تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس | معرفی تکنیک ها و عوامل موثر

در حالی که ارزش پول کاغذی روز بروز کمتر می شود، ارزش دارایی های دیگری همچون طلا (XAU)، نفت (USOIL/ WTI)، اوراق قرضه و … در بازارهای جهانی دائما در حال افزایش است. آگاهی از  رابطه دلار و طلا در فارکس یا رابطه طلا و نفت در فارکس قبل از هرچیز نیاز به شناخت کامل چارت طلا دارد و دلیل این موضوع آن است که طلا یکی از دارایی های ارزشمند جهانی است که همیشه از قیمت بالایی برخوردار بوده است. اما چطور می توان قیمت طلا را پیش بینی و ترید کرد؟ این جا است که اهمیت یادگیری «تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس» یا «تحلیل بنیادی طلا در فارکس» مشخص می شود! در ادامه این مقاله، می خواهیم همه چیز در رابطه با تحلیل قیمت طلا را برای شما سرمایه گذاران عزیز نام برده و عوامل تاثیر گذار در تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس را شرح دهیم.

تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس
آموزش تحلیل بنیادی طلا در فارکس

 

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال طلا به چه معناست؟

تحلیل بنیادی که با نام «تحلیل فاندامنتال» نیز شناخته می شود، به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که طی آن ارزش ذاتی یک دارایی مشخص می شود! در کل دو روش برای تحلیل قیمت دارایی ها در تجارت آنلاین وجود دارد که با نام های «تحلیل بنیادی/تحلیل فاندامنتال» و «تحلیل تکنیکال» شناخته می شوند. تحلیل بنیادی به روشی گفته می شود که عوامل حسی، اخبار مهم جهان، عوامل سیاسی و اقتصادی و در کل احساسات بازار در آن بررسی می شود. در مقابل، تحلیل تکنیکال روش دیگری برای نوسان گیری قیمت دارایی های مهم [طلا، نفت، سهام و …] است که با استفاده از ابزارهای حرفه ای ترید مانند نمودار ها، اندیکاتورها، شاخص ها و … انجام می شود. در تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس نیز احساسات بازار و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این دارایی گران بها مورد بررسی قرار می گیرد که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

 

تکنیک های تحلیل فاندامنتال طلا

تحلیل بنیادی طلا در فارکس از برخی تکنیک ها و متودهای مهم تشکیل شده است که تمامی معامله گران باید توجه خود را به آن معطوف کنند. برخی از مهم ترین تکنیک های کاربردی برای تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.

 

1. توجه به زمان خرید و فروش طلا

در نهایت همه ما قصد داریم از معامله طلا به کسب سود برسیم. به همین خاطر، در نظر داشتن زمان خرید-فروش طلا بسیار مهم است. تعیین بهترین زمان ترید طلا، ارتباط مستقیمی با وضعیت اقتصادی جهانی دارد! چراکه تجربه ثابت کرده است قیمت طلا دقیقا نسبت به شرایط اقتصادی حرکت می کند. اگر شرایط اقتصادی جهانی مناسب و امن باشد، در 90 % مواقع نرخ طلا کاهش میابد. این در صورتی است که در زمان های بحران های اقتصادی، قمت طلا بالا و بالاتر می رود! در نتیجه، یکی از تکنیک های کاربردی در تحلیل بنیادی طلا در فارکس، ارزیابی دائمی شرایط اقتصادی است.

 

2. استفاده از بهترین استراتژی معامله طلا

داشتن یک استراتژی مناسب را می توان راز موفقیت یک تریدر دانست! چراکه استراتژی صحیح به معامله گران کمک می کند حداقل 70% از راه را درست طی کنند و ریسک خود را به حداقل برسانند. برای معامله طلا نیز شما باید یک استراتژی معاملاتی کاربردی داشته باشید؛ پیشنهاد ما به شما این است که برای داشتن “بهترین استراتژی ترید طلا” سعی کنید استراتژی مورد نظر را طبق شرایط بچینید. چراکه شرایط طلا دائما تغییر می کند و شما باید استراتژی خود را بر طبق همین روند بچینید. همچنین، فراموش نکنید که ریسک و تحمل ریسک خود را مشخص کنید.

 

3. ترکیب تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس با تحلیل تکنیکال

یکی از بهترین روش هایی که بازدهی تحلیل فاندامنتال-بنیادی را افزایش می دهد، ترکیب دو روش بنیادی و تکنیکال است! چراکه هر دوی این روش ها بازار را از زاویه متفاوتی مورد بررسی قرار می دهند و اطلاعات خوبی را در اختیار معامله گران می گذارند. از همین روی، بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس، تلفیق آن با تحلیل تکنیکال است.

 

4. تحلیل احساسات بازار

قدرت احساسات در بازارهای مالی را نباید دست کم گرفت! چراکه اخبار و گزارشات از تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت دارایی ها برخوردار می باشند. از همین روی، یکی از تکنیک های تحلیل قیمت طلا را می توان ارزیابی احساسات بازار دانست. برای این کار، شما می توانید اخبار، گزارشات، آمار و … را بررسی کنید تا بتوانید پیش بینی درستی از قیمت طلا به دست بیاورید.

تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس
تکنیک های کاربردی برای تحلیل بنیادی طلا در فارکس

 

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس

تحلیل بنیادی طلا در فارکس از بخش های مختلفی تشکیل می شود که همگی آن ها باید مورد بررسی قرار بگیرند! درواقع برای تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا مورد توجه قرار بگیرند؛ عواملی همچون سیاسی، اقتصادی، نرخ بهره، تاثیرات بانک مرکزی، عرضه و تقاضا و … . مواردی که ذکر شد عوامل مهمی هستند که در پیش بینی قیمت طلا بسیار موثر واقع می شوند. در ادامه نحوه ارزیابی هر یک از این عوامل مهم را توضیح داده ایم.

 

1. عوامل سیاسی

عوامل سیاسی یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین مواردی است که بر قیمت دارایی های ارزشمندی همچون طلا، تاثیر می گذارد. برای مثال، اخباری در رابطه با سیاست های پولی جهانی، رزرو فدرال، سیاست کشورها و صحبت های افراد تاثیر گذار و … می تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت طلا داشته باشد.

 

2. عرضه و تقاضا:

عرضه و تقاضا همیشه تاثیر مستقیم در قیمت بسیاری از دارایی های مهم داشته است که طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر چه عرضه یک محصول بیشتر باشد، قیمت آن کاهش میابد و بالعکس. قیمت طلا نیز بستگی به میزان عرضه و تقاضا دارد. اگر طلا به طور گسترده استخراج شود و در مقدار زیادی در دسترس مصرف کنندگان قرار بگیرد، نرخ آن کاهش میابد. در مقابل، اگر استخراج طلا کمتر شود و روز به روز کمیاب تر شود، قیمت آن افزایش میابد. در نتیجه، یکی از فاکتورهای کمک کننده در تحلیل فاندامنتال طلا در بازار فارکس را می توانن بررسی میزان عرضه و تقاضا طلا دانست.

 

3. تورم:

تورم را می توان یک شاخص اقتصادی مهم دانست که چه در تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس و چه در تحلیل تکنیکال، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار می باشد. این امر، به دلیل ارتباط تورم و دارایی ها است؛ هر چه تورم یک دارایی افزایش یابد، قدرت خرید مردم کاهش میابد و این مسئله برای طلا نیز صدق می کند! اگر رشد تورم بیش از حد باشد، معمولا سرمایه گذاران به دنبال روش های سرمایه گذاری ایمن تر [طلا] می روند. به همین خاطر، در تحلیل بنیادی طلا در فارکس، بهتر است نرخ تورم را دائما بررسی کنید.

 

4. نرخ بهره:

یکی از عوامل مهم که باید در تحلیل بنیادی در تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس مورد توجه قرار بگیرد، نرخ بهره است. نرخ بهره بر روی عرضه و تقاضا طلا تاثیر می گذارد. به این شکل که اگر نرخ بهره کاهش یابد، ارزش پول نقد و اوراق قرضه به دلیل بهره پایین، کاهش میابد. از همین روی، معامله گران به سمت طلا جذب می شوند و تقاضا برای این فلز گران بها افزایش میابد.

 

5. بانک مرکزی:

بانک های مرکزی را می توان جزو سازمان های قدرتمند جهانی در نظر گرفت که نقش مهمی در اقتصاد یک کشور ایفا می کنند. تحقیق درباره فعالیت بانک های مرکزی، می تواند کمک شایانی به تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس داشته باشد. چراکه مقدار ذخایر طلا در بانک های مرکزی کشورهای مهم، نشان دهنده این است که ارزش پول نقد کاهش و ارزش ذخیره طلا افزایش یافته است. از سوی دیگر، هر چه تعداد بانک های مرکزی که بر ذخایر خود می افزایند بیشتر شود، عرضه طلا کمتر و قیمت آن بالا می رود.

 

6. رابطه طلا با دلار آمریکا!

جالب است بدانید رابطه معکوسی میان طلا و دلار وجود دارد؛ این بدان معنا است که اگر قیمت دلار آمریکا[$] افزایش یابد، تقاضا برای خرید طلا کم شده و به مراتب قیمت آن نیز کاهش میابد. این در حالی است که اگر قیمت $ کاهش یابد، مردم به سمت طلا که یک سرمایه گذاری ایمن است می روند. این امر به افزایش تقاضا برای خرید طلا و در نهایت افزایش قیمت آن کمک می کند.

 

7. توجه به اخبار:

اخبار سیاسی، اقتصادی، سخن افراد بزرگ، بحران های جهانی، جنگ و … همگی اخبار مهمی هستند که باید برای تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس، مورد توجه قرار بگیرند. این اخبار می توانند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت طلا بگذارند و روند قیمتی آن را به طور کامل تغییر دهند. در نتیجه، همیشه در اخبار فارکس بروز باشید تا از اتفاقات جهانی عقب نمانید.

تحلیل بنیادی طلا در فارکس
تکنیک های کاربردی برای تحلیل بنیادی طلا در فارکس

 

جمع بندی نهایی

تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس یکی از مهم ترین اقداماتی است که هر معامله گر برای خرید و فروش طلا باید انجام دهد. تحلیل فاندامنتال طلا که با نام “تحلیل بنیادی طلا در فارکس” نیز شناخته می شود، احساسات و اتفاقات مهم بازار را بررسی و تاثیر آن بر قیمت طلا را نشان می دهد. درواقع تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس، به معامله گران کمک می کند قیمت یک دارایی را پیش بینی و بر روی آن سرمایه گذاری کنند. پیشنهاد تیم ما به شما برای سرمایه گذاری بهتر در بازار فارکس، استفاده از هر دو روش تحلیل بنیادی/فاندامنتال و تحلیل تکنیکال است. چراکه این دو در کنار هم، شانس موفقیت را به بالاترین حد ممکن افزایش می دهند.

سوالات متداول

🔷 تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس چیست؟

به بررسی عوامل تاثیر گذار بر احساسات و هیجانات بازار طلا برای پیش بینی قیمت، تحلیل فاندامنتا یا بنیادی گفته می شود.

🔷 عوامل تاثیر گذار بر تحلیل بنیادی طلا در فارکس کدامند؟

عوامل سیاسی، اقتصادی، عرضه و تقاضا، تورم و … چندین مورد از عوامل تاثیر گذار بر تحلیل قیمت طلا هستند.

🔷 چگونه بهره وری از تحلیل فاندامنتال طلا در فارکس را افزایش دهیم؟

با استفاده از تلفیق تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال.


نظرات (2)
  1. از بین تکنیکال و بنیادی میتونیم یکی رو برای طلا انتخاب کنیم؟

    • در مورد طلا، هر دو روش تحلیل بنیادی و تکنیکال، می‌توانند مفید باشند

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.