رابطه دلار و طلا در فارکس | ارتباط معکوس یا موازی؟

طلا و دلار دو مورد از مهم ترین و پرطرفدارترین سرمایه های جهان هستند که معامله گران بسیاری را به سمت خود جذب می کنند. این دو دارایی ارزشمند تقریبا 90% اهمیت بازارهای مالی را به خود اختصاص داده اند و در اقتصاد جهانی، نقش مهمی را ایفا می کنند. با این حال، جالب است بدانید رابطه دلار و طلا در فارکس، به طور معکوس پیش می رود! این بدان معنا است که روند این دو دارایی با یکدیگر متفاوت است و ضد یکدیگر عمل می کند. برای توضیحات بیشتر در مورد «رابطه دلار و طلا در فارکس» و همچنین «همبستگی دلار و طلا» با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

رابطه دلار و طلا در فارکس
رابطه دلار و طلا در فارکس به شکل معکوس است!

 

همبستگی طلا و دلار در فارکس

هر زمان که اقتصاد آمریکا و دلار [$] به مشکل بر می خورد، سرمایه گذاران به سمت طلا – gold کشیده می شوند. این حقیقتی است که رابطه دلار و طلا در فارکس را نشان می دهد؛ اما همبستگی دلار و طلا چیست؟ همبستگی میان جفت ارزها، به معنای تاثیر قابل توجهی است که یک دارایی بر دارایی مالی دیگر می گذارد. برای مثال، کشور استرالیا یکی از بزرگ ترین استخراج کننده/صادرکنندگان طلا [صدور حدود 5 میلیارد طلا به طور سالانه] است و جزو کشورهایی است که بیشترین صادرات طلا را دارند.

در نتیجه، می توان گفت اقتصاد کلان این کشور بر پایه طلا است. به همین دلیل، تغییرات طلا می تواند تاثیر قابل توجهی بر جفت ارز دلار استرالیا به دلار آمریکا [AUD/USD‌] دارد. در کل می توان گفت که همبستگی دلار و طلا قابل توجه است و معامله گران باید برای سرمایه گذاری در یکی از این دارایی های مالی، نمودارهای قیمتی و اتفاقات مربوط به دیگری را نیز بررسی کنند. چراکه تغییرات قیمتی $ بر روی طلا و بالعکس، تاثیر بسزایی دارد.

 

رابطه معکوس دلار و طلا در فارکس

دلار و طلا بازیگران اصلی اقتصاد جهانی هستند که تاثیرات مهمی را در بازارهای مالی اجرا می کنند. دلار با نماد اختصاری”$/USD‌” و نماد طلا در فارکس با “XAU” در بازار فارکس نشان داده می شوند. هر دوی این دارایی ها از ارزش ذاتی برخوردار هستند که توجه معامله گران را به خود معطوف کرده است. با این حال، رابطه طلا و دلار در فارکس به طور معکوس پیش می رود! این بدان معنا است که اگر قیمت $ آمریکا افزایش یابد، قیمت طلا کاهش میابد. در مقابل، اگر قیمت $ کاهش یابد، قیمت طلا [XAU] افزایش میابد.

این یک پدیده طبیعی و رایج در بازار فارکس است که دائما اتفاق می افتد. علت این موضوع رفتار سرمایه گذاران است! چراکه در هنگام افزایش قیمت دلار، به سمت این دارایی کشیده می شوند و اگر دلار آمریکا با کاهش قیمت مواجه شود، به دنبال یک ذخیره ارزشمند مانند “طلا” می روند. به همین ترتیب، رابطه دلار و طلا در فارکس در 90% مواقع معکوس است.

 

رابطه موازی دلار و طلا در فارکس

درست است که رابطه دلار و طلا در فارکس به طور معکوس تعریف شده است، اما معامله گران نباید فراموش کنند که این وضعیت در 100% مواقع این گونه نیست! در طول تاریخ، لحظاتی وجود داشته است که دو دارایی دلار و طلا، هر دو در اوج یا کف قرار داشتند. از همین روی، باید توجه داشته باشید که ممکن است در برخی مواقع قیمت این دو دارایی ارزشمند در یک روند قرار بگیرد. البته این موقعیت بسیار کم پیش می آید و معمولا دلار و طلا در خلاف جهت یکدیگر حرکت می کنند.

 

عوامل موثر بر رابطه دلار و طلا

طلا و دلار هر دو از دارایی های پر نوسان بازار محسوب می شوند که در طول تاریخ با یکدیگر مرتبط بوده اند. همبستگی طلا و دلار در فارکس به طوری است که طلا، تحت تاثیر دلار است؛ اما دلار از عوامل دیگری تاثیر می گیرد. درواقع طلا یک فلز گران بها است که تحت تاثیر عواملی همچون عرضه-تقاضا، تورم، نرخ بهره، احساسات بازار و … است. این در حالی است که $ به پشتوانه دولت آمریکا در گردش بازار قرار دارد از استحکام بیشتری برخوردار است. با این حال، دلار آمریکا نیز تحت تاثیر عوامل مهمی همچون:

  • سیاسی؛
  • اقتصادی؛
  • رویدادهای ژئوپلیتیکی؛
  • کسری حساب جاری و …

قرار دارد. شایان ذکر است، قیمت دلار به ارزش طلا وابسته نیست اما قیمت طلا با دلار همبستگی دارد.

همبستگی دلار و طلا
عوامل موثر بر رابطه دلار و طلا در فارکس

 

استفاده از رابطه دلار و طلا در معاملات فارکس

آگاهی داشتن از وضعیت بازار، همیشه به ترید [نوسان گیری بازار با ابزارهای فنی] و معاملات بهتر کمک می کند. از همین روی، اگر معامله گران رابطه دلار و طلا در معاملات فارکس را بررسی کنند می توانند استراتژی معاملاتی خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند.

برای ترید با استفاده از مزایای رابطه دلار و طلا در فارکس، بهترین استراتژی بررسی جفت دارایی ها و ارتباط شان با یکدیگر است. به این شکل که، شما می توانید در زمان کاهش قیمت دلار، طلا خریداری کرده و هنگامی که ارزش طلا کاهش یافت مجددا تا پیش از افزایش قیمت دلار، آن را خریداری کنید. البته توجه داشته باشید در برخی مواقع، قیمت $ و XAU به صورت موازی پیش می رود. این بدان معنا است که قیمت هر دو دارایی در یک روند منفی/مثبت قرار می گیرد. از همین روی، ابتدا هر دو نمودار قیمت طلا و دلار را تا لحظه آخر بررسی کنید و زمانی که این دو دارایی در روند معکوس قرار گرفتند، دارایی مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

نتیجه ‌گیری

طلا یک فلز گران بها در جهان است که تمام طول تاریخ ارزش خود را حفظ کرده است! دلار آمریکا نیز یکی از مستحکم ترین دارایی های جهانی محسوب می شود که بر روی تمامی ارزهای دیگر تاثیر می گذارد. رابطه دلار و طلا در فارکس معکوس است! این بدان معنا است که در بیشتر مواقع قیمت این دو خلاف جهت یکدیگر حرکت می کند. چراکه در هنگام کاهش قیمت دلار آمریکا [$] سرمایه گذاران به سمت دارایی امن تر یعنی طلا، می روند. در مقابل، زمانی که اوضاع قیمتی دلار مناسب باشد، بیشتر سرمایه گذاران از طلا به دلار می روند و به همین خاطر قیمت این دو در مقابل هم قرار دارد.

سوالات متداول

🔷 رابطه دلار و طلا در فارکس معکوس است یا موازی؟

قمیت دلار و طلا به صورت معکوس عمل می کند و این دو دارای، همیشه در جهت مختلف یکدیگر قرار دارند.

🔷 چرا رابطه دلار و طلا در فارکس معکوس است؟

این امر به رفتار سرمایه گذاران بر می گردد، چراکه معامله گران در زمان افزایش قیمت دلار این دارایی را تهیه می کنند، اما زمانی که قیمت کاهش یافت به سمت خرید طلا حجوم می برند.

🔷 چطور می توانیم از رابطه دلار و طلا در فارکس استفاده کنیم؟

شما می توانید با ترید بر روی دلار و طلا، پیشبینی خوبی نسبت به قیمت در آینده داشته باشید.


نظرات (2)
  1. سلام وقت بخیر. فکر میکنم بیشتر مواقع رابطه معکوس با یکدیگر دارند

    • درود. گاها وقتی ارزش دلار افزایش می‌یابد، قیمت طلا کاهش می‌یابد و برعکس.

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.