معرفی کامل سشن توکیو | جفت ارزها و نکات مهم ترید در آن

سشن معاملاتی توکیو
اولین ساعت معاملاتی بازار فارکس با سشن معاملاتی توکیو همراه می شود.

 

سشن توکیو چیست؟

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که به صورت 24 ساعته فعالیت می کند؛ اما معامله 24 ساعته برای هر تریدری غیر ممکن است و بانک های مرکزی کشورهای مختلف تنها قادر به فعالیت در ساعات خاصی از روز هستند. برای این منظور بازار فارکس ساعت های معاملاتی متفاوتی برای هر قاره ارائه می دهد که هر کشور با توجه به ساعت معاملاتی مختص خود بتواند در بازار فارکس به انجام معامله بپردازد.

بازار فارکس 4 سشن معاملاتی اصلی [آسیا، لندن، نیویورک، سیدنی] دارد که یکی از مهم ترین های آن سشن توکیو یا سشن آسیا می باشد. علت نام گذاری این سشن معاملاتی آن است که بیش ترین حجم معاملات در سشن آسیا مربوط به بانک مرکزی ژاپن می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل با سشن tokyo آشنا شویم.

 

اهمیت سشن توکیو در بازار فارکس

بازگشایی بازار فارکس با شروع فعالیت سشن معاملاتی توکیو همزمان می شود؛ به همین علت این ساعت معاملاتی یکی از مهم ترین سشن های بازار فارکس است.

از دیگر دلایل اهمیت سشن tokyo عبارت اند از:

 • همزمان با بازگشایی سشن معاملاتی توکیو، سنترال بانک های کشور های آسیایی مانند چین، ژاپن، اندونزی، فیلیپین و سنگاپور در بازار فارکس شروع به معامله می کنند؛
 • در سشن tokyo نوسان جفت ارز های اصلی و کالا های با ارزش بازار فارکس بالا می رود؛
 • اخبار مربوط به جفت ارز های آسیایی در سشن tokyo منتشر می شود؛
 • سشن معاملاتی توکیو ارتباط بین سشن سیدنی و لندن را فراهم می کند؛
 • جفت ارز هایی مانند usd/jpy و aud/usd در سشن توکیو از نقدینگی مناسبی برخوردار هستند؛
 • حجم خرید و فروش سشن tokyo کم تر از سشن های دیگر است و امکان کسب سود های کوچک تر در کوتاه مدت آسان تر از دیگر سشن های فارکس است؛
 • امکان معامله در ساعات اولیه صبح را سشن معاملاتی توکیو فراهم می کند.

 

ساعات معاملاتی سشن توکیو به وقت ایران

سشن tokyo در ساعت 3:30 صبح به وقت ایران بازگشایی می شود و کشور های آسیایی می توانند معاملات خود را آغاز نمایند؛ همچنین، ترید در سشن توکیو تا 12 ظهر ادامه می یابد؛ هنگام بازگشایی سشن معاملاتی توکیو، سشن سیدنی نیز فعال است و ساعت 10:30 صبح که سشن لندن باز می شود، معاملات ارز های آسیایی و اروپایی به اوج خود می رسد.

 

ویژگی های سشن توکیو

در این بخش از مقاله به طور کامل با ویژگی های سشن معاملاتی توکیو آشنا می شویم.

 • دارایی های اصلی فارکس [کالا های با ارزش و جفت ارز های اصلی] در سشن tokyo نقدینگی مناسبی دارند و همین موضوع بستری برای معاملات پرسود فراهم می کند.
 • سشن توکیو یکی از قدرت های مالی مهم جهان است/
 • پل ارتباطی بین بازار آسیا و اروپا سشن tokyo می باشد.
 • سشن tokyo در ساعات اولیه صبح باز می شود و نوسان خوبی در دارایی های بازار فارکس ایجاد می کند.
 • میزان اسپرد هنگام بازگشایی این سشن بالا است و بهتر است چند ساعت صبر کنید.
ترید در سشن توکیو
ترید در سشن معاملاتی توکیو راحت تر از ترید در سشن نیویورک است.

 

نقدینگی بازار در سشن توکیو

به طور کلی میزان نقدینگی در سشن tokyo کمتر از سشن اروپا و آمریکا می باشد. سشن معاملاتی توکیو فرصت مناسبی برای معامله در ترندینگ رنج فراهم می کند. در این سشن معامله گران می توانند با پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت اصلی، نقاط ورود و خروج به معامله را خیلی سریع پیدا کنند. تحلیل و معامله در شرایط رنج بسیار آسان تر از شرایط پر نوسان است؛ به همین خاطر معامله گران مبتدی و تازه کار می توانند به سود های چشمگیری دست پیدا کنند.

گاهی اوقات سشن tokyo در فارکس حجم خرید و فروش بیشتری به نسبت سشن نیویورک دارد! در چنین شرایطی میزان نقدینگی در سشن معاملاتی توکیو به اوج خود می رسد به طوری که بالا ترین میزان نوسان را این سشن به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال، گاهی اوقات حجم خرید و فروش طلا در سشن توکیو به طرز شگفت انگیزی افزایش می یابد چرا که چین یکی از بزرگ ترین دارنده های فلز با ارزش طلا در جهان است.

 

نوسانات بازار در سشن توکیو

همزمان با بازگشایی سشن tokyo، بانک های مرکزی آسیایی نیز باز می شوند و نوسانات در ساعات اولیه صبح افزایش می یابد. ساعت 3:30 صبح به وقت ایران، سشن معاملاتی توکیو بازار فارکس را باز می کند؛ به همین علت هیجان معامله گران بالا است و نمودار ارز ها با سرعت بیش تری حرکت می کند. چند ساعت بعد از بازگشایی سشن توکیو، نوسانات کاهش یافته و حتی کم تر از میزان استاندارد بازار فارکس می شود. معامله گران در این صورت می توانند تحلیل های دقیق تری را با کمک اندیکاتور های ترندینگ رنج ارائه دهند و وین ریت بالاتری در معاملات داشته باشند.

هنگامی که بازار نوسانات کم تری دارد، معامله گران می توانند ریسک ترید های خود را بپزیرند و به طور کلی می توان گفت با نوسان کم، مدیریت ریسک معاملات آسان تر می شود.

سشن توکیو در فارکس
سشن معاملاتی توکیو در فارکس نوسانات کم تری به نسبت دیگر سشن های فارکس دارد.

 

جفت ارزهای پر معامله در سشن توکیو

هنگام بازگشایی سشن معاملاتی توکیو، نقدینگی در جفت ارز های آسیایی مانند دلار آمریکا به ین ژاپن (USD/JPY)، دلار استرالیا به دلار آمریکا (AUD/USD)، دلار نیوزیلند به دلار آمریکا (NZD/USD)، پوند بریتانیا به ین ژاپن (GBP/JPY)، دلار استرالیا به ین (AUD/JPY) و یورو به ین (EUR/JPY) افزایش می یابد.

معامله گران می توانند نمودار این جفت ارز ها را مد نظر قرار دهند و اگر اخباری برای هر ارز منتشر شود، سریعا اقدام به خرید و فروش نمایند چرا که هنگام انتشار خبر در این جفت ارز ها، کندل اسپایک رخ می دهد.

اصولا گپ های قیمتی در نمودار کالا های با ارزش و جفت ارز های اصلی در سشن tokyo رخ می دهند و معامله گران با پیش بینی جهت گپ، قبل از شروع سشن معاملاتی توکیو پوزیشن می گیرند؛ در این صورت هنگامی که سشن معاملاتی توکیو باز می شود سفارش ها با گپ فعال شده و تریدر ها در کسری از ثانیه 30 الی 100 پیپ سود می کنند.

 

تاثیر اخبار و رویدادها بر سشن توکیو

اخباری که از چین منتشر می شود، می تواند دارایی های بازار فارکس را به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد چرا که کشور چین نقش مهمی در بازار های جهانی و اقتصاد دنیا دارد.

اگر چه یوآن چین به طور رایگان در بازار فارکس در اختیار معامله گران قرار نمی گیرد؛ اما اخبار چین بر قیمت اکثر دارایی ها و ارز های فارکس تاثیر می گذارد.

به طور کلی هنگامی که اخبار جفت ارز های آسیایی منتشر می شود، حجم خرید و فروش، نوسان و نقدینگی در نمودار قیمت ارز ها بیش تر می شود.

 

استراتژی های معاملاتی در سشن توکیو

معامله گرانی که در بازار فارکس کار می کنند از این موضوع مطلع هستند که یک استراتژی مناسب می تواند آن ها را به موفقیت برساند. استراتژی ها بر حسب زمان بندی و رویکرد معاملاتی تریدر ها تنظیم می شوند. اگر شما به عنوان معامله گر مبتدی، استراتژی شخصی خود را تست کرده و نتایج مثبتی را از آن گرفته اید، می توانید به انجام معامله در سشن معاملاتی توکیو بپردازید چرا که سشن tokyo نوسان و نقدینگی کم تری به نسبت دیگر سشن های معاملاتی بازار فارکس دارد. این امر موجب تجزیه و تحلیل آسان تر در نمودار جفت ارز ها می شود.

در اکثر مواقع ارز هایی که در این سشن از نوسان مناسبی برخوردار هستند، روند کل روز معاملاتی را مشخص می کنند؛ به همین علت معامله گران مبتدی می توانند در سشن معاملاتی توکیو استراتژی معاملاتی خود را تست کرده و با استفاده از آن معامله کنند.

استراتژی های معاملاتی در سشن توکیو
سشن معاملاتی توکیو برای معامله گران مبتدی و تریدر های تازه کار بهتر است چرا که نقدینگی و نوسان کمتری نسبت به دیگر سشن ها دارد.

 

نکات مهم برای معامله در سشن توکیو

در این بخش از مقاله به طور جامع به نکات مهم ترید در سشن tokyo می پردازیم:

 • حتما قبل از تحلیل تکنیکال به اخباری که از جفت ارز های آسیایی منتشر می شود توجه کنید.
 • معامله کالا های با ارزش در سشن معاملاتی توکیو را ساعت 3:30 شروع نکنید چرا که هنوز جهت حرکت ارز ها مشخص نشده است.
 • معامله گرانی که معاملات باز شبانه دارند، حتما در سشن توکیو، معاملات و تغییر روند ارز ها را بررسی کنند.
 • در ساعت بازگشایی سشن معاملاتی توکیو معامله نکنید چرا که هیجان چشمگیری برای خرید و فروش ارز ها وجود دارد و روند دارایی ها هنوز مشخص نیست؛
 • هنگامی که سشن لندن و توکیو با هم تداخل پیدا می کنند [ساعت 10:00 تا 12:00 ظهر به وقت ایران] بهترین زمان معامله در سشن tokyo می باشد.
 • معامله گرانی که می خواهند در سشن معاملاتی توکیو ترید کنند، حتما در جفت ارز های آسیایی به انجام معامله بپردازند چرا که این ارز ها نوسان بیش تری دارند؛
 • فرصت های معاملاتی زیادی در شرایط ترندینگ رنج (Range trading) معاملات آسیایی وجود دارد، در این صورت معامله گران مبتدی راحت تر می توانند سرمایه خود را افزایش دهند و به موفقیت در معاملات دست پیدا کنند.
 • نوسانات در سشن معاملاتی توکیو معمولاً تکرار می شود و معامله گران می توانند با اتکا به نوسانات قبلی ترید کنند.
نکات مهم معامله در سشن معاملاتی توکیو
هیجان فراوانی در ساعات بازگشایی سشن معاملاتی توکیو وجود دارد و بهتر است در ساعات اولیه بازگشایی این سشن معامله نکنید.

 

مزایا و معایب معامله در سشن توکیو

در این بخش از مقاله مزایا و معایب سشن tokyo را با استفاده از جدول توضیح می دهیم:

مزایای سشن معاملاتی توکیو معایب سشن معاملاتی توکیو
نقدینگی متوسط اسپرد بسیار بالا
امکان معامله در ترندینگ رنج کمیسیون زیاد
معامله در ساعات اولیه صبح نوسان کم
قدرت خرید و فروش متوسط
فرصت های معاملاتی معقول

 

جمع بندی

سشن توکیو در فارکس از سشن های اصلی این بازار مالی است. چند سال قبل بانک مرکزی ژاپن بیش ترین تاثیر را بر اقتصاد حوزه آسیا داشت؛ به همین خاطر سشن آسیا به سشن معاملاتی توکیو مشهور شده است. امروزه کشور های هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور بالا ترین حجم معاملات و فعالیت را در سشن معاملاتی توکیو دارند و اخبار سیاسی و اقتصادی مربوط به هر کشور روی میزان نوسان و نقدینگی سشن توکیو تاثیر می گذارد. شما عزیزان چه تجربه ای از ترید در سشن tokyo دارید؟ تا به حال معامله با نوسانات بالا در سشن معاملاتی توکیو را تجربه کرده اید؟

سوالات متداول

🟣 چه جفت ارز هایی در سشن توکیو اسپرد کم تری دارند؟

ین ژاپن و دلار استرالیا اسپرد کمتری به نسبت جفت ارز های اصلی دارند.

🟣 معامله در سشن معاملاتی توکیو چه ساعتی به وقت ایران شروع می شود؟

معامله در سشن tokyo معمولا از ساعت 3:30 صبح تا 12:00 ظهر به وقت ایران انجام می شود.

🟣 کدام ارز ها نوسان کمتری در سشن tokyo دارند؟!

جفت ارز‌هایی همچون EUR/USD ، GBP/USD و EUR/GBP در سشن توکیو از نوسان کم تری برخوردار هستند.


درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.