بررسی کامل مفهوم نقدینگی یا Liquidity در فارکس

تعریف نقدینگی یا Liquidity در فارکس

نقدینگی یا نقدشوندگی (Liquidity) یک اصطلاح بسیار مهم و پر کاربرد در بازارهای مالی است که معمولا معامله گران آشنایی کاملی با این مفهوم دارند. این عبارت به میزان نقدشوندگی یک دارایی در بازارهای مختلف گفته می شود که حجم نقدینگی در بازار فارکس، بسیار زیاد است. درواقع برای معامله موفق، میزان نقدشوندگی یک سهم، دارایی، کالا و … بسیار مهم است. چراکه شما می توانید دارایی خود را در بازاری خرید و فروش کنید که همیشه خریدار/فروشنده برای آن وجود دارد. در ادامه این مقاله، قصد داریم شما را با مبحث «نقدینگی در فارکس» آشنا کرده و میزان اهمیت Liquidity در فارکس را توضیح دهیم.

نقدینگی در فارکس
Liquidity در فارکس

 

اهمیت نقدینگی در معاملات

تصور کنید یک معامله گر ارز دلار [$] هستید و می خواهید این دارایی ارزشمند را خرید/فروش کنید؛ چه چیزهایی بر کیفیت معامله شما تاثیر می گذارد؟! یقینا تعداد خریداران و همچنین فروشندگان دلار برای شما بسیار حیاتی است. این موضوع تنها برای ارز دلار صدق نمی کند، بلکه شما برای معامله هر دارایی دیگری نیاز به تامین کننده و مشتری خواهید داشت. این دو عامل می توانند بازار رو به رشد را ایجاد کنند که تجارتی بزرگ را به وجود می آورد.

به جریان نقدینگی جاری در بازارهای مالی، نقدشوندگی گفته می شود که از اهمیت بالایی برای معامله گران برخوردار می باشد. درواقع به سرعت و کیفیت خرید/فروش یک دارایی، مقدار نقدشوندگی گفته می شود. حال این نقدشوندگی هر چه بیشتر باشد، شما می توانید سود و منفعت بیشتری از معامله دارایی به دست بیاورید؛ اما در نقدینگی پایین دست معامله گران برای ثبت سفارشات دائمی بسته تر است. مقدار نقدینگی در فارکس به شکل قابل توجهی بالا است، به طوری که این بازار به عنوان یکی از بزرگ ترین بازارهای نقدینگی جهان شناخته می شود. از همین روی، تمامی معامله گران می توانند با توجه به نقدینگی بالا در این عرصه، سود قابل توجهی را دریافت کنند.

 

رابطه نقدینگی و نوسانات

اگر خریداری نباشد، محصول هر چقدر هم که با کیفیت باشد به فروش نمی رسد! این یک مثال بارز در میان تمامی افرادی است که به تجارت مشغول هستند و تمایل به خرید و فروش یک کالا دارند. بازار فارکس نیز از این مثال دور نیست، اگر نقدینگی در یک تجارت وجود نداشته باشد با خاک یکسان خواهد شد! رابطه نقدینگی در فارکس با نواسانات آن ارتباط مستقیم دارد، چراکه تاثیر بسزایی در افزایش/کاهش قیمت ها می گذارد.

جالب است بدانید Liquidity در فارکس می تواند نوسانات را افزایش و یا کاهش دهد! زیرا زمانی که حجم نقدینگی در بازار بالا است، قیمت ها با حرکت آرام تری پیش رفته و معامله گران می توانند ترید کم ریسک تری را تجربه کنند. در مقابل، زمانی که حجم نقدینگی کاهش میابد، قیمت ها به سرعت تغییر و مقدار نوسانات با شدت زیادی افزایش میابد. به همین خاطر است که بررسی مقدار نقدشوندگی یک دارایی در یک بازار، از جایگاه ویژه ای در میان تریدرها برخوردار می باشد.

 

نقدینگی در جفت ارزهای مختلف، نقدترین جفت ارزها

یکی از عواملی که بر مقدار نقدشوندگی یک بازار تاثیر می گذارد کیفیت و نوع دارایی، کالا، محصول و … است. درواقع در تمامی حوزه های کسب و کار، کیفیت ارتباط مستقیمی با مقدار نقدشوندگی دارایی مذکور دارد که عرصه فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این تفاوت که در بازار فارکس محصول یا کالای فیزیکی خرید و فروش نمی شود، اما همچنان حجم نقدینگی دارایی ها با یکدیگر متفاوت است. تعدادی دارایی خاص در این عرصه وجود دارد که نسبت به سایر نماد های معاملاتی FX، محبوب تر هستند. دارایی هایی همچون جفت ارز یورو به دلار [EUR/USD]، از حجم نقدشوندگی بیشتری نسبت به جفت ارزهای غیر معمول [فرعی/کراس] برخوردار هستند. در ادامه، جدولی برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که جفت ارزهای محبوب بازار یا نقدشونده ترین دارایی های فارکس را در خود جای داده است.

ارز/جفت ارزهای فارکس با نقدینگی بالا نماد ارز
دلار آمریکا USD
یورو EUR
پوند انگلیس GBP
ین ژاپن JPY
دلار کانادا CAD
دلار استرالیا AUD
جفت ارز یورو/دلار آمریکا EUR/USD
جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن USD/JPY
جفت ارز دلار آمریکا / دلار کانادا USD/CAD
جفت ارز پوند بریتانیا / دلار آمریکا GBP/USD
جفت ارز دلار آمریکا / فرانک سوییس USD/CAD

 

Liquidity در ساعات مختلف معاملاتی

یکی از مهم ترین عواملی که بر حجم نقدینگی یک دارایی فارکس تاثیر دارد را می توان “ساعت ترید” یا سشن های معاملاتی مختلف دانست. اگر می خواهید زمان افزایش «نقدینگی در فارکس» به معامله بپردازید، باید از سشن های معاملاتی [زمان باز و بسته شدن بازار در مناطق مختلف] محبوب با خبر باشید. چراکه در برخی از سشن ها، حجم نقدینگی بیشتر است و در برخی دیگر کمتر! در ادامه تمامی سشن های معاملاتی محبوب و پر معامله در بازار فارکس را نام برده ایم. ترید در این سشن ها، برابر است با حجم بیشتر نقدینگی و سهولت سفارش گذاری.

سشن های معاملاتی محبوب فارکس مشخصات
سشن‌ آسیا [توکیو] Tokyo session
سشن اروپا [لندن] London Session
سشن آمریکای شمالی [نیویورک] New York session
سشن اقیانوس آرام [سیدنی] Sydney session

 

نقدینگی در فارکس
ساعات Liquidity در فارکس

 

تاثیر نقدینگی بر معاملات

اگر می خواهید در بازار فارکس فعالیت کنید، باید بتوانید شرایط موجود را بررسی و تحلیل کرده و سپس وارد معامله شوید. چراکه این بازار پر از نوسانات است و در شرایط مختلف، نیاز به استفاده از استراتژی های متفاوت نیز می باشد. عوامل بسیار زیادی در جهان وجود دارد که بر بازار فارکس تاثیر می گذارد، یکی از این عوامل مهم را می توان تاثیر نقدینگی بر معاملات دانست. چراکه حجم نقدینگی بر نوسانات بازار فارکس تاثیر زیادی می گذارد. بررسی میزان نقدینگی در فارکس می تواند کمک زیادی به نحوه معاملات کند، در ادامه تاثیری که نقدینگی بر معاملات می گذارد را ذکر کرده ایم.

 

مدیریت اسپرد و لغزش

اسلیپیج یا لغزش قیمتی (Slippage) به شرایطی از بازار اطلاق می شود که قیمت نهایی سفارش با قیمت تعیین شده یا مورد انتظار، تفاوت دارد! اسلیپیج در دو نوع مثبت و منفی اتفاق می افتد و یک رویداد رایج در تجارت آنلاین است. اسلیپیج مثبت به شرایطی اشاره دارد که قیمت نهایی از قیمت تعیین شده سفارش بیشتر باشد؛ این نوع لغزش قیمتی آسیبی به معامله نمی زند و سود بیشتری را نیز به معامله گر اعطا می کند. این در حالی است که اسلیپیج منفی به معامله آسیب می زند و باعث ضرر تریدر می شود. زمانی که نقدینگی در بازار فزایش یابد شما می توانید اسلیپیج را تا حد زیادی مدیریت کنید، چراکه این اتفاق به دلیل نوسانات بالای بازار رخ می دهد. در نتیجه اگر در زمان نقدینگی بالای بازار ترید کنید، می توانید لغزش را مدیریت کنید.

 

شناسایی و اجتناب از تله های نقدینگی

دام نقدینگی به شرایطی گفته می شود که اقتصاد از ثبات برخوردار نیست و متناقض عمل می کند. درواقع تله نقدینگی هنگامی اتفاق می افتد که خریداران/مصرف کنندگان ترجیح می دهند به جای سرمایه گذاری، خرید دارایی های ارزشمند و … پول خود را پس انداز کنند. این امر می تواند به دلیل سیاست های پولی نا درست با نرخ بهره پایین اتفاق بیفتد. در این شرایط تله اقتصادی رخ می دهد که می تواند آسیب شدیدی به معاملات بزند، زیرا حجم نقدینگی به قدری پایین می آید که معامله برای هیچ فردی صلاح نیست. از همین روی، سعی کنید برای فرار از تله های نقدینگی در هنگام ثبات بازار به ترید مشغول شوید.

 

استراتژی های معاملاتی در بازارهای نقد

هنگامی که حجم نقدینگی در بازار فارکس افزایش میابد، زمان آن است که فرصت های معاملاتی را شناسایی و معاملات سود دهی را ثبت کنید! این امر با استفاده از استراتژی های معاملاتی مناسب اتفاق می افتد؛ اگر از استراتژی های درست استفاده کنید، می توانید سودهای هنگفتی از معاملات خود به دست بیاورید. در ادامه، استراتژی های مناسب برای ترید در زمان افزایش Liquidity در فارکس را نام برده و توضیح داده ایم.

 

اسکالپینگ و معاملات فرکانس بالا

اسکالپینگ (Scalping) نوعی سبک معاملاتی محبوب در بازار فارکس، ارزهای دیجیتال و … محسوب می شود که دقیقا نقطه مقابل معاملات طولانی مدت است. این روش برای کسب سود از نوسانات کوتاه مدت بازار مورد استفاده قرار می گیرد و معاملات در این روش، با توجه به تغییرات کوچک قیمتی باز و بسته می شوند.

با توجه به سبک معاملاتی که اسکالپینگ دارد، می تواند در زمان افزایش نقدینگی در فارکس سود قابل توجهی را به معامله گران خود ارائه دهد. از طریق معامله اسکالپینگ، شما می توانید سفارش گذاری خود را بر اساس نوسانات لحظه ای ثبت کنید و سریعا به سود برسید. همچنین، معاملات فرکانس بالا (High frequency trading) نوع دیگری از ترید در زمان نقدشوندگی بالای بازار هستند که مانند اسکالپینگ عمل می کنند. معامله با فرکانس بالا که با نماد اختصاری ” HFT” نیز شناخته می شود، در کسری از ثانیه سفارشات را باز و بسته می کند. این نوع معامله گری در زمان افزایش حجم نقدینگی در بازار فارکس بسیار رایج است و فرصت های طلایی را در اختیار تریدرها قرار می دهد.

 

معاملات الگوریتمی و خودکار

معاملات الگوریتمی از آن دسته سفارشات به شمار می روند که می توان گفت همیشه برای معامله گران کاربردی هستند، چراکه به طور خودکار معاملات را طبق الگوریتمی حرفه ای پیش می برند. پلتفرم ها، ربات های خودکار، نرم افزار ها و … برای ساخت معاملات خودکار وجود دارد که بازار را تحلیل کرده و استراتژی مناسب بسته به شرایط بازار را در اختیار تریدرها قرار می دهند. استفاده از ربات های خودکار و معاملات الگوریتمی، در زمان نقدینگی بالا در بازار فارکس، می تواند انتخاب خوبی باشد.

در زمان افزایش Liquidity در فارکس مقدار نوسانات بازار کمتر است و حرکات قیمتی به شکل آرام تری پیش می روند. از همین روی، می توانید معاملات خود را طبق الگوریتم ها به طور خودکار پیش ببرید. توجه داشته باشید استفاده از ربات های تریدر در زمان نقدینگی بالای بازار، بسیار کم ریسک تر از زمان نقدینگی پایین است.

 

استراتژی های معاملات روزانه و نوسان گیری

آیا تا به حال چیزی در مورد نوسان گیری سریع شنیده اید! این سبکی از ترید در میان معامله گران است که به علاقه مندان اجازه می دهد خیلی سریع سفارشات خود را باز/بسته کنند. این بدان معنا است که شما در استراتژی معاملات روزانه، باید خیلی سریع بازار را تحلیل و نوسان گیری کرده و سپس معامله را انجام دهید. معاملات روزانه یکی از سودآورترین نوع معامله گری است که سریعا تریدر را به اهداف خود می رساند. البته باید توجه داشته باشید که معامله به سبک روزانه، سود قابل توجهی ندارد و در هر سفارش شما سودهای کوچکی به دست می آورید که پس از چندین معامله، به سود اصلی می رسند. با این حال، می توان گفت هر زمان که نقدینگی در فارکس افزایش یافت، نوسان گیری و ترید روزانه می تواند کمک زیادی به دریافت سود کند.

نقدینگی در فارکس
بهترین استراتژی هایی که می توان در زمان افزایش نقدینگی در فارکس به کار گرفت.

 

جمع بندی

نقدینگی در فارکس به معنای نقدشوندگی سریع یک ارز یا جفت ارز است که نه تنها تاثیر مستقیمی با نحوه معاملات دارد، بلکه در سود/ضرر معامله گران نیز نقش مهمی را ایفا می کند. نقدینگی در فارکس بیشتر از سایر بازار های مالی جهانی است و دارایی هایی که در این حوزه خرید و فروش می شوند، سریع تر از دارایی های دیگر نقد می شوند. علت این ماجرا وجود برخی از بازیگران اصلی اقتصاد مانند بانک ها، موسسات مالی بزرگ و … در بازار فارکس است. از آنجاکه Liquidity در فارکس بسیار بالا تخمین زده می شود، دریافت سود برای افرادی که تجربه فعالیت در این تجارت را دارند بسیار آسان است. البته نوع ارز و زمانی که در فارکس معامله می کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که بهترین جفت ارزها برای ترید و زمان مناسب معامله را در این مقاله توضیح دادیم.

سوالات متداول

🟣 نقدینگی در فارکس چیست؟

نقدینگی در فارکس به معنای حجم، سرعت و سهولت خرید/فروش دارایی ها است.

🟣 چه زمان حجم Liquidity در فارکس زیاد است؟

معمولا سشن های محبوب معاملاتی مانند لندن، توکیو، سیدنی و … از حجم نقدینگی بیشتری برخوردار هستند.

🟣 نقدینگی در فارکس چه تاثیری بر معاملات دارد؟

اگر نقدینگی در فارکس کم باشد، نوسانات بیشتر شده و حرکات قیمتی دیوانه وار تغییر می کنند. در مقابل، هنگامی که نقدینگی در بازار زیاد شود، از شدت نوسانات کم شده و حرکات قیمتی نیز آرام تر می شوند.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.