بررسی شاخص و نماد نزدک (NASDAQ) در تریدینگ ویو

اگر نمی دانید که نزدک (NASDAQ) چیست، باید بگوییم که هنوز با یکی از بزرگ ترین بازار های بورسی جهان آشنا نیستید! نزدک پس از بورس نیویورک [New York Stock Market]، دومین بازار بزرگ بورس و اوراق بهادار در آمریکا از نظر ارزش است که بیش از هزاران شرکت مختلف، سهام و کارگزاری های متعدد در این بازار در حال فعالیت هستند. بازار سهام (شاخص) نزدک در سال 1971 و توسط انجمن ملی اوراق بهادار “NASD” تاسیس شد و امروزه به یکی از پر معامله ترین بازارهای سهام، تبدیل شده است. اگر شما هم قصد دارید تا این شاخص را معامله کنید، پس باید با یکی از بهترین پلتفرم های ترید در جهان یعنی تریدینگ ویو آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز درباره «نماد نزدک در تریدینگ ویو» را بررسی کنیم.

نماد نزدک در تریدینگ ویو
شاخص نزدک یکی از محبوب ترین نمادهای معاملاتی در بازار بورس و فارکس است که می توانید آن را در پلتفرم های معاملاتی گوناگون ازجمله تریدینگ ویو معامله کنید.

 

بررسی نماد نزدک در تریدینگ ویو

از فلزات با ارزش گرفته تا شاخص ها، اندیکاتورها، جفت ارز، نفت/گاز و … در بازار فارکس به صورت آنلاین معامله می شوند. نماد نزدک نیز یکی از شاخص های محبوب و ارزشمند در بازار فارکس است که توسط پلتفرم های معاملاتی مختلف، تحلیل و معامله می شود. نزدک با 2 شاخص سهامی مختلف در بازارهای بورس و فارکس ترید می شود که با نام های نزدک کامپوزیت ” NASDAQ composite” و نزدک صد ” Nasdaq-100” قابل شناسایی هستند. شاخص اول [نزدک کامپوزیت] شامل سهام تمامی شرکت هایی است که در بورس نزدک لیست شده و شاخص دوم [نزدک 100]، بر اساس عملکرد 100 شرکت برتر و غیر مالی فعال در بورس است. البته در تریدینگ ویو همه چیز متفاوت است و شاخص نزدک کامپوزیت در این پلتفرم با نماد “IXIC” و نزدک 100 با نماد “NDX” نشان داده می شود.

 

چگونگی جستجوی نماد نزدک در تریدینگ ویو

شما می توانید شاخص نزدک در تریدینگ ویو را با دو نماد اختصاری “IXIC” و “NDX” جستجو کنید. حال از کجا باید نماد نزدک در تریدینگ ویو را جستجو کنیم؟! اگر نمی دانید بخش شاخص ها در پلتفرم معاملاتی پ تریدینگ ویو در کجا قرار دارد، اصلا نگران نباشید؛ ما در این بخش چگونگی جستجو شاخص نزدک در تریدینگ ویو را مرحله به مرحله شرح داده ایم:

 1. ابتدا وارد وب سایت رسمی تریدینگ ویو به آدرس https://www.tradingview.com/ شوید؛
 2. از نوار بالای صفحه، گزینه مارکت “Markets” را انتخاب کرده و به بخش شاخص ها “Indices” بروید؛
 3. بر روی گزینه شاخص های ایالات متحده US Indices” کلیک کنید؛
 4. حالا می توانید از نوار جستجو در بالای صفحه، نام NASDAQ یا یکی از نمادهای اختصاری آن را سرچ کنید تا اطلاعات به نمایش گذاشته شوند.
نماد نزدک در تریدینگ ویو
برای جستجو شاخص نزدک در تریدینگ ویو تنها کافی است یکی از نمادهای Nasdaq، IXIC و یا NDX را در قسمت شاخص ها سرچ کنید.

 

بررسی تایم فریم ‌های مختلف

انتخاب تایم فریم [Time Frame] یکی از مهم ترین اقداماتی است که هر تریدر برای معامله دارایی های مختلف باید انجام دهد. تایم فریم به بازه زمانی خاصی اشاره دارد که از ثانیه ای شروع می شود و تا دقیقه ای، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه و … ادامه دارد. هر پلتفرم معاملاتی از تایم فریم های مختلفی برخوردار است که تریدینگ ویو نیز از این قائده مستثنی نیست. برای معامله نماد نزدک در تریدینگ ویو، تایم فریم های مختلفی تعریف شده است که از 1 ثانیه الی 12 ماه را شامل می شود. شما می توانید Time Frame مختلف نماد نزدک را در صفحه مربوط به همین نماد، به طور کامل مشاهده کنید. برای مشاهده تایم فریم های موجود برای شاخص نزدک در تریدینگ ویو، مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • ابتدا نماد نزدک ” Nasdaq” را در تریدینگ ویو جستجو کرده و بر روی آن کلیک کنید تا صفحه جزئیات مربوط به نماد باز شود؛
 • از نوار بالای صفحه بر روی گزینه “D” کلیک کنید تا تایم فریم های موجود نمایش داده شوند.
نحوه مشاهده تایم فریم های نماد نزدک در تریدینگ ویو
برای مشاهده تایم فریم های شاخص نزدک در تریدینگ ویو تنها کافی است نماد این شاخص را جستجو کرده و وارد صفحه جزئیات آن شوید.

 

معرفی اندیکاتورهای کاربردی برای تحلیل نزدک

برای معامله نماد نزدک، کمک گرفتن از تحلیل تکنیکال و ابزارهای فنی امری ضروری محسوب می شود. معمولا بیشترین ابزاری که برای تحلیل و پیش بینی روند نماد نزدک به کار گرفته می شود، اندیکاتورها هستند. اما کدام اندیکاتور برای تحلیل نزدک مناسب است؟! لیستی از بهترین ها را در جدول زیر مشاهده می کنید.

بهترین اندیکاتورهای تکنیکال برای تحلیل Nasdaq مشخصات
شاخص قدرت نسبی “RSI اندیکاتور بازگشتی است که کار تایید، شناسایی نقاط قیمتی و تشخیص سطوح بازگشتی را بر عهده دارد.
میانگین متحرک مکدی “MACD در راستای تشخیص قدرت بازار [مومنتوم] و سرعت تغییرات قیمتی مورد استفاده قرار می گیرد.
میانگین متحرک ساده “SMA وظیفه تحلیل نمودارهای قیمتی و میانگین گرفتن از قیمت ها در یک دوره زمانی خاص را بر عهده دارد.
اندیکاتورهای روند “trend indicator این نوع اندیکاتور، روند دارایی ها را پیش بینی می کند.

 

بررسی روندهای صعودی و نزولی

خطوط روند یا “Trend Line” یکی از مهم ترین مفاهیم تحلیل تکنیکال است که روند صعودی/نزولی یک دارایی را به معامله گران نشان می دهند. بررسی این خطوط، با استفاده از اندیکاتورهای روند [Trend indicators] امکان پذیر است که در انواع مختلفی عرضه می شوند. از اندیکاتورهای روند برای تحلیل نماد نزدک در تریدینگ ویو نیز استفاده می شود که در پیش بینی روند این شاخص، تاثیر بسزایی دارند. بهترین اندیکاتور های تشخیص روند:

 • اندیکاتور/RSI [شاخص قدرت نسبی مومنتوم]؛
 • شاخص مکدی/ MACD[میان گین متحرک واگرایی/هم گرایی]؛
 • باند بولینگر/ Bollinger Band[مجموعه از خطوط روند]؛
 • اندیکاتور OBV[اندیکاتور تبدیل حجم به خطوط روند].

 

شناسایی نقاط حمایتی و مقاومتی

شناسایی نقاط حمایت/مقاومت به اندازه بررسی روند صعودی/نزولی و سایر نقاط یک معامله اهمیت دارد و در پیش بینی روند یک دارایی تاثیر گذار است. معامله گران می توانند با شناسایی این سطوح، روند بازار در آینده را پیش بینی کنند. برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت، نیاز به اندیکاتورهایی دارید که توانایی این کار را داشته باشند! “Support and Resistance” یکی از محبوب ترین اندیکاتور های شناسایی نقاط حمایت و مقاومت در وب سایت تریدینگ ویو است که بسیاری از معامله گران از آن استفاده می کنند. برای استفاده از این اندیکاتور تنها کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا نماد نزدک را در تریدینگ ویو جستجو کرده و وارد صفحه جزئیات معاملات شوید؛
 2. از نوار بالای صفحه بر روی گزینه «اندیکاتورها» یا “indicators” کلیک کنید؛
 3. نام اندیکاتور “Support and Resistance” را در نوار جستجو سرچ و آن را انتخاب کنید.

 

پیش ‌بینی قیمت نزدک با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال (technical analysis) را می توان پایه و اساس معاملات موفق دانست! تمامی معامله گران برای پیش بینی قیمت نمادهای موجود در فارکس به دانش تحلیل تکنیکال نیاز دارند. تحلیل تکنیکال یک فرایند ترکیب شده از دانش ریاضی با ابزارهای فنی خاص است که به نوسان گیری و همچنین پیش بینی روند بازار کمک می کند. در تحلیل تکنیکال شما از الگوها، روندها، اندیکاتور، چارت های قیمتی و سایر ابزارها کمک می گیرید تا بتوانید قیمت یک دارایی را حدس بزنید.

 

نکات مهم در تحلیل نماد نزدک

برای ترید هر یک از نمادهای معاملاتی موجود در بازار فارکس، نیاز به رعایت مجموعه قوانین و نکات مهمی است که می تواند باعث موفقیت و همچنین جلوگیری از ضرر در معاملات شود. در ادامه برخی از نکات مهمی که برای معامله نماد نزدک در تریدینگ ویو باید در نظر داشته باشید را شرح داده ایم.

 

تاثیر اخبار و رویدادهای اقتصادی بر قیمت نزدک

بدیهی است که اخبار و رویدادهای سیاسی/اقتصادی تاثیر بزرگی بر جهان فارکس می گذارند که شاخص نزدک در تریدینگ ویو نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخبار مثبت یا منفی درباره اقتصاد جهانی، سیاست گذاری و قانون گذاری های جدید، نرخ بیکاری، تورم و … می توانند منجر به ایجاد نوسانات شدیدی در بازار فارکس شوند. به طور کلی اخبار زیر تاثیر چشمگیری بر روند قیمت شاخص نزدک دارند.

 • عملکرد شرکت های فعال در نزدک؛
 • اخبار مربوط به سیاست و اقتصاد جهانی؛
 • سیاست های مالی و اتفاقات مربوط به بانک مرکزی؛
 • تغییرات نرخ ارز و … .

 

مدیریت ریسک و سرمایه در معاملات

مدیریت ریسک به معنای حفاظت از سرمایه در برابر نوسانات بی رحم فارکس است! در واقع بدون استفاده از ابزار های مدیریت ریسک، شانس چشمگیری برای ضرر های گسترده وجود دارد اما خوشبختانه می توانید ریسک را کنترل کنید. این امر از طریق به کارگیری استراتژی های مناسب و همچنین ابزار های مدیریت ریسک امکان پذیر است و به کاهش زیان معاملات کمک می کند. از بهترین ابزارهای مدیریت ریسک می توان به استاپ لاس و تعیین حد سود اشاره کرد که در انواع معاملات کاربرد دارند. با استفاده از این ابزارها شما می توانید مقدار سود/ضرر سفارشات را تعیین کرده و از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید. تحلیل بازار و همچنین استفاده از مدیریت سود، معاملات منطقی و با کمترین زیان را ارائه می دهد.

 

استفاده از تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال

در بخش های قبلی درباره اهمیت استفاده از تحلیل تکنیکال صحبت کردیم که پایه و اساس فعالیت در بازار های مالی محسوب می شود، اما ابزاری که این فرایند را تقویت می کند تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) است. تحلیل فاندامنتال به بررسی شرایط کلی بازار، ارزیابی احساسات و هیجانات، تحلیل اخبار و … گفته می شود که به معامله گران کمک می کند تا روند بازار را بر حسب عوامل غیر تکنیکال بسنجند. در تحلیل فاندامنتال معامله گران به بررسی تاریخچه سهام ها، ارزش واقعی یک دارایی، اخبار مهم، عملکرد سرمایه گذاران، مقدار عرضه/تقاضا و … می پردازند. به کار گیری تحلیل تکنیکال در کنار تحلیل بنیادی/فاندامنتال، دیدگاه جامعی از شرایط کلی بازار به شما ارائه می دهد که در موفقیت استراتژی ها تاثیر بسزایی دارد.

تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال/فاندامنتال، استفاده از ابزار های مدیریت ریسک، بررسی اخبار و … چند مورد از مهم ترین نکاتی هستند که باید آنها را برای معامله نماد نزدک در تریدینگ ویو در نظر بگیرید.

 

جمع بندی

نماد نزدک در تریدینگ ویو یکی از محبوب ترین شاخص های جهانی است که به طور گسترده توسط تریدرها تحلیل و معامله می شود. همان طور که می دانید تریدینگ ویو جزو برترین پلتفرم های معاملاتی فعال در زمینه بورس، کریپتو، فارکس و … است که ابزارهای تکنیکال حرفه ای و چارت های قیمتی مختلفی را در اختیار معامله گران قرار می دهد. این پلتفرم مشهور امکان تحلیل و معامله شاخص نزدک در تریدینگ ویو را نیز امکان پذیر کرده که با جزئیات کامل در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. نماد نزدک در این پلتفرم با نام های رایجی همچون NASDAQ، NDX، US100، NASDAQ 100 index و … نشان داده می شود. برای مشاهده نماد نزدک در tradingview، تنها کافی است به وب سایت رسمی تریدینگ ویو مراجعه کرده و یکی از نمادهای مذکور را در نوار جستجو سایت سرچ کنید. شما چه تجربه ای از معامله نماد نزدک در تریدینگ ویو دارید؟ آیا به نظر شما تریدینگ ویو برای معامله نزدک مناسب است؟ از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🟢 نزدک در تریدینگ ویو با چه نمادی نشان داده می شود؟

نماد نزدک شاخصی برای بورس جهانی ” NASDAQ” است که در پلتفرم تریدینگ ویو تحلیل و معامله می شود. این شاخص با نماد های NASDAQ، NDX، US100، NASDAQ 100 index و … در تریدینگ ویو قابل مشاهده است.

🟢 آیا می توان نماد نزدک 100 را در تریدینگ ویو معامله کرد؟!

بله؛ این شاخص با نام “NASDAQ 100” یا نماد اختصاری “NDX” در بازار فارکس شناخته می شود و می توانید آن را به راحتی در پلتفرم معاملاتی تریدینگ ویو خرید و فروش کنید.

🟢 چگونه می توان شاخص نزدک را در تریدینگ ویو جستجو کرد؟

برای جستجو یا سرچ نماد نزدک در تریدینگ ویو، تنها کافی است به وب سایت رسمی این پلتفرم مراجعه کرده و یکی از نمادهای نزدک را در نوار جستجو، سرچ کنید.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.