سواپ طلا در فارکس و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

سواپ طلا در فارکس و هرآنچه که باید درباره آن بدانید!
آشنایی با مفهوم سواپ طلا در فارکس و انواع سواپ طلا در بازار جهانی فارکس

مفهوم swap طلا در فارکس

سواپ طلا در فارکس به تبدیل موقعیت باز در یک جفت ارزی که شامل طلا است، اشاره دارد. نماد طلا در فارکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که طلا یک فلز گران بها و از جمله ابزار های سرمایه گذاری محبوب است که معامله گران می توانند به دو روش مختلف در بازار فارکس به سرمایه گذاری بر روی آن بپردازند.

  1. سرمایه گذاری مستقیم:

این روش به این صورت است که معامله گر به صورت مستقیم طلا را خریداری کرده و آن را نگهداری می کند.

  1. سرمایه گذاری در جفت های ارزی:

در این روش معامله گر با خرید یا فروش یک جفت ارزی که شامل طلا است، به سرمایه گذاری بر روی آن می پردازد.

swap طلا در فارکس، به هزینه های نرخ بهره بابت نگهداری یک موقعیت باز در مدت زمانی بیش از یک روز می پردازد.

همان طور که می دانید بازار فارکس 5 روز در هفته برای تمامی نماد ها به صورت 24 ساعته (بجز شنبه و یک شنبه) فعال است؛ حال در روز هایی که بازار تعطیل نباشد در صورتی که یک موقعیت معاملاتی را بیش از یک روز باز نگه دارید به آن “نرخ بهره شبانه”/ (Swap) تعلق خواهد گرفت.

سواپ طلا در فارکس، می تواند مثبت یا منفی باشد؛ به این صورت که اگر اختلاف نرخ بهره یک جفت ارز شامل طلا برای نماد طلا در زمان خرید بیش تر از اختلاف نرخ بهره برای آن در زمان فروش باشد “Swap” مثبت و در صورتی که اختلاف این دو نرخ بهره برای نماد طلا در این جفت ارز در زمان خرید کمتر از اختلاف آن در زمان فروش باشد «سواپ» منفی خواهد شد.

[عدد مثبت نشان دهنده دریافت بهره مثبت/ (کسب سود) بابت نگهداری این موقعیت باز و عدد منفی به معنای پرداخت بهره منفی بابت باز نگه داشتن این موقعیت است].

 

انواع سواپ طلا در فارکس

سواپ طلا به دو صورت مثبت یا منفی اعمال می شود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 

1. سواپ طلا مثبت:

اگر اختلاف بین نرخ بهره جفت ارز شامل طلا در زمان خرید از اختلاف بین نرخ بهره زمان فروش این جفت ارز بیش تر باشد، سواپ طلا مثبت بوده و معامله گر سود می کند.

 

2. سواپ طلا منفی:

اگر اختلاف بین نرخ بهره جفت ارز شامل طلا در زمان خرید از اختلاف بین نرخ بهره این دو ارز در زمان فروش کم تر باشد، سواپ طلا در فارکس منفی بوده و معامله گر ضرر می کند.

برای درک بهتر سواپ طلا در فارکس به مثال زیر توجه کنید:

به عنوان مثال XAU/USD) ( یک جفت ارز معروف بر پایه طلا است؛ در این جفت ارز، “XAU” نمادی است که برای طلا در بازار های مالی استفاده می شود و “USD” نشان دهنده دلار آمریکا است؛ [این جفت ارز به معنای نسبت قیمت طلا به دلار امریکا است].

حال اگر قیمت طلا نسبت به دلار آمریکا در زمان فروش افزایش داشته باشد، نرخ «XAU/USD» بالاتر رفته و ارزش طلا نیز نسبت به دلار افزایش می یابد.

در صورتی که عکس این قضیه اتفاق افتد، (قیمت طلا نسبت به دلار آمریکا در زمان فروش کاهش یابد)، نرخ بهره شبانه – (Swap) منفی خواهد شد.

 

عوامل موثر بر سواپ طلا

سواپ طلا در فارکس ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد؛ در زیر به مهم ترین این عوامل اشاره می کنیم:

 

1. نرخ بهره بانکی:

نرخ بهره بانکی در کشور های مختلف تاثیر مستقیم بر – سواپ طلا- در فارکس دارد؛ به این صورت که اگر نرخ بهره بانکی برای یک جفت ارز شامل طلا در زمان خرید بیش تر از زمان فروش باشد، سواپ مثبت ایجاد می شود و در صورت کم تر بودن، سواپ منفی رخ می دهد.

 

2. نوسانات قیمت طلا:

تغییرات قیمت طلا دیگر عامل تاثیر گذار بر سواپ طلا است؛ هنگامی که نوسانات قیمت طلا زیاد و نامنظم باشد، سواپ طلا نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

3. سیاست های مالی و پولی:

تصمیمات سیاست ‌گذاران مالی و پولی در کشور ها نیز می ‌تواند تأثیری بر سواپ طلا داشته باشند. تغییرات در نرخ بهره، تغییرات در سیاست‌ های پولی و تحریم‌ های اقتصادی و… برخی از این عوامل هستند.

 

4. وضعیت اقتصادی و سیاسی جهان:

عوامل اقتصادی و سیاسی مانند تغییرات در نرخ ارز، تحریم های اقتصادی، تغییرات در نرخ بهره جهانی و… نیز می توانند بر سواپ طلا تاثیر گذار باشند.

 

5. عوامل فصلی:

برخی از عوامل فصلی مانند تعطیلات بانکی نیز بر میزان سواپ طلا در فارکس تاثیرگذار است.

 

چگونه از swap طلا در فارکس سود ببریم؟

برای کسب سود از سواپ طلا راهکار های مختلفی وجو دارد که در ادامه قصد داریم تا به معرفی برخی از آن ها بپردازیم:

 

· استفاده از تحلیل بنیادی

استفاده از عوامل مربوط به تحلیل بنیادی مانند بررسی اخبار و رویداد های مرتبط با سیاست های مالی، پولی، اقتصادی و… می توانند به شما در انتخاب موقعیت های معاملاتی با سواپ مثبت کمک کنند.

 

· تحلیل فنی:

با کمک تحلیل فنی می توان شاخص ها و نمودار های مختلف مانند خطوط روند، نقاط پشتیبانی و مقاوت و… را به منظور تعیین زمان ورود و خروج از معاملات برای کسب سود بررسی کرد.

 

· دقت در انتخاب بروکر:

قبل از انتخاب یک بروکر برای انجام معاملات خود شرایط آن را در خصوص سواپ طلا به خوبی و با دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای شما مناسب است.

سوالات متداول

🟣 سواپ طلا چیست؟

سواپ طلا یک مفهوم در فارکس است که به نرخ به ره‌برداری یا هزینه نگهداری موقعیت باز در مدت زمان بیش از یک روز اشاره دارد.

🟣 چه عواملی بر سواپ طلا تأثیر ‌گذارند؟!

سواپ طلا در فارکس تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نرخ بهره بانکی، نوسانات قیمت طلا، سیاست‌ های مالی و پولی، وضعیت اقتصادی و سیاسی جهان و… قرار می گیرند. این عوامل می ‌توانند باعث تغییر سواپ طلا شده و بسته به شرایط مختلف، سواپ مثبت یا منفی طلا ایجاد شود.

🟣 چگونه می ‌توان از سواپ طلا در فارکس سود کسب کرد؟

برای بهره‌برداری از سواپ طلا و کسب سود در فارکس، می‌توانید از راهکارهای مانند: تحلیل بنیادی و فنی، مدیریت ریسک، مدت زمان نگهداری معاملات، و… استفاده کرد.


نظرات (2)
  1. ارزششو داره به نظرم

    • بله با تحلیل خوب و دقیق سود خوبی خواهید داشت

درج نظر

وب سایت "وی آی پی تریدینگ سنتر" تمام فعالیت های خود را براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی نموده و کاملا به این امر متعهد می باشد.