکا را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراکز اقتصادی جهان که تاثیر بسیار مهم و زیادی در اقتصاد جهانی دارد معرفی کرد. شهر نیویورک نیز، مهم ترین مرکز اقتصادی این کشور است که مهم ترین سشن بازار فارکس نیز است. ساعات شروع به کار بازار نیویورک به وقت محلی، از ۸:۰۰ صبح و ساعت اتمام به کار آن ساعت ۵:۰۰ بعد از ظهر است. ساعت کار این سشن طبق ساعت شرقی (ETC) از ۰۸:۰۰ صبح تا ۵:۰۰ بعد از ظهر و همچنین طبق ساعت جهانی (UTC) نیز از ۱:۰۰ بعدازظهر تا ۱۰:۰۰ شب است. بهترین زمان کار در بازار فارکس نیویورک به وقت ایران هم، از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱:۳۰ بامداد روز بعد است. با توجه به ساعت کاری این سشن و متناسب بودن آن با ساعات ایران، بیشتر معامله گران ایرانی به انجام معامله در این سشن تمایل بیشتری دارند.

ساعت کار فارکس سشن نیویورک مشخصات
سشن لندن به وقت محلی از ۸:۰۰ صبح – ۵:۰۰ بعد از ظهر
سشن لندن به وقت شرقی/ ETC از ۸:۰۰ صبح – ۵:۰۰ بعد از ظهر
سشن لندن به وقت جهانی/ UTC ۱:۰۰ بعدازظهر – ۱۰:۰۰ شب

 

همپوشانی ساعت کار فارکس در سشن‌ های مختلف

همان طور که در دو بخش سشن لندن و نیویورک به آن اشاره شد، در بازه زمانی ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰، هر دو سشن نیویورک و لندن به شکل همزمان فعالیت می‌ کنند که به این موضوع، همپوشانی (OverLaP) سشن های ساعات کار بازار فارکس گفته می شود. همپوشانی ساعت کار فارکس در سشن‌ های مختلف، به معنی زمان هایی است که دو سشن مختلف در ساعاتی از شبانه روز، به صورت هم زمان فعالیت می کنند. در این همپوشانی، بالاترین میزان نوسانات بازارهای مالی رخ داده و می توان آن را بهترین و مناسب ترین موقعیت و ساعت برای انجام معاملات جهت کسب بالاترین درآمد معرفی کرد. علاوه بر این، این موقعیت را می توان شلوغ‌ ترین ساعات معاملاتی در روز نیز عنوان کرد، چرا که دو بازار به صورت هم زمان فعال هستند و معاملات بیشتری در آن ها انجام می شود.

ساعت باز شدن فارکس
ساعت شروع فارکس در سشن های معاملاتی مختلف

 

بهترین زمان کار در بازار فارکس به وقت ایران

به طور کلی، بهترین زمان کار در بازار فارکس به وقت ایران که طبق همپوشانی سشن‌ های مختلف بازار فارکس با بیشترین حجم معاملات بازار برای ایرانیان همراه است، به شرح زیر است:

بهترین زمان کار در بازار فارکس مشخصات
سشن آسیا/توکیو ۳:۳۰ بامداد -۱۲:۳۰ظهر
سشن اروپا/ لندن و سیدنی ۱۰:۳۰ صبح – ۱۹:۳۰عصر
سشن آمریکا/نیویورک ۱۶:۳۰ ظهر – ۱:۳۰ بامداد

 

طبق این موارد، بهترین زمان برای معامله فارکس به وقت ایران، هنگامی است که بازار در فعال‌ ترین شکل خود قرار داشته و بیشترین حجم معاملات در آن انجام می شود. فعال‌ ترین ساعات نیز مربوط به دو سشن معاملاتی لندن و نیویورک، به ویژه در زمان همپوشانی آن ها است.

 

ساعت کار فارکس در تابستان

ساعات کاری بازار فارکس در برخی بازه های زمانی از سال، یعنی از اواخر ماه اکتبر، اوایل ماه نوامبر، اواخر ماه مارس و همچنین اوایل ماه آوریل دچار تغییر می شود. این به این دلیل است که ساعات بعضی کشور ها مانند بریتانیا، استرالیا و آمریکا، در فصل تابستان تغییر کرده و به اصطلاح تابستانی (DST) می شود. با توجه به این موضوع، در واقع ساعات کاری سشن های مهم معاملاتی لندن، سیدنی و نیویورک در تابستان تغییر می کند. این در حالی است که در ساعت کاری سشن توکیو که در آسیا قرار دارد، هیچ تغییری ایجاد نمی شود. علاوه بر این ها، در سه کشور نام برده شده، تاریخی که ساعت به ساعت تابستانی تغییر می کند نیز متفاوت است و این موضوع معامله گران را در تشخیص ساعات کار بازار فارکس دچار گمراهی می کند. نکته مهم دیگر این است که ساعت رسمی کشور آمریکا مطابق با استاندارد است و هنگامی که یک ساعت به عقب می رود، به دلیل بر عکس هم بودن فصل ها در دو کشور استرالیا و آمریکا، ساعت سیدنی یک ساعت به جلو می رود. به طور کلی، برای انجام معاملات فارکس در فصل تابستان، معامله گران باید ساعات تابستانی را درک کنند.

 

بهترین ساعت برای معامله در بازار فارکس

به طور کلی بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس زمانی است که نقدینگی و نوسان در بازار در بالاترین حد خود قرار داشته باشد و این زمانی میسر خواهد شد که معامله گران بیشتری در بازار شرکت داشته باشند. پس می توان نتیجه گرفت بهترین ساعت برای معامله در بازار فارکس زمانی خواهد بود که دو سشن معاملاتی به طور همزمان باز هستند. لندن و نیویورک که جزو بزرگترین مرکزهای مالی دنیا هستند و ساعاتی که این دو مرکز مالی شروع به فعالیت می کنند، به عنوان بهترین ساعت برای معامله در بازار فارکس در نظر گرفته می شود.

به بیان دیگر بهترین زمان برای انجام معاملات فارکس، فاصله زمانی 13:30 تا 19:30 به وقت ایران می باشد. این در حالی است که بسیاری از معامله گران بزرگ ساعات 16 تا 21 را به عنوان ساعت کار فارکس و انجام معاملات در نظر می گیرند. با وجود همپوشانی سشن لندن و نیویورک، ساعت 13:30 تا 21 به عنوان بهترین ساعت برای معاملات فارکس پیشنهاد می شود.

 

بدترین ساعت برای معامله در بازار فارکس

در بازه های زمانی که نوسان و نقدینگی بازار در کمترین حد خود قرار دارد، معمولا معامله ای انجام نمی شود؛ اما با این وجود هر تریدر استراتژی خاص خود را دارد و در زمان های خاصی معاملات خود را انجام می دهد. به طور کلی انجام معاملات فارکس در ساعات زیر توصیه نمی شود:

  • ساعات پایانی روز جمعه
  • ساعات پایانی سشن لندن و نیویورک
  • تعطیلات کریسمس و پایان سال میلادی
  • تعطیلی بانک های کشورهای بزرگ در روزهای مشخص
  • زمان انتشار اخبارها و رویدادهای مهم اقتصادی

 

ساعات پایانی سشن لندن و نیویورک

سشن لندن از ساعت ۱۰ و نیم تا ۷ و نیم شب به وقت ایران و سشن نیویورک از ساعت ۴ و نیم تا ساعت ۱ و نیم بامداد به وقت ایران است که بهترین ساعت معاملاتی در فارکس در نظر گرفته می شود. با این حال ساعات پایانی سشن لندن و نیویورک در لیست بدترین ساعت برای معامله در بازار فارکس قرار دارند و بهتر است به هنگام انجام معاملات خود به آن‌ توجه داشته باشید.

 

زمان انتشار اخبار مهم اقتصادی

با وجود اینکه درک بازار‌ و همپوشانی آن‌ ها می تواند به تریدرها کمک کند تا برنامه معاملاتی خود را تنظیم کنند، اما زمان انتشار اخبارهای مهم اقتصادی می تواند زمانبندی معاملات فارکس را به کلی تغییر دهد! انتشار اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی می تواند یک دوره معاملاتی کند در بازار فارکس را بهبود بخشیده و یا موجب کاهش میزان نقدینگی و انجام معاملات شود.

در واقع زمانی که یک خبر مهم اقتصادی به صورت پیش بینی نشده منتشر می شود، ارزش یک ارز می تواند در عرض چند ثانیه افزایش یا کاهش یابد. هر خبر اقتصادی که در طول هفته و در بازه های زمانی مختلف منتشر می شود، می تواند ارزش دارایی ها را تحت تاثیر قرار دهد. اما با این حال اولویت بندی اخبار منتشر شده با اخباری است که توسط طیف گسترده ای از مردم مشاهده می شوند و بر فارکس و زمان معاملات تاثیر می گذارند.

به طور کلی اخباری که در رابطه با تصمیمات نرخ بهره، شاخص قیمت مصرف کننده، جلسات بانک مرکزی، شاخص مدیران خرید، تولید ناخالص داخلی GDP، نرخ بیکاری و همچنین اخبار سیاسی منتشر می شوند، می ‌توانند معاملات فارکس را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهند. اخبار و رویدادهای مهمی که در سطح جهانی منتشر می شوند، علاوه بر زمان معاملات، می توانند روی بازار نیز تاثیر بگذارند. بنابراین برای اینکه بتوانید معاملات موفقی در بهترین ساعت کار فارکس داشته باشید، بهتر است رویدادهای مهم اقتصادی و سیاسی را دنبال کرده و از تاثیر این اخبار بر روند بازار و حجم معاملات آگاهی داشته باشید.

 

اهمیت آگاهی از ساعت شروع به کار فارکس

آیا آگاهی از ساعت شروع به کار فارکس اهمیت دارد؟ بسیار از معامله گران معتقدند که آگاهی از بهترین زمان شروع معاملات اهمیت چندانی در انجام معاملات ندارد، چرا که بسیاری از معاملات عمر کوتاهی دارند و در این شرایط معاملات جفت ارزها می باشد که نقش تعیین کننده را دارد. اما با این حال بسیار دیگری از افراد اعتقاد دارند که به هنگام انجام معاملات در فارکس باید بر اساس ارزش ذاتی دارایی‌ ها عمل کنیم و در این شرایط می بایست نزدیک ترین قیمت یک جفت ارز را در نظر بگیریم و این تنها زمانی میسر خواهد شد که معامله گران به هنگام ساعت شروع فارکس، جفت ارزهای مورد نظر خود را معامله کنند. پس می توان گفت آگاهی از ساعت شروع به کار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است!

ساعت شروع فارکس
ساعت کار فارکس

 

جمع بندی

یکی از عوامل مهم موفقیت در بازار فارکس و کسب سود از معاملات، آشنایی با ساعت کار فارکس و بهترین و بدترین زمان ‌های معاملاتی است. با وجود اینکه بازار فارکس به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای کاری هفته فعالیت می‌ کند، اما در ساعات مشخصی از روز به دلیل افزایش نقدینگی و نوسانات، تعداد معاملات به طور قابل توجهی افزایش می یابد که در نتیجه این امر، اسپردها کاهش یافته و سفارش ها بهتر انجام می شوند. به طور کلی ساعات خاصی از روز که در آن تریدرها از سراسر جهان معاملات خود را انجام می دهند، یک سشن معاملاتی گفته می شود. سشن های معاملاتی سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک، سشن های مهم معاملاتی هستند که هر کدام از آن ها در ساعات مشخصی فعال شده و پس از گذشت چند ساعت پایان می یابند، برخی اوقات نیز این سشن های معاملاتی به طور همزمان فعال هستند که بهترین زمان برای انجام معاملات فارکس در نظر گرفته می شوند.

سوالات متداول

🟢 بیشترین نوسانات و تغییرات در فارکس در چه ساعتی است؟

به طور کلی بیشترین فعالیت و نوسانات در سشن معاملاتی لندن و پس از آن سشن نیویورک رخ می دهد. هنگامی که این دو سشن معاملاتی به طور همزمان فعال هستند، نوسانات و تغییرات فارکس بیشتر خواهد بود.

🟢 بهترین زمان معامله در بازار فارکس چه زمانی است؟

بهترین زمان معامله در بازار فارکس، به ترتیب به سشن لندن و سپس نیویورک اختصاص دارد.

🟢 بهترین روز هفته برای معاملات فارکس، چه روزی می باشد؟

روزهای سه شنبه تا پنجشنبه سیگنال های معاملاتی بهتر عمل کرده و معامله گران موضع خود در برابر بازار و تغییرات را مشخص می کنند، بنابراین این بازه زمانی بهترین روزها برای انجام معاملات فارکس در نظر گرفته می شوند.


نظرات (2)
  1. من همیشه سه شنبه و چهارشنبه فعالیت بیشتری دارم به نظرم بهترین روز هستن

    • دقیقا همینطوره، سیگنال های معاملاتی در روزهای سه شنبه تا پنجشنبه بهتر عمل می کنند

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.