روانشناسی کندل ها در باینری آپشن | کندل شناسی از 0 تا 100

روانشناسی کندل ها در باینری آپشن
آموزش صفر تا صد کندل شناسی باینری آپشن برای سود بیش تر

 

شاید شما هم از تاثیر روانشناسی کندل استیک ها در معاملات باینری آپشن بی خبر باشید. کندل ها مایه حیات نمودار ها هستند و هر بخش از آنها جنبه خاصی از معاملات را نشان می دهد. روانشناسی کندل ها در باینری آپشن شانس موفقیت شما در معاملات را افزایش می دهد و می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. اگر برای تان سوال شد که کندل شناسی باینری آپشن به چه صورت است، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با آن آشنا شویم.

 

اهمیت روانشناسی کندل ها در باینری آپشن

«باینری آپشن یک ابزار مالی است که هر معامله ای را به یک سوال ساده بله یا خیر تبدیل می کند.» این ساده ترین تعریف از باینری آپشن است اما روانشناسی کندل ها چه اهمیتی برای استفاده از این ابزار دارد؟ شما برای مدیریت سرمایه در باینری آپشن یا پیش بینی صعود یا سقوط ارز، به تحلیل تکنیکال و کندل شناسی نیاز دارید. روانشناسی کندل ها در باینری آپشن به شما کمک می کند تا شانس بیش تری برای پیش بینی درست معاملات داشته باشید و به موفقیت برسید.

روانشناسی کندل ها
اصلی ترین کاربرد روانشناسی کندل در باینری آپشن، درک بهتر تصمیمات و رفتار معامله گران است

 

با روانشناسی کندل استیک ها یا شمعدان ها می توانید رفتار بازار و الگو های قیمتی را تحلیل کرده و برای تایید سیگنال ها از آن استفاده کنید. شما که شانس موفقیت در ترید را از دست نمی دهید؟ پس ادامه این مقاله برای کندل شناسی باینری آپشن را از دست ندهید.

 

استفاده از روانشناسی کندل ها در باینری آپشن

روانشناسی کندل ها به شما کمک می کند تا خروجی بهتری از معاملات باینری آپشن داشته باشید اما چطور؟ 3 عامل در این مسیر به شما کمک می کنند.

 

کنترل احساسات

احساساتی مثل ترس، طمع و امید گاهی اوقات نه تنها اتفاقات خوب را رقم نمی زنند بلکه منجر به فجعه می شوند. به عنوان مثال شاید شما نسبت به افزایش قیمت شدید ارزی طمع داشته باشید اما کندل ها وضعیت دیگری را نشان دهند. بدین ترتیب با بررسی کندل ها می توانید بر احساسات خود غلبه کنید و منطقی تصمیم بگیرید.

 

استفاده از سیگنال های معاملاتی

اصلی ترین کاربرد کندل شناسی در پیدا کردن سیگنال های معاملاتی خلاصه می شود. با استفاده از روانشناسی کندل ها و بررسی رفتار تریدر ها می توانید سیگنال های خرید یا فروش پیدا کنید و وارد پوزیشن شوید.

 

استفاده از روانشناسی کندل ها برای تشخیص روند

به طور کلی سه روند یعنی صعودی، نزولی و خنثی در نمودار ها وجود دارد. این روند ها فاز هایی هستند که بازار در طول زمان طی می کند و منعکس کننده تغییرات عرضه و تقاضا، احساسات و انتظارات تریدر ها هستند. با استفاده از کندل استیک ها علاوه بر شناسایی تغییر روند می توانید آن را در در استراتژی معاملاتی خود اعمال کنید.

 

تشخیص روند صعودی

روند صعودی را با استفاده از 3 نشانه از روانشناسی کندل ها در باینری آپشن می توانید تشخیص دهید. این نشانه ها عبارتند از:

 • الگو های صعودی: الگو هایی مثل چکش (همر)، ستاره صبحگاهی (مورنینگ استار) و سه سرباز سفید نمونه هایی از الگو های مثبت هستند. پدیدار شدن این الگو ها نشان دهنده ادامه یا شروع روند صعودی است.
 • سایه های کوتاه پایینی: ظاهر شدن سایه های کوتاه پایینی در کندل ها یکی از نشانه های فشار خریداران برای خرید بیش تر است که به ادامه روند صعودی اشاره دارد.
 • چندین کندل مثبت متوالی: کندل های مثبت متوالی معمولا نشان دهنده روند صعودی هستند. ظاهر شدن این کندل ها حاکی از افزایش تدریجی روند است.
کندل های صعودی متوالی
بروز چند کندل سبز متوالی نشانه ای از افزایش قیمت و روند صعودی است

 

تشخیص روند نزولی

مطلبی که درباره تشخیص روند صعودی خواندید در مورد نحوه تشخیص روند نزولی هم صدق می کند و با استفاده از آن ها می توانید روند را تشیخص دهید.

 • الگو های نزولی: الگو های هنگینگ من (مرد دارآویز)، شوتینگ استار (ستاره دنباله دار)، ثیری بلک کراوز (سه کلاغ سیاه) و … ازجمله الگو های نزولی هستند که ظاهر شدن آن ها خبر از بروز روند نزولی می دهد.
 • سایه های کوتاه بالایی: سایه های کوتاه در بالای کندل استیک ها نشان از افزایش فشار فروشندگان برای فروش گسترده است که به ادامه روند نزولی اشاره دارد.
 • کندل های قرمز متوالی: کندل های قرمز کاهش قیمت را نشان می دهند و ظاهر شدن چندین مورد متوالی از آن ها یکی از نشانه های روند نزولی است.

 

تشخیص روند خنثی

هنگامی که بازار صعودی یا نزولی نباشد چه اتفاقی رخ می دهد؟ روند خنثی. در روند خنثی حرکت قیمت بسیار کم و به سمت جهت های بالا یا پایین است. با استفاده از 3 عامل در کندل شناسی باینری آپشن می توانید این روند را شناسایی کنید.

 • کندل هایی با بدنه کوچک: کندل هایی با بدن کوچک و سایه های بلند در بالا و پایین تنها یک اتفاق را نشان می دهند و آن چیزی نیست جز تعارض بین خریداران و فروشندگان؛ همین اتفاق به خنثی بودن روند اشاره می کند.
 • الگو های ناشناخته یا مبهم: گاهی اوقات الگو هایی شکل می گیرند که شبیه به شکل استاندارد کندل ها نیستند و ظاهر مبهمی دارند. این الگو ها هم نشانه ای از روند خنثی هستند.
 • حجم معاملات پایین: حجم معاملات کم نشانگر خروج تریدر ها از بازار، عدم تمایل یا حتی تردید آن ها نسبت به خرید یا فروش است. در نهایت این تردید منجر به بروز روند خنثی می شود.

 

استفاده از روانشناسی کندل ها برای تشخیص حمایت و مقاومت

الگو های کندلی و نقاط کلیدی راهی برای پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت هستند. راه های پیدا کردن مقاومت و حمایت با استفاده از کندل ها را در ادامه توضیح می دهیم.

 

تشخیص حمایت

برای تشخیص حمایت با استفاده از کندل ها تنها کافی است تا به 3 روش معرفی شده در جدول توجه کنید.

💎 راه های شناسایی حمایت با استفاده کندل 💎 کاربرد
کندل هایی با سایه های بلند پایینی گاهی اوقات شکل گیری کندل هایی با سایه های بلند پایینی نشان دهنده این است که با افزایش فشار خریداران، کاهش قیمت متوقف شده است. در نهایت همین نقطه سطح حمایت است.
الگو های معکوس یکی از نشانه های خط حمایت، الگو های معکوس دوجی، پین بار و ماروبوزو هستند که در کف نمودار ظاهر می شوند.
نقط تلاقی قیمت برخی مواقع نقاطی در نمودار شکل می گیرند که خریداران در آن نقاط چندین بار از کاهش بیشتر جلوگیری کرده اند؛ این نقاط هم سطح حمایت هستند.

در نهایت برای تایید خط حمایت بهتر است از اندیکاتور هایی مثل میانگین متحرک استفاده کنید تا تحلیل شما اعتبار بیشتری داشته باشد.

 

تشخیص مقاومت

با توجه به کندل ها، الگو ها و نقاط کلیدی می توانید نقاط مقاومت را با استفاده از روانشناسی کندل ها در باینری آپشن پیدا کنید. در نقاط مقاومت، فروشندگان با فروش گسترده از افزایش قیمت بیش تر جلوگیری می کنند.

جدول روش های شناسایی مقاومت با استفاده از کندل
با استفاده از روش های معرفی شده در این جدول می توانید نقاط مقاومت را با استفاده از کندل ها پیدا کنید

 

استفاده از روانشناسی کندل ها برای تشخیص الگوهای کندل شناسی

با استفاده روانشناسی کندل ها در باینری آپشن می توانید با توجه به شکل، اندازه و رفتار کندل ها، الگو های صعودی، نزولی و جانبی را تشخیص دهید.

 

الگوهای صعودی

روانشناسی کندل ها در باینری آپشن به معنای درک احساسات خریداران و فروشندگان است. اقدامات خریداران کندل هایی را رقم می زند که بروز آن ها به معنای ظاهر شدن الگو های صعودی در آینده است. این اقدامات عبارتند از:

 • پس از پایان روند نزولی یا پس از دوره های کاهش حجم معاملات، الگو های صعودی در نمودار ظاهر می شوند.
 • شکل گیری کندل هایی با سایه های بالایی کوتاه یا بدون سایه نشان دهنده عدم مقاومت فروشندگان است. در چنین شرایطی الگو های صعودی شکل می گیرند و خبر از افزایش قیمت می دهند.
 • کندل هایی با بدنه های بلند و سبز، نشان دهنده افزایش قیمت و بروز الگو های صعودی یا ادامه دهنده هستند.

 

الگوهای نزولی

پیش از ظاهر شدن الگو های نزولی، کندل هایی شکل می گیرند که منعکس کننده رفتار فروشندگان و احساسات بازار هستند. درک این کندل ها و توانایی روانشناسی آن ها این قدرت را به شما می دهد تا ظهور الگو های نزولی را پیش بینی کنید.

 • پس از به پایان رسیدن روند صعودی و افزایش قدرت فروشندگان، کندل های قرمزی شکل می گیرند که خبر از سقوط بازار می دهند. در این شرایط می توانید منتظر بروز الگو های نزولی باشید.
 • بروز کندل هایی با سایه های پایینی کوتاه یا حتی بدون سایه نشان دهنده عدم تلاش خریداران برای جلوگیری از سقوط بیش تر است. با این اتفاق شرایط برای کاهش قیمت فراهم خواهد شد و بهترین زمان برای شکل گیری الگو های نزولی است.
 • ظهور چند کندل قرمز پیاپی نشانه دیگری از احتمال ظاهر شدن الگو های نزولی است.
کندل های قرمز متوالی
کندل های قرمز متوالی یکی از نشانه های سقوط بازار هستند

 

هیچ قطعیتی در این شرایط وجود ندارد و باید همیشه احتمال عدم بروز الگو ها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال این احتمال وجود دارد که پس از چند کندل قرمز متوالی، یک نهنگ از فرصت استفاده کند و با یک خرید بزرگ شرایط بازار را تغییر دهد.

 

الگوهای جانبی

گاهی اوقات بازار به تعادل می رسد. در این شرایط زور خریداران و فروشندگان به یکدیگر نمی رسد و هیچ روند صعودی یا نزولی قدرتمندی وجود ندارد. برای تشخیص این الگو ها می توانید به سطوح حمایت و مقاومت، حجم معاملات یا کندل ها توجه کنید.

 • کندل هایی با بدنه کوچک و سایه بلند نشان دهنده ناتوانی قیمت در حفظ روند قبلی هستند و وضعیت ساید یا جانبی است.
 • یکی از نشانه های روند ساید تشکیل کندل هایی است که از سطوح حمایت یا مقاومت عبور می کنند اما در انتهای روز به سطح قبل از حمایت یا مقاومت بر می گردند. در این حالت احتمال شکل گیری الگو های جانبی بیش تر است.

 

جمع بندی و نکات مهم

مهم ترین نکته در کندل شناسی باینری آپشن و دیگر معاملات، در نظر گرفتن احتمالات است. همیشه این احتمال وجود دارد که بازار به سمت تحلیل شما حرکت نکند و ضرر کنید. برای اینکار بهتر است کندل ها را با دیگر ابزار ها ازجمله اندیکاتور ها و … ترکیب کنید تا شانس بیش تری برای موفقیت در معاملات داشته باشید. شما چه تجربه ای از روانشناسی کندل ها در باینری آپشن دارید؟ منتظر خواندن تجربه های ارزشمند شما هستیم. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

🔷 ترکیب کندل استیک با روانشناسی به چه صورت است؟

در روانشناسی کندل استیک می توانید احساسات معامله گران، رفتار و اقدامات آن ها را درک کنید. با اینکار چشم انداز بهتری از شکل گیری کندل ها خواهید داشت.

🔷 کندل شناسی چه کاربردی در معاملات باینری آپشن دارد؟

با استفاده از کندل شناسی علاوه بر پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت، می توانید سیگنال های معاملاتی را کشف کنید.

🔷 چطور می توان با استفاده از کندل ها سطوح حمایت و مقاومت را پیدا کرد؟

برای اینکار می توانید از جهت سایه های کندل ها و نقاط تلاقی شمعدان ها در نمودار استفاده کنید.

🔷 حجم معاملات پایین نشان دهنده شروع کدام روند است؟

هنگام کاهش شدید حجم معاملات و عدم تمایل فروشندگان و خریداران به شرکت در معاملات، بازار به سمت روند خنثی حرکت می کند.


نظرات (2)
 1. سپاس از مطلب خوبتون. روانشناسی کندل ها به درک رفتار بازار و افزایش شانس موفقیت کمک میکنه

  • درسته روانشناسی کندل ها، یک ابزار بسیار ارزشمند برای معامله گران باینری آپشن است که می تواند به آنها کمک کند تا معاملات خود را با دقت بیشتری انجام دهند.

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.