🧈 آموزش نحوه محاسبه پیپ طلا در فارکس و تریدینگ ویو 🧈

چندین دهه از شروع فعالیت بازار آنلاین فارکس می گذرد و اهمیت و قدرت آن سال به سال افزایش یافته است. با اینکه جفت ارز های اصلی فارکس [مانند EUR/USD، USD/GBP و…] در کانون توجه تریدر ها هستند، اما نماد دیگری هم وجود دارد که تریدر ها را به خود جلب می کند. این نماد چیزی نیست جز طلا! معاملات طلا پویایی خاصی به بازار می دهد و تجربه ای متفاوت را برای تریدر ها می سازد. آشنایی با نحوه محاسبه پیپ طلا یکی از ضرورت های ورود به معاملات این فلز گران بها است. در این مطلب با روش محاسبه و شمارش پیپ طلا در فارکس آشنا می شویم.

نحوه محاسبه پیپ طلا در فارکس و چارت تریدینگ ویو
پیپ طلا بر خلاف اکثر جفت نماد ها با دو رقم اعشار نشان داده می شود

 

پیپ طلا چیست؟

به زبان بسیار ساده، «پیپ» – “PIP” کوچک ترین واحد اندازه گیری در فارکس است که تغییرات ارزش بین دو نماد معاملاتی را نشان می دهد. با این وجود ارزش پیپ بنا بر ویژگی های منحصر به فرد طلا، کمی متفاوت است. در واقع ارزش پیپ طلا به اندازه لات معامله بستگی دارد.

همان طور که احتمالا می دانید ارزش طلا بر حسب دلار آمریکا تعیین می شود و معاملات طلا با نماد (XAU/USD) انجام می گیرد. ارزش این نماد با دو رقم اعشار نشان داده می شود و به همین دلیل، حرکت پیپ آن 0. 01 است. یعنی اگر قیمت این جفت ارز از 1900.02 به 1900.03 ، یک پیپ تغییر کرده است. اما اگر قیمت آن از 1900.02 به 1901.02 برسد، 100 پیپ تغییر کرده است.

 

نحوه محاسبه ارزش پیپ طلا

محاسبه پیپ طلا برای ترید این فلز گران بها شامل تعیین ارزش حرکت پیپ در قیمت طلا است. شاید این جمله کمی پیچیده باشد؛ اما با یادگیری فرمول زیر می توانید به سادگی ارزش پیپ طلا را محاسبه کنید. یادتان باشد که هر پیپ طلا 0.01 است.

 • ارزش پیپ طلا = (0.01 ÷ قیمت اونس طلا) × 100.

برای مثال فرض کنید قیمت اونس طلا برابر با 1800 دلار است. طبق این فرمول شما باید عدد 0.01 [پیپ طلا] را بر قیمت اونس آن تقسیم و سپس در 100 ضرب کنید. محاسبه پیپ طلا به شکل زیر انجام می شود.

 • ارزش پیپ طلا = (0.01 ÷ 1900) = 0.00052631
 • 00052631 × 100 = 0.0526$.

عدد به دست آمده از این فرمول ارزش پولی حرکت یک پیپ در قیمت طلا را نشان می دهد. البته این ارزش برای یک لات استاندارد (یا 100 اونس) است.

 

استفاده از ماشین حساب پیپ

البته در بیشتر موارد نیازی به محاسبه دستی قیمت طلا نیست؛ چرا که بروکر ها و سایت های مرجع فارکس محاسبه گر یا ماشین حساب پیپ دارند. استفاده از ماشین حساب پیپ به ارزیابی بهتر و سریع تر سود و زیان کمک بسیاری می کند. همچنین ویژگی تعیین ارزش پیپ ها در جفت ارز ها و کالا های مختلف را دارد.

 

چه عواملی در تعیین ارزش پیپ طلا نقش دارند؟

ارزش پیپ طلا در همه معامله ها یک مقدار ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. مهم ترین عوامل تعیین ارزش پیپ طلا:

 • شرایط بازار: تغییرات میزان عرضه و تقاضای طلا تاثیر زیادی بر ارزش پیپ طلا می گذارد؛
 • نوع جفت ارز: تمام شرایطی که در این متن عنوان می کنیم برای جفت ارز (XAU/USD) است؛ حال اگر ارز دیگری مانند یورو با طلا جفت شود، شرایط فرق می کند؛
 • میزان اهرم: با افزایش میزان اهرم، ارزش پیپ طلا دستخوش تغییر می شود؛
 • اندازه لات: اندازه لات تاثیر زیادی بر ارزش پیپ دارد. هر لات طلا برابر با 100 اونس است، اما (مینی لات) و (میکرو لات) هم وجود دارند و باعث تغییر ارزش پیپ می شوند.

 

نحوه محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو

محاسبه پیپ طلا در پلتفرم تریدینگ ویو، از طریق گزینه «اندازه گیری» یا (Measure) امکان پذیر است [این گزینه با یک خط کش نشان داده می شود]. با فعال کردن این گزینه می توانید دو سطح قیمتی را برای محاسبه تفاوت پیپ ها مشخص کنید. با مشخص کردن دو سطح قیمت مورد نظرتان، اطلاعات عددی مربوط به اختلاف آن ها از جمله مقدار پیپ به شما نمایش داده می شود.

چارت طلا در تریدینگ ویو و محاسبه میزان پیپ طلا
قیمت طلا در تریدینگ ویو تا رقم سوم اعشار (پیپت) نمایش داده می شود.

 

در سمت چپ عکس بالا، گزینه (Measure) را مشاهده می کنید. بعد از انتخاب این گزینه و کلیک روی سطح قیمت مورد نظرتان، با جا به جایی ماوس یک مستطیل رنگی روی چارت نمایان می شود. با حرکت به سمت قیمت های بالا تر مستطیل آبی رنگ و با حرکت به سمت قیمت های پایین تر مستطیل قرمز رنگ به نمایش در می آید.

همان طور که می بینید، در عکس بالا برای محاسبه پیپ طلا به صورت فرضی، اختلاف قیمت آن بین روز های 13 تا 18 دسامبر را در نظر گرفته ایم. در این فاصله قیمت نماد (XAU/USD) از 1979.733 دلار به 2018.963 دلار رسیده است. یعنی تغییرات قیمت این نماد 3923 پیپ است.

 

پیپ طلا و تاثیر آن بر قیمت طلا

گفتیم که پیپ طلا کوچک ترین واحد حرکت قیمت در معاملات این فلز گران بها است. تاثیر پیپ طلا بر قیمت این فلز، بستگی به نوع معامله و ابزار های معاملاتی مورد استفاده و نحوه شمارش پیپ طلا دارد. در اینجا دو سناریوی ممکن را با هم بررسی می کنیم.

 

مقدار پیپ معاملات اسپات طلا

در معاملات اسپات طلا، قیمت آن معمولا با دو رقم اعشار نشان داده می شود و حرکت هر پیپ معادل 0.01 است. مثلا اگر قیمت فعلی طلا 1800.01 باشد و به 1800.02 برسد، یک پیپ تغییر کرده است.

 

شمارش پیپ طلا در قرارداد های آتی و CFD

گاهی اوقات قرارداد های آتی و CFD اندازه های مختلفی دارند که ارزش هر پیپ را تعیین می کند. برای مثال ممکن است تغییرات پیپ طلا برابر با 0.1 باشند و به این ترتیب تغییرات قیمت طلا به نحو دیگری محاسبه شوند.

در هر دو سناریوی بالا، اهمیت پیپ طلا در میزان سود یا ضرر کلی نهفته است. با نوسان قیمت طلا، تعداد پیپ هایی که با آن تغییر می کنند میزان سود یا زیان معامله را تعیین می کند. البته باید بدانید که پیپ های طلا به عنوان یک عامل تغییر دهنده قیمت این فلز محبوب عمل نمی کنند؛ بلکه تنها نحوه محاسبه آن ها در شرایط گوناگون، متفاوت خواهد بود.

 

عوامل تعیین کننده قیمت طلا در بازار فارکس

گفتیم که پیپ طلا از عوامل تعیین کننده قیمت این فلز نیست. آن ها تنها حرکات قیمتی نماد و میزان سود و زیان را نشان می دهند. عوامل اصلی تعیین کننده قیمت طلا در بازار های جهانی عبارتند از:

 • شرایط اقتصادی جهانی
 • رویداد های ژئوپلیتیکی
 • سیاست های بانک های مرکزی
 • میزان تورم
 • میزان استخراج طلا
 • قدرت دلار آمریکا
 • احساسات و هیجانات تریدر ها.
اهمیت شمارش پیپ طلا در مدیریت ریسک
بررسی تغییرات پیپ طلا می تواند به تعیین دقیق تر حد ضرر و حد سود کمک کند.

 

نقش پیپ طلا در مدیریت ریسک

شمارش پیپ طلا و محاسبه ارزش آن برای مدیریت ریسک بسیار مهم است. تریدر ها با تنظیم حد ضرر و حد سود بر اساس ارزش پیپ، می توانند نسبت ریسک به پاداش (Risk To Reward Ratio) درستی بسازند و معاملات خود را هوشمندانه مدیریت کنند.

 

اهمیت پیپ طلا در اندازه گیری موقعیت معاملاتی

دانستن ارزش هر پیپ به شما این امکان را می دهد تا اندازه مناسبی برای معاملاتتان تعیین کنید. تحمل ریسک و میزان سرمایه گذاری مورد نظرتان را بدانید و تعداد لات یا واحد ها را بر اساس آن ها و ارزش پیپ محاسبه کنید.

 

ارزیابی استراتژی مورد نظر بر اساس پیپ طلا

محاسبه پیپ طلا به ارزیابی عملکرد استراتژی معاملاتی شما کمک می کند. با محاسبه تعداد پیپ های به دست آورده یا از دست رفته در هر ترید، می توانید میزان سود آوری استراتژی خود را بررسی کنید؛ به این ترتیب اگر میزان سود آوری کم باشد، به فکر یک استراتژی جایگزین می افتید!

 

جمع بندی

محاسبه پیپ طلا برای تریدر های علاقه مند به این فلز بسیار ضروری است. با یادگیری نحوه محاسبه پیپ، تریدر ها می توانند در معاملات این نماد تصمیم گیری های بهتری داشته باشند. شمارش پیپ طلا می تواند به مدیریت ریسک، اندازه گیری موقعیت و ارزیابی بهتر استراتژی های معاملاتی کمک کند. البته یادتان باشد که پیپ طلا هیچ نقشی در تعیین قیمت این فلز محبوب ندارد.

سوالات متداول

🔷 یک پیپ در جفت ارز (XAU/USD) چقدر است؟

هر پیپ این جفت ارز 0.01 است

🔷 چه عواملی بر رشد قیمت طلا تاثیر می گذارند؟

ضعیف شدن دلار، جنگ، تورم، افزایش نرخ بهره و هیجانات معامله گران و سرمایه گذاران بیشترین تاثیر را در افزایش قیمت طلا دارد.

🔷 رایج ترین روش های معاملات طلا در بازار فارکس چه هستند؟

معاملات اسپات، CFD و قرارداد های آتی رایج ترین روش های معامله طلا در بازار فارکس هستند.


نظرات (2)
 1. روش خوبی رو توضیح دادید. باتشکر

  • روشی که گفتیم برای همه معامله گران، چه مبتدی و چه حرفه ای، مناسب است و می تواند به آنها کمک کند تا سود و زیان خود را به راحتی محاسبه کنند.

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.