رابطه نفت و طلا در فارکس و بازارهای مالی چگونه است؟

قیمت نفت و طلا در فارکس چطور با هم در ارتباطند؟
رابطه قیمت نفت و طلا در فارکس بسیار پیچیده است و روند ثابتی ندارد

 

درک رابطه بین دارایی های مختلف در دنیای پیچیده معاملات فارکس بسیار جالب و البته مهم است. «نفت» و «طلا» به عنوان دو مورد از محبوب ترین کالا ها در فارکس محسوب می شوند و نقش مهمی در اقتصاد جهانی بازی می کنند. بررسی رابطه نفت و طلا در فارکس می تواند درک درستی از وضعیت پویایی بازار بدهد و به تصمیم گیری های تریدر ها کمک کند. برای درک تاثیر نفت و طلا در فارکس تا انتهای این متن همراه ما باشید.

 

اهمیت نفت و طلا در بازارهای مالی

نفت خام و طلا به عنوان دو مورد از محبوب ترین نماد های معاملاتی در بازار فارکس محسوب می شود. دلیل محبوبیت و اهمیت آن ها تا حدودی برای همه روشن است، اما آن را به طور خلاصه ذکر می کنیم.

 

دلیل اهمیت طلا در بازار های مالی

طلا از هزاران سال پیش تا به حال به عنوان ارزشمند ترین دارایی جهان محسوب می شود. به جرئت می توان گفت که رویداد های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… نمی توانند ارزش آن را از بین ببرند و این فلز محبوب همیشه جایگاه خودش را حفظ می کند. به همین دلیل مردم در زمان بحران های اقتصادی مانند تورم، دارایی خود را تبدیل به طلا می کنند. پایداری ارزش نماد طلا در فارکس آن را به یک «انتخاب مطمئن» برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

 

دلیل اهمیت نفت خام در بازار های مالی

نفت خام مهم ترین منبع انرژی در جهان است که نیاز به انرژی در بخش های مختلف صنعت در سراسر جهان را تضمین می کند. این نیاز بسیار زیاد باعث می شود تا نفت به یک کالای ارزشمند و محبوب برای معامله تبدیل شود.

 

تاثیر افزایش قیمت نفت بر قیمت طلا در فارکس

به طور کلی بسیاری از تریدر ها و تحلیل گران باور دارند که نفت و طلا هیچ وابستگی به هم ندارند و افزایش و کاهش یکی، بر قیمت دیگری تاثیر نمی گذارد؛ چرا که عوامل تعیین کننده قیمت آن ها با هم مشترک نیستند.

اما گروهی دیگر بر این باورند که یک رابطه نفت و طلا در فارکس مثبت و غیر مستقیم است؛ رابطه ای که از یک سو به رشد (تورم) و از سوی دیگر به قدرت دلار در برابر آن ها بستگی دارد!

وقتی قیمت نفت افزایش می یابد، انرژی در سراسر جهان گران می شود و تورم به وجود می آید؛ تورم هم باعث افزایش قیمت بسیاری از کالا ها از جمله فلزات گران بها می شود. اما تاثیرات متقابل قیمت نفت و طلا چه ارتباطی با دلار آمریکا دارد؟

نحوه اثر گذاری قیمت دلار بر نفت و طلا
قیمت طلا و نفت بر اساس قیمت دلار تعیین می شود.

 

نقش دلار آمریکا در تعیین قیمت نفت و طلا

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت نفت خام و طلا، ارزش (دلار آمریکا) است؛ در واقع دلار تنها نقطه مشترک در رابطه نفت و طلا در فارکس! زمانی که قدرت دلار کم می شود، شما باید مبلغ بیشتری را برای خرید مقدار مشخصی از طلا/نفت بپردازید و بالعکس. پس می توان گفت که در صورت افزایش قیمت طلا به دلیل ضعیف شدن قیمت دلار، قیمت نفت هم افزایش می یابد [البته با فرض ثابت ماندن دیگر عوامل تعیین کننده قیمت].

 

تاثیر عوامل اقتصادی بر قیمت طلا و نفت در فارکس

به جز مواردی که در قسمت قبل مشخص کردیم، شاخص های اقتصادی مختلف بر قیمت طلا و نفت خام اثر می گذارند. مثلا پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن منابع انرژی جایگزین می تواند بر میزان تقاضای نفت اثر منفی گذارد و قیمت آن را پایین آورد. از طرف دیگر طلا ممکن است تحت تاثیر نرخ های بهره، سیاست های بانک مرکزی، سلامت کلی اقتصاد جهانی و… تغییر کند.

تاثیر تورم بر افزایش قیمت طلا
قیمت طلا هم مانند هر کالای دیگری بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

 

در زمان وقوع تورم، نوسانات قیمتی و عوامل این چنینی که اوضاع اقتصادی را به هم می ریزند، تقاضا برای خرید طلا افزایش می یابد و در نتیجه قیمت آن افزایش می یابد. عکس این اتفاق هم در زمان رونق اقتصادی رخ می دهد. اما رونق و رشد اقتصادی کشور ها می تواند باعث افزایش تقاضای نفت در آن ها شود و به تبع آن قیمت طلای سیاه بالا می رود.

 

جمع بندی و نکات مهم

رابطه نفت و طلا در فارکس بسیار پیچیده است و تحت تاثیر موارد مختلفی قرار دارد. آن ها گاهی در یک سمت تغییر قیمت می دهند، گاهی معکوس هم می شود و برخی اوقات بدون اثر گذاری روی هم حرکت می کنند. برای درک حرکات قیمتی آن ها، باید اطلاع درستی از شرایط اقتصادی و ژئوپلیتیکی دنیا داشته باشید. توجه به مواردی مانند (شاخص های اقتصادی)، (فشار تورم)، (هیجانات بازار) و… می تواند روند قیمت های این دو کالا را برایتان روشن کند. تاثیر نفت و طلا در فارکس و اهمیت این دو کالا بسیار زیاد است و احتمالا دلتان بخواهد که وضعیت آن ها را زیر نظر بگیرید.

سوالات متداول

🟣 رابطه میان طلا و دلار چگونه است؟

طلا و دلار رابطه عکس دارند؛ یعنی با بالا رفتن قیمت دلار، قیمت طلا کم می شود و برعکس.

🟣 نفت در بازار فارکس به چه صورت معامله می شود؟

نفت در فارکس به صورت CFD، اسپات و قرارداد های آتی مورد معامله قرار می گیرد.

🟣 دنبال کردن قیمت طلا و نفت در فارکس چه فایده ای دارد؟

اطلاع از قیمت روز طلا و نفت در فارکس داده های خوبی درباره روند کلی بازار و اقتصاد جهانی به شما می دهد.


نظرات (2)
  1. رابطه نفت و طلا در فارکس کمی پیچیدست اما اگه خوب درکش کنید میدونین که روی تمام ارزهای دیجیتال هم تاثیر میزاره

    • کاملاً موافقم! رابطه نفت و طلا در فارکس، یک رابطه بسیار مهم است که می تواند بر قیمت بسیاری از جفت ارزهای ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد.

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.