✨ فیوچرز پرپچوال چیست؟ بررسی کامل حساب و معاملات ✨

معرفی فیوچرز پرپچوال و تفاوت آن با فیوچرز استاندارد

ارزهای دیجیتال دریچه ای به سوی روش های مختلف سرمایه گذاری و معاملات منحصر به فرد باز کرده اند که «معاملات فیوچرز پرپچوال» یکی از خاص ترین های آن هستند. در پاسخ به این سوال که “فیوچرز پرپچوال چیست؟” باید بگوییم که به زبان ساده، حساب فیوچرز پرپچوال (Perpetual futures) نوعی تجارت متفاوت و سود ده را برای تریدرهای ارزهای دیجیتال به ارمغان می آورد و مدلی جدید از معاملات مشتقه را در اختیار آن ها قرار می دهد. معاملات فیوچرز پرپچوال به قراردادهایی گفته می شود که بدون تاریخ انقضا در اختیار معامله گران قرار می گیرند و امکان استفاده از اهرم های بالاتر را برای معامله گران فراهم می کنند.

در حالت عادی، معاملات فیوچرز استاندارد [قراردادهای مشتقه سنتی] دارای تاریخ انقضا یا سررسید هستند که در صورت رسیدن معامله به تاریخ تعیین شده، سفارش به طور خودکار بسته می شود. این در حالی است که شما می توانید سفارشات پرپچوال را به طور نامحدود باز نگه داشته و قراردادهای آتی دائمی را در بازار ثبت کنید! در ادامه این مقاله، با ما همراه شوید تا به سوال «فیوچرز پرپچوال چیست» پاسخ دهیم.

فیوچرز پرپچوال چیست؟
معاملات فیوچرز پرپچوال بدون تاریخ انقضا ثبت می شوند و با اهرم های بالاتری قابل ترید هستند.

 

مزایای فیوچرز پرپچوال

معامله آتی پرپچوال که با نام “قرارداد فیوچرز دائمی” نیز شناخته می شود، سبک معاملاتی خاصی از قراردادهای مشتقه است که مزایای بیشتری از سفارشات فیوچرز در مقایسه با فیوچرز عادی دارد. این نوع معاملات نه تنها امکان باز ماندن پوزیشن فیوچرز در طولانی مدت را فراهم می کنند، بلکه از مکانیزم جدیدی به نام فاندینگ ریت [funding rate] برخوردار هستند که هزینه های اضافی مربوط به قراردادهای مشتقه را از بین می برد. از سوی دیگر، معاملات فیوچرز از پرداخت نقدی و معامله بر روی خود قراردادهای آتی برخوردار هستند. این بدان معنا است که بدون نیاز به داشتن مالکیت حقیقی یک دارایی فیزیکی، می توانید معادل قیمت آن را به شکل نقدی دریافت کنید. در ادامه، برخی دیگر از مزایای اصلی حساب فیوچرز پرپچوال را برای شما عزیزان نام برده ایم.

 

عدم وجود تاریخ انقضا

یکی از بزرگ ترین مزایای قراردادهای آتی پرپچوال، نبود تاریخ انقضا در این نوع معاملات است که دست معامله گران برای کسب سود از قراردادهای خود را باز گذاشته است! این سبک از معامله، محدودیت های قراردادهای مشتقه سنتی را حذف کرده و هزینه ها را کاهش داده است. این نوع سفارشات همانند معاملات فیوچرز سنتی اجازه ترید بر روی قیمت رمزارزها را می دهند، با این تفاوت که هیچ سر رسید و فشاری برای بستن معامله وجود ندارد. همین موضوع باعث شده قراردادهای پرپچوال از محبوبیت بیشتری نسبت به سفارشات آتی سنتی برخوردار باشند.

 

نقدینگی بالا

به دلیل کاهش هزینه های اضافی معاملات فیوچرز پرپچوال، دائمی بودن این نوع ترید و … باعث شده تا روز به روز سرمایه گذاران بیشتری به انجام معاملات حساب فیوچرز پرپچوال ترغیب شوند. به همین دلیل، حجم معامله در بازار فیوچرز پرپچوال افزایش یافته و نقدینگی بسیاری در این نوع معاملات مشاهده می شود. این امر می تواند در افزایش بازدهی معاملات و سود حاصل شده از آن ها تاثیر مستقیم بگذارد.

مزایای استفاده از معاملات فیوچرز پرپچوال
حساب فیوچرز پرپچوال نوعی قراردادهای خاص را به معامله گران ارائه می دهد که یکی از مهم ترین مزایای آن، نقدینگی بالا است.

 

اهرم مالی بالا

اهرم/لوریج leverage]] از اصلی ترین اجزای معاملات مشتقه به شمار می رود و مقدار آن از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه هر چه مقدار اهرم بیشتر باشد، معامله گران می توانند سطح سرمایه گذاری خود را ارتقا دهند. اهرم به طور محدود در اختیار تریدرها قرار می گیرد و در یک حالت استاندارد، در معاملات اجرایی می شود.

این درحالی است که در حساب فیوچرز پرپچوال مقدار اهرم بالاتر است و معامله گران مایل به استفاده از اهرم زیاد می توانند از این مزیت در قراردادهای پرپچوال بهره مند شوند. البته، باید توجه داشته باشید که مقدار اهرم معاملات فیوچرز پرپچوال نیز بسته به صرافی متفاوت است.

 

فرصت کسب سود از نوسانات کوتاه‌ مدت

معاملات دائمی یکی از بهترین بسترها برای کسب سود از معاملات کوتاه مدت را ایجاد کرده اند. به همین خاطر، بیشتر تریدرها از استراتژی هایی استفاده می کنند که امکان سود گرفتن از نوسانات کوتاه مدت را فراهم می آورند. در ادامه، برخی از بهترین استراتژی های معاملاتی کوتاه مدت مناسب برای قراردادهای آتی پرپچوال را نام برده ایم:

 • دی تریدینگ/معاملات روزانه [Day trading
 • معامله فرکانس بالا [High-frequency trading
 • آربیتراژ [Arbitrage] و … .

 

امکان هجینگ و پوشش ریسک

حجم نقدینگی در معاملات فیوچرز پرپچوال بسیار بالا است و روز به روز افزایش می یابد. این امر به خودی خود، تاثیر زیادی بر تسهیل تراکنش ها و همچنین قیمت دارایی ها دارد. از آنجاکه حجم معاملات و نقد شوندگی دارایی های مشتقه بالا است، خریداران/فروشندگان بسیاری نیز در این عرصه وجود دارند که همین موضوع باعث کمتر شدن ریسک معاملات می شود.

 

معایب فیوچرز پرپچوال

تا این لحظه از مقاله، تنها از شگفتی های معاملات دائمی گفتیم؛ اما معایب معاملات فیوچرز پرپچوال چیست؟! در ادامه برخی از چالش هایی که قراردادهای آتی پرپچوال با آن مواجه هستند را ذکر کرده ایم.

 

نیاز به دانش و مهارت فنی

معامله با اهرم بالا، نیازمند درک عمیق از بازار است و تریدرهای علاقه مند به این سبک معاملات، باید آمادگی کاملی داشته باشند. درواقع برای آنکه بتوانید در معاملات فیوچرز پرپچوال نتیجه خوبی کسب کنید، باید در رابطه با نحوه ایجاد نوسانات بازار، شناخت دارایی های مشتقه و نحوه تغییرات قیمتی آن ها، تحلیل تکنیکال/فاندامنتال، نوسان گیری و … اطلاعات کاملی جمع آوری کنید. این کار نیاز به صبر و کسب تجربه دارد تا بتوانید در معاملات مشتقه دائمی و همچنین فعالیت در بازار رمزارزها، حرفه ای شوید.

 

احتمال لیکویید شدن

لیکوئید شدن (liquidations) یکی از کابوس های بزرگ معامله گران محسوب می شود و به معنای از دست رفتن کل سرمایه تریدر است. این اتفاق به دلیل نوسانات بسیار و ماهیت بی ثبات ارزهای دیجیتال، اتفاقی رایج در معاملات کریپتویی به شمار می رود. حال، به دلیل استفاده از اهرم های بالا در معاملات مشتقه پرپچوال، احتمال این ریسک افزایش یافته و معامله گران باید مراقب خطر لیکویید شدن باشند! بهترین راه حل برای کاهش ریسک معاملات فیوچرز پرپچوال، استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک است تا معاملات به لیکویید نزدیک نشوند.

لیکویید شدن فیوچرز
لیکویید شدن در معاملات کریپتو به معنای از دست رفتن کل سرمایه تریدر است.

 

وجود کارمزدها

اگرچه با استفاده از مکانیزم فاندینگ ریت هزینه های اضافی مربوط به قرادادهای آتی کاهش می یابد اما با این حال هنوز کارمزدهایی برای انجام این معاملات در صرافی های مختلف وجود دارد. این بدان معنا است که قراردادهای مشتقه دائمی شامل هزینه می شوند و مقدار این هزینه (کارمزد) در پلتفرم های معاملاتی مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 

حساب معاملات فیوچرز پرپچوال

قراردادهای آتی دائمی، در حساب های تجاری خاصی تحت عنوان «حساب فیوچرز پرپچوال» انجام می شوند و این اکانت ها از شرایط معاملاتی منحصر به فردی برخوردار هستند. این حساب به شما امکان ترید دارایی های مشتقه مختلف از قبیل ارزهای دیجیتال، سهام، کالاها/شاخص ها و … را می دهد. همچنین، معامله گران می توانند این دارایی ها را بدون تاریخ انقضا و در پوزیشن های طولانی مدت، ترید کنند. البته شایان ذکر است که تمامی پلتفرم های معاملاتی حساب فیوچرز پرپچوال را ارائه نمی دهند، بلکه تنها برخی از صرافی ها یا بروکرها این قابلیت را برای کاربران خود در نظر گرفته اند. در ادامه لیستی از بهترین پلتفرم های معاملاتی که دارای حساب معاملات فیوچرز پرپچوال هستند را مشاهده می کنید.

حساب معاملات فیوچرز پرپچوال در پلتفرم های معاملاتی نام انگلیسی
بایننس “Binance”
بای بیت “Bybit”
کوین بیس “Coinbase”
کراکن “Kraken”
اوکی اکس “OKX”

 

اجزای حساب فیوچرز پرپچوال

بخش های اصلی حساب فیوچرز پرپچوال، می تواند بسته به صرافی موردنظر متفاوت باشد و از قوانین مختلفی نیز پیروی کند. به همین دلیل پیش از ایجاد یک حساب آتی پرپچوال، ابتدا قوانین و شرایط آن را مطالعه کنید و از نحوه معاملات، مقدار کارمزد، اندازه اهرم و … آگاهی یابید. با این حال، تمامی حساب های معاملاتی مخصوص معاملات مشتقه پرپچوال، از چند بخش اصلی برخوردار هستند:

 • مارجین اولیه [Initial Margin]؛
 • مارجین نگهداری [Maintenance Margin]؛
 • اهرم/لوریج [Leverage]؛
 • فاندینگ ریت [Funding Rate].

 

واریز و برداشت وجه

واریز و برداشت در اکانت های فیوچرز پرپچوال نیز مانند تمام حساب های معاملاتی دیگر است و پیچیدگی خاصی ندارد. روند معاملات در هر صرافی متفاوت است و باید بسته به شرایط واریز/برداشت از حساب صرافی مورد نظر انجام شود. برای این کار، تنها کافی است در یکی از حساب های معاملاتی پرپچوال ثبت نام کرده و احراز هویت خود را تکمیل کنید. سپس مقدار وجه مورد نیاز که توسط صرافی ها تعین می شود را به حساب خود واریز کرده تا بتوانید معامله را آغاز کنید. برای برداشت وجه نیز، طبق پروتکل های مورد نظر در صرافی پیش بروید و با وارد کردن آدرس ولت، دارایی خود را برداشت کنید.

 

نحوه انجام معاملات

پس از آنکه یکی از صرافی های مورد نظر را برای افتتاح حساب پرپچوال انتخاب کردید، می توانید معاملات فیوچرز پرپچوال را آغاز کنید. برای این کار، معمولا باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ثبت نام خود را در یکی از پلتفرم های معاملاتی حساب فیوچرز پرپچوال انجام دهید؛
 2. احراز هویت را تکمیل کنید؛
 3. نوع بازار و نماد معاملاتی مورد نظر را انتخاب نمایید؛
 4. نوع سفارش را وارد کنید؛
 5. مقدار لوریج را انتخاب کنید؛
 6. سفارش را نهایی کرده و منتظر نتیجه آن بمانید.
حساب فیوچرز پرپچوال
نحوه معامله در حساب فیوچرز پرپچوال بسیار ساده است و در 6 مرحله انجام می شود.

 

جمع بندی

در این مقاله اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با مبحث « فیوچرز پرپچوال چیست» به دست آوردید و نحوه شروع این نوع معاملات را فرا گرفتید. به طور خلاصه معاملات فیوچرز پرپچوال، سبک جدیدی از قرارداد های مشتقه سنتی هستند که از تاریخ انقضا و سر رسید برای بسته شدن سفارش برخوردار نمی باشند. در حساب فیوچرز پرپچوال، شما می توانید یک قرارداد دائمی و بدون محدودیت ثبت کرده و از اهرم های بالا نیز استفاده کنید. در کل، قراردادهای فیوچرز پرپچوال یک بازار رو به رشد و با نقدینگی بالا را ایجاد کرده اند و مزایای جذابی دارند. شما چه تجربه ای از معاملات فیوچرز پرپچوال دارید؟ آیا آن را به تریدر های مبتدی پیشنهاد می کنید؟ از همراهی تان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🔷 فیوچرز پرپچوال چیست؟

معامله فیوچرز پرپچوال سبک جدید و خاصی از قراردادهای آتی سنتی است که بدون تاریخ سر رسید و با اهرم بالا تر کار می کند.

🔷 معاملات فیوچرز پرچوال چه تفاوتی با قراردادهای آتی سنتی دارند؟

قراردادهای آتی استاندارد یا سنتی از تاریخ انقضا و بسته شدن خودکار معامله برخوردار هستند، اما معاملات فیوچرز پرپچوال را می توان به طور نامحدود باز نگه داشت و دارای تاریخ انقضا نیستند.

🔷 آیا معاملات فیوچرز پرپچوال ریسک بالایی دارند؟

بله، معاملات آتی پرپچوال به دلیل استفاده از اهرم های بالا شانس لیکویید شدن را افزایش می دهند؛ به همین خاطر بهتر است مقدار اهرم ها را با دقت انتخاب کرده و از ابزار های مدیریت ریسک استفاده کنید.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.