بررسی نماد طلا در فارکس | تحلیل چارت gold در بازار جهانی

تجارت فارکس یک گزینه سرمایه ‌گذاری محبوب برای افرادی است که به دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و ایجاد درآمد بیشتر هستند. در میان ابزارهای مختلف موجود در بازار فارکس، نماد طلا در بازار جهانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. چراکه طلا به عنوان یک «دارایی امن» در نظر گرفته می شود و معاملات آن فرصت های منحصر به فردی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. هدف این مقاله ارائه یک راهنمای جامع برای درک نماد طلا در فارکس از جمله اهمیت، استراتژی های معاملاتی و عوامل موثر بر قیمت آن است.

نماد طلا در فارکس
معامله نماد طلا در بازار جهانی

 

نماد طلا (gold) در فارکس به چه معناست؟

طلا برای قرن ها به دلیل کمیاب بودن، ماندگاری و جذابیت زیبایی شناختی آن ارزشمند بوده است و به عنوان وسیله ای برای مبادله، ذخیره ارزش و پوششی در برابر عدم قطعیت های اقتصادی عمل کرده است. در بازار مدرن فارکس نیز، طلا به عنوان یک دارایی محبوب معامله می شود که معمولاً به صورت”XAU/USD” نشان داده می شود. XAU مخفف نماد طلا (Au) است و “USD” نیز نشان دهنده ارز مظنه یعنی همان دلار آمریکا [$] است. نماد طلا در کوکوین، نماد طلا در بینگ ایکس و یا هر صرافی دیگر بیانگر معنا و مفهوم خاصی است. نماد طلا در فارکس شامل حدس و گمان در مورد حرکات قیمت طلا در برابر $ آمریکا است. به عنوان یک مبتدی، درک این نکته ضروری است که نماد طلا در بازار جهانی با مالکیت فیزیکی طلا یکسان نیست؛ در عوض، به معامله گران اجازه می دهد تا از نوسانات قیمت این فلز گران بها، بدون نیاز به خرید/ فروش فیزیکی سود ببرند.

 

عوامل موثر بر نماد طلا در بازار جهانی

هنگام معامله نماد طلا در فارکس، توجه به عواملی که بر قیمت آن تأثیر می گذارد بسیار مهم است. در ادامه می خواهیم 3 مورد از عوامل کلیدی موثر بر قیمت طلا در بازار جهانی را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

1. شرایط اقتصادی جهانی:

طلا اغلب به عنوان یک دارایی امن در هنگام رکود اقتصادی در نظر گرفته می شود. معمولا عواملی مانند رشد تولید ناخالص داخلی، تورم، نرخ بهره و تنش های ژئوپلیتیکی و … می توانند بر تقاضا برای طلا و قیمت آن تأثیر بگذارند.

 

2. قدرت دلار آمریکا:

از آنجایی که طلا در برابر دلار آمریکا معامله می شود، قدرت یا ضعف $ می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. زمانی که $ تضعیف می شود، طلا برای سرمایه گذارانی که از ارزهای دیگر استفاده می کنند نسبتا ارزان تر می شود و در نتیجه تقاضا و قیمت بالاتر می رود.

 

3. سیاست های بانک مرکزی:

سیاست های پولی و مداخلات بانک های مرکزی می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. چراکه تغییرات در نرخ بهره، تسهیل کمی، مداخلات ارزی و … می ‌توانند بر تمایل سرمایه‌گذاران به طلا تأثیر بگذارد.

 

چگونه معامله طلا در بازار فارکس را شروع کنیم؟

برای معامله موثر نماد طلا در فارکس، پیش از هر چیزی باید با «تحلیل تکنیکال» و «تحلیل بنیادی» آشنا شوید. تحلیل تکنیکال شامل مطالعه داده های قیمت تاریخی و استفاده از شاخص های مختلف برای شناسایی روندها و الگوها است که می تواند به معامله گران کمک کند بهترین تصمیم در مورد ورود/خروج از معاملات را اتخاذ کنند. برای شروع نماد طلا در فارکس می بایست طبق مراحل زیر عمل کنید.

 

1. انتخاب بروکر:

انتخاب یک حساب معاملاتی در یکی از بروکر های فارکس معتبر، قدم اول برای معامله نماد طلا در بازار جهانی فارکس است. با این کار می توانید به بازار فارکس دسترسی داشته باشید، به ثبت و اجرای سفارشات اقدام کنید، از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنید و خبر‌های بازار ‌و سیگنال های معاملاتی را دریافت کنید.

 

2. باز کردن حساب معاملاتی:

بعد از انتخاب یک بروکر فارکس معتبر، نوبت به افتتاح حساب معاملاتی- واریز وجه می رسد. در این مرحله باید در پلتفرم متاتریدر نماد طلا با نشان XAU/USD را پیدا کرده و انتخاب کنید.

 

3. تحلیل بازار و ثبت سفارش:

مرحله سوم، تحلیل بازار یعنی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است. همچنین، در مرحله چهارم نیز باید سفارش خود را در فارکس ثبت کنید. برای این کار می بایست نوع سفارش خود یعنی خرید یا فروش، حجم سفارش، قیمت، حد ضرر و حد سود را تعیین کرده و منتظر رسیدن قیمت به سطح مورد نظرتان و اجرا شدن سفارش باشید.

نماد طلا در بازار جهانی
معامله گران می توانند با استفاده از تحلیل تکنیکال نماد طلا در فارکس را معامله کنند.

 

بهترین استراتژی معاملاتی برای نماد طلا در فارکس

برای معامله نماد طلا در بازار جهانی فارکس، استراتژی های مختلفی وجود دارد که به عنوان یک معامله گر می توانید آن ها را در کنار الگوهای نمودار و تحلیل های فاندامنتال، اتخاذ کنید. یکی از استراتژی های محبوب، استراتژی دنبال کردن روند- Trend Following است که شامل شناسایی و دنبال کردن روندهای ثابت در بازار می شود. معامله گران ممکن است از میانگین متحرک یا خطوط روند برای تعیین جهت روند استفاده کنند و بر اساس آن معاملات را انجام دهند. همچنین استراتژی “خرید و نگه داشتن” نیز دیگر استراتژی معاملاتی برای معامله نماد طلا در فارکس است که یک رویکرد ساده می باشد. این استراتژی، مورد علاقه سرمایه گذاران بلندمدت که به ارزش بلندمدت طلا ایمان دارند، است و شامل خرید طلا و نگهداری آن برای مدت طولانی با حداقل مدیریت فعال می باشد. استراتژی معامله نوسانی یا سوئینگ نیز شبیه به استراتژی‌ پیروی از روند است، اما بر ثبت نوسانات کوتاه‌ مدت تا میان‌ مدت قیمت در یک محدوده مشخص تمرکز دارد. معامله‌گران نوسانی به دنبال شناسایی فرصت‌ هایی برای سود بردن از حرکت‌ های صعودی و نزولی قیمت هستند. این استراتژی به معامله گران اجازه می دهد تا از نوسانات بازار کوتاه مدت استفاده کنند و در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه سود کسب کنند.

 

بهترین زمان معامله طلا در فارکس چه زمانی است؟

انجام معاملات نماد طلا در فارکس، یک زمان طلایی دارد! در واقع به طور کلی، از آن جایی که در روز های سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه بیشترین حجم معاملات [که به معنای نقدینگی و فرصت های معاملاتی بیشتر است} رخ می دهد، می توان این سه روز را بهترین روزهای معامله نماد طلا در بازار جهانی عنوان کرد. بهترین ساعات انجام معامله نیز از ساعت 16:30 تا 20:30 به وقت ایران می باشد.

 

نحوه نوسان گیری طلا در فارکس چگونه است؟

نوسان گیری را می توان یکی از چند استراتژی معاملاتی در معامله نماد طلا در بازار فارکس معرفی کرد که معامله گران به قصد کسب سود در مدت زمان کوتاه از آن بهره می برند. تغییر قیمت در یک بازه زمانی کوتاه مدت، دلیلی است که منجر به روی آوردن افراد به نوسان گیری می شود. نوسان گیری طلا در فارکس به دو شکل:

  • خرید و فروش طلا به صورت فیزیکی؛
  • خرید و فروش طلا در بورس؛

انجام می شود. از آنجایی که خرید و فروش فیزیکی با برخی خطرات همراه است، معامله گران طلا را از صندوق طلای بورس خریداری می کنند. نوسان گیران با درک همین موضوع که بازار سه حالت نزولی، خنثی و صعودی دارد می توانند به بهترین شکل ممکن نوسان گیری کرده و سود کسب کنند. مهارت تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مهم جهت انجام نوسان گیری است که افراد می بایست از آن برخوردار باشند. با استفاده از تحلیل تکنیکال، نوسان گیران می توانند روند صعودی و نزولی قیمت در بازار را تشخیص دهند.

معامله نماد طلا در فارکس
نحوه نوسان گیری نماد طلا در بازار جهانی

 

نکاتی برای تحلیل نماد طلا در بازار جهانی فارکس

در تحلیل نماد طلا در بازار جهانی، نکاتی وجود دارند که از اهمیت زیادی برخوردار هستند. برخی از این نکات عبارتند از:

 

1. توجه به معاملات روزانه فارکس:

این معاملات به صورت بیست و چهار ساعته انجام می شوند اما بالاترین حجم معاملات در ساعات کاری بازار نیویورک است. بنابراین باید به زمان باز شدن بازارهای جهانی به ویژه بازار نیویورک توجه بیشتری داشته باشید.

 

2. تسهیل تحلیل نماد طلا در بازار جهانی:

برای ساده سازی تحلیل نماد طلا در بازار فارکس، می توانید به سطوح مقاوت/ حمایت گذشته دقت کنید. به عبارت بهتر، یکی از ساده ترین استراتژی های خرید و فروش این است که معالمه گران می توانند هنگامی که قیمت طلا به سطح حمایتی می رسد و نشانه ای از بازگشت مشاهده می شود، با موقعیت خرید به بازار وارد شوند و یا برعکس این عمل کنند.

 

3. ارزیابی شرایط اقتصادی جهانی:

از بررسی شرایط اقتصادی و سیاسی غافل نشوید. اقتصاد جهانی نقش زیادی در میزان اطمینان بازارها به طلا دارد. شرایط سیاسی و رویدادهای جهانی نیز همیشه تأثیر قابل توجهی بر قیمت کالاهایی مانند طلا دارند. چرا که در چنین شرایطی، نماد طلا می تواند به یک منبع امن جهت نگهداری سرمایه تبدیل شود.

 

4. الگوهای چارت را فراموش نکنید!

جهت تحلیل نماد طلا در فارکس بهتر است که از الگوهای چارت بهره ببرید. بسیاری از معامله گران از الگوهای چارت برای خرید و فروش نماد طلا استفاده می کنند که نتایج خوبی نیز کسب می کنند.

 

5. ارزیابی خرید/فروش بانک مرکزی:

خرید-فروش بانک مرکزی را بررسی کنید؛ چرا که خریداران بزرگ در بازار طلا معمولاً بانک‌ های مرکزی هستند و میزان خرید و فروش آن ها بر قیمت‌ ها تأثیر زیادی می‌ گذارد.

سوالات متداول


نظرات (2)
  1. درود. معامله طلا در بازار فارکس چقدر ریسک دارد؟

    • میزان ریسک معاملات طلا در بازار فارکس، به عوامل مختلفی بستگی دارد

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.